Najlepsze uczelnie medyczne.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

elfiatka pisze: ja studiuję na ump w poznaniu (lekarski) i jestem baardzo zadowolona z uczelni) z tego co rozmawiałam ze znajomymi z innych uczelni to myślę że sposób nauki na naszej uczelni jest bardzo podobny do zachodniego stylu nauki
Poznań zawsze się różnił od innych miast. Nie dziwię się, że i sposób nauczania może być tam troszkę inny, właśnie w stylu zachodnim.
Możesz coś jeszcze napisać o tych różnicach na korzyść Twojej uczelni?
MaOaM
Posty: 620
Rejestracja: 11 lip 2010, o 09:38

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: MaOaM »

też jestem zainteresowana ump, tylko że stomatologią, ale pewnie sposób nauczania i prowadzenia zajęc na obu tych kierunkach, są podobne:)
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: elfiatka »

hmmm. o choćby podejście do anatomi bardziej kliniczne chociaż tu dużo zależy od asystenta, ja mam doktora sobańskiego i chodź bardzo dużo wymaga to wiele tłumaczy i pokazuje odnośniki do medycyny praktycznej bo tak naprawdę taka czysta anatomia tz wkuwanie na pamięć dołków i wyrostków nie jest bardzo istotna klinicznie (tu ukłon w stronę uczelni które wciąż karzą wkuwać bochenka na pamięć) no i nasz profesor z asystentami przetłumaczyli amerykańskiego greya (wg mnie nie najlepsza książka) ale ma bardzo dużo odnośników klinicznych i super opisaną anatomie topograficzna co jest jej dużym plusem) nie wiem co moge jeszcze powiedzieć jakieś pytania pomocnicze
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: elfiatka »

a co do stomy to nie mam zielonego pojęcia ale większość asystentów chyba mają takich samych więc pewnie jest podobnie)
Dali
Posty: 160
Rejestracja: 1 paź 2009, o 18:06

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: Dali »

hotdog1990 pisze:Jeden lekarz odsyła do drugiego bo jak idziesz do specjalisty z dziedziny x a problem może dotyczyć innej dziedziny medycyny to chyba lepiej żeby Cię wysłali do człowieka który się naprawdę na tym zna. Naczytałeś się o jakiś średniowicznych lekarzach, filozofach, artystach którzy mieli rozległą wiedzę ale w tych czasach to się nie sprawdza bo jeden dobrze wyuczony w swojej dziedzinie lekarz jest lepszy niż 10 którzy umieją średnip tą samą dziedzinę + jeszcze biofizykę, chemię i coś innego:)
Uważam się, że się mylisz i to bardzo, lekarz leczy człowieka w całości a nie jego nerki, serce czy układ hormonalny. Podziękuje za lekarzy, którzy poza swoją specjalizacją nic nie wiedzą.
Awatar użytkownika
AleksandraK
Posty: 123
Rejestracja: 19 lip 2009, o 21:02

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: AleksandraK »

Wiedzieć powinni, gdzie kończą się ich kompetencje. Okulista rozpozna cukrzycę, ale przecież nie będzie jej leczyć. Co innego holistyczne podejście, a co innego specyficzny honor", który zabrania skierowania do innego specjalisty.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

elfiatka pisze: jakieś pytania pomocnicze
ciekaw jestem biochemii
czy w tym wypadku również stawia się na rozumienie procesów, a nie na samą znajomość terminów?
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

maciek_tyfel pisze:
elfiatka pisze: jakieś pytania pomocnicze
ciekaw jestem biochemii
czy w tym wypadku również stawia się na rozumienie procesów, a nie na samą znajomość terminów?
Stawia się także na wkuwanie na pamięc dziesiątek wzorów z których póżniej nie zrobisz raczej żadnego użytku:)
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: maciek_tyfel »

hotdog1990 pisze: Stawia się także na wkuwanie na pamięc dziesiątek wzorów z których póżniej nie zrobisz raczej żadnego użytku:)
Dzięki, tak myślałem.
To pewnie już wytyczne ministerstwa ich się nie przeskoczy raczej.
Awatar użytkownika
vahti
Posty: 1110
Rejestracja: 30 kwie 2009, o 19:46

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: vahti »

Kucie dziesiątek reakcji różnych cykli, których w zyciu nigdy nie wykorzystasz w kontekscie praktycznym, ale które trzeba wykuć, żeby zdać biochemię. Im szybciej człowiek zmieni sobie sposob myślenia z japońskiego pytania apocomito na muszetozdaćżebypójścdalej tym lepiej. )
Ostatnio zmieniony 2 mar 2012, o 22:46 przez vahti, łącznie zmieniany 1 raz.
elfiatka
Posty: 39
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:47

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: elfiatka »

niestety pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć
Matrix99961
Posty: 15
Rejestracja: 15 gru 2012, o 19:35

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: Matrix99961 »

Pytanie to skierowane jest raczej do lekarzy lub studentów wyższych lat(trochę dziwnie brzmi)). 1.Ile leków zna przeciętny lekarz i ile takowych wypisuje? Bo wiadomo, że nikt nie zna przecież wszystkich leków refundowanych na pamięć. 2. Czy wszystkie choroby omawiane są na studia? Bo nie wydaje mi się, aby był czas na omawianie chorób na które choruje dajmy na to 500 osób rocznie na całym świecie, ale chciałbm się w tym temacie upewnić. Z góry dziękuje za odpowiedzi:) Jeszcze jedno pytanie mi przyszło na myśl jak radzicie sobie z zapamiętaniem takiego ogromu wiedzy i nie zapominaniem jej przez lata? Jak wiadomo nieraz zapominamy to czego uczyliśmy się miesiąc temu a tu trzeba pamiętać przez całe życie. Zadawałem już to pytanie na innym forum, ale uzyskałem bardzo mało odpowiedzi, właściwie to jedną.
hotdog1990
Posty: 599
Rejestracja: 18 mar 2008, o 16:57

Re: Najlepsze uczelnie medyczne.

Post autor: hotdog1990 »

Matrix99961 pisze:Pytanie to skierowane jest raczej do lekarzy lub studentów wyższych lat(trochę dziwnie brzmi)). 1.Ile leków zna przeciętny lekarz i ile takowych wypisuje? Bo wiadomo, że nikt nie zna przecież wszystkich leków refundowanych na pamięć. 2. Czy wszystkie choroby omawiane są na studia? Bo nie wydaje mi się, aby był czas na omawianie chorób na które choruje dajmy na to 500 osób rocznie na całym świecie, ale chciałbm się w tym temacie upewnić. Z góry dziękuje za odpowiedzi:) Jeszcze jedno pytanie mi przyszło na myśl jak radzicie sobie z zapamiętaniem takiego ogromu wiedzy i nie zapominaniem jej przez lata? Jak wiadomo nieraz zapominamy to czego uczyliśmy się miesiąc temu a tu trzeba pamiętać przez całe życie. Zadawałem już to pytanie na innym forum, ale uzyskałem bardzo mało odpowiedzi, właściwie to jedną.
Na pierwsze i drugie nie umiem jeszcze opowiedzieć, ale powiem Ci że na pierwszym roku uczyliśmy się locusów genów w których dochodzi do mutacji i występuje choroba genetyczna występująca 1 na 200 000 urodzen i czy to warto pamiętać to sam oceń albo choroby pasożytnicze występujące tylko gdzieś tam w Afryce.

Myślę że przedewszystkim praktyką utrwalimy to co trzeba, po to robi się też specjalizacje. Są różne książki, poradniki itp i to nie wstyd że lekarz po nie sięga, raczej swiadczy że jest dobrym lekarzem dbającym o dobro pacjenta bo pamięć jest ulotna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości