Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Goku »

Sorry Krebse zapomniałem odpowiedzieć na Twoje pytanie. No Tobie fizyka by się przydała i tym wszystkim co idą na te uczelnie gdzie jeszcze fizyka jest dalej wymagana Ja tego problemu nie mam i zarazem uważam, że lepiej jest się przyłożyć do dwóch przedmiotów bo są większe szanse na duży procent na maturze niż w przypadku trzech przedmiotów. Jeśli już wziąłeś biol-chem to zawsze możesz mieć jakieś korki z fizyki jeżeli tak bardzo Ci zależy i jest to twoje marzenie aby w Krk studiować

Właśnie to jest ciekawe z naszym rocznikiem bo poza tymi podstawowymi przedmiotami nie mozemy zdawać podstaw a na niektórych uczelniach jest właśnie fizyka podstawy

Albo dadzą rozszerzoną albo zniosą i zostanie biol-chem zobaczymy

Krebse wiesz ile będziesz miał godzin biologii i chemii w drugiej i trzeciej klasie ?
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

Goku, biologii 8 a chemii 6(bo już teraz mam 3).
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Goku »

Także sporo

Ciekaw jestem jak to będzie z progami jak my będziemy szli na studia, bo aktualnie to żeby się na dzienne dostać to trzeba było mieć średnio minimum 172/200 tam gdzie były brane dwa przedmioty czyli tak po 86% z biol-chem. Ja ogólnie to bym chciał tak na spokojnie aby sie dostać to po +90% no ale patrząc na aktualne progi (należy pamiętać, że w starym systemie było mniej godzin rozszerzonych niż teraz my mamy, czyli progi mogą podskoczyć w górę)

Moderator: Na forum zaleca się, aby nie pisać posta pod postem, wprowadza to zamieszanie i przeszkadza niektórym użytkownikom. Na przyszłość zamiast pisać nowy post edytuj poprzedni. Kolejne posty niezgodne z regulaminem Forum i netykietą będą skutkowały ostrzeżeniem.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

Goku, To prawda.U nas sie wszystko zmienia.
enuo
Posty: 96
Rejestracja: 6 lut 2013, o 22:11

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: enuo »

Goku, ale zauważ też, że my mamy rozszerzenie dopiero od II klasy, a roczniki przed nami miały od I.

Jeśli o mnie chodzi, to aktualnie mam tylko:

Biologia na czasie 1 Poziom rozszerzony z Nowej Ery
To jest chemia 1 Poziom rozszerzony też Nowa Era
Witowski Chemia 1,2
Witowski Biologia 1,2
Mam jeszcze kilka podręczników z podstawą do biologii, nie chce mi się wszystkich pisać.

A chce się dostać na GUMed.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

enuo, To prawda w przeliczeniu na 3 lata to wychodzi na to samo z tymigodzinami rozszerzeń.A ty od razu robisz rozszerzenie, czy podstawe już zrobiliście?
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Goku »

też teraz mam sprawdzian z chemii z tego co Ty, ja odziwo się nie cieszę że weekend bo jako ostatni miałem ferie i właśnie mi się kończą, co do materiału to lece z nim ostro teraz akurat sobie wiedzę rozszerzam podręcznikami z 99 lewinskiego dla kandydatów na uczelnie medyczne a już w drodze jest 5 tomów z pwn, przygotowuje się ktoś z Was na OB ?

enuo
Posty: 96
Rejestracja: 6 lut 2013, o 22:11

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: enuo »

Krebse pisze:enuo, To prawda w przeliczeniu na 3 lata to wychodzi na to samo z tymigodzinami rozszerzeń.A ty od razu robisz rozszerzenie, czy podstawe już zrobiliście?
U nas w szkole mamy fakultety, więc robimy podstawę + rozszerzenie z bio, z chemii mamy tylko rozszerzenie od razu.

Jeśli chodzi o rysunki i tabelki, to do tych pierwszych nasza Pani nie przywiązuję za dużej uwagi - rysujcie jak potraficie". Natomiast jeśli chodzi o tabelki, to to ćwiczymy.

Co do materiału - z bio jesteśmy na parzydełkowcach, a chemia - ostatnio hybrydyzację mieliśmy. Z biologi mamy 5 lekcji w tygodniu (łącznie z fak.), a z chemii tylko 2 (tylko jeden fakultet).
Awatar użytkownika
cerebrum
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2012, o 13:14

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: cerebrum »

[at] Jeszcze tą chemią i biologią będziecie, za przeproszeniem, rzygać. Według mnie chemii nigdy za wiele, ale. wiem po sobie, że jest dużo rzeczy których nie da się, po prostu się nie da przyswoić, zrozumieć z dnia na dzień, do tego trzeba czasu, którego, niestety, maci zdecydowanie za mało. Np. u mnie w szkole cały materiał skończymy pod koniec pierwszego półrocza, mamy dużo czasu na powtórki(btw jestem w II kl.), wy tego czasu nie będziecie mieć. Odnośnie tych rysunków i tabel. Twoja nauczycielka mówi prawdę, musicie to umieć robić dobrze i szybko. Z pisaniem odpowiedzi też ma w 100% rację, na maturze nie można pisać esejów na kilka stron, powód jest prosty - brak miejsca, masz może 2-3 linijki i w tym musisz się zmieścić, zawrzeć całą odpowiedź.

Odnośnie książek, nie polecam notatek z lekcji, dużo lepsze są podręczniki bukały. A do chemii wystarczy Ci nie więcej niż Persona, Witowski i Pazdro.

[at] Z tym rysowaniem rysujcie jak potraficie też ma racje, nie chodzi o to, żeby rysować piękne rysunki itd. itd. chodzi o to, żeby umieć zachować na nich, np. kształt danej organelli, wiedzieć gdzie się znajduje, nie mylić, np. kom. zw z roś.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

Goku, Jak ty z tym wszystkim zdążasz.Że masz nawet czas na olimpiady,i nauke na bieżąco.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: lafoniz »

Wybaczcie drodzy koledzy i koleżanki, ale muszę napisać parę gorzkich słów w tym temacie. Sam będę zacnym maturzystom w roku 2015, ale to co wy robicie przerasta ludzkie pojęcia. Na pocieszenie powiem Wam, że miałem z początku bardzo podobny pomysł do waszego, tzn. chciałem od razu już w pierwszej klasie bardzo intensywnie uczyć się na maturę. Jednak zastanowił mnie pewien fakt, a mianowicie chodzi o wydawałoby się błahą rzecz, mówiąc precyzyjniej - ludzką pamięć. Nie twierdzę, że nauka w 1 klasie jest rzeczą złą czy głupią - wręcz przeciwnie, ale jednak to jest jeszcze bardzo wcześnie i minię jeszcze naprawdę sporo czasu zanim przystąpicie do tej matury w 2015 roku. Sam długo zastanawiałem się nad tym problem, chciałem go w jak najbardziej efektywny sposób rozwiązać (dobre własne notatki przy takim czymś wydają się niezastąpione, ciężko o lepsze powtórki), dlatego stwierdziłem, że zrobię inaczej. Przelałem swoją motywację maturalną na inny typ motywacji, a mianowicie postanowiłem pójść na OB. Wybrałem to głównie ze względu na zainteresowania (najbardziej to lubię ze wszystkiego), a po drugie ewentualne korzyści, które mogę osiągnąć ucząc się do niej już tak wcześnie.

Jeśli tak bardzo kochacie jakiś swój maturalny przedmiot, to naprawdę w takim czasie warto zainteresować się olimpiadą, nigdy nie będziecie w stanie ocenić jaki drzemię w Was potencjał, a może akurat odkryjecie bardzo ciekawą pasję? W przypadku biologii maturalnej", a takiej bardziej ogólnej (podchodzącej pod tematy akademickie) różnica jest ogromna. Ucząc się na OB można dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy i często poczuć się bardziej jak naukowiec, a nie jak zapychana wyrwanymi z kontekstu informacjami, których sensu bez głębszej analizy na próżno w maturze szukać. Jest znacznie ciężej, potrzeba dużo większej ilości informacji, ale satysfakcja z odkrywania i ewentualnego sukcesu jest naprawdę ogromna.

Pozdrawiam, Lafoniz
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

lafoniz, jakim prawem ty dajesz nam rady,jeśli też zdajesz mature w 2015r.Czy różni sie nauka do matury i ob,chyba tym że na ob jest jescze ciężej.Zachowaj te swoje dobre rady dla siebie
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: lafoniz »

Krebse pisze:Lafoniz, jakim prawem ty dajesz nam rady,jeśli też zdajesz maturę w 2015r. Czy, różni się nauka do matury i ob,chyba tym że na ob jest jeszcze ciężej.Zachowaj te swoje dobre rady dla siebie.
Wiesz, może tego bezpośrednio nie widzisz, ale pisząc takie rzeczy uwłaszczasz nie tylko mojej, ale również ludzkiej inteligencji. Owszem maturę również tak samo jak Ty zdaję w 2015 roku, ale mam o niej znacznie większe pojęcie, niż jesteś w stanie wywnioskować to na podstawie tego co post wcześniej napisałem.

Przede wszystkim zacznijmy od faktu, że człowiek potrafi planować i co najważniejsze przewidywać. Jeśli już wcześniej w gimnazjum na temat nauki wyciągnąłeś pewne wnioski (o ile Ci się udało) to pewnie zauważyłeś, że większość materiału z pierwszej klasy w trzecie klasie była niemalże całkowicie zapomniana (zakładając, że nauka była Ci tylko potrzebna do tego, żeby mieć jakieś tam oceny i niespecjalnie interesowałaś się danym przedmiotem, w innym przypadku, wiadomości mogły się znacząco różnić).

W wypadku matury pewnie jest podobnie, nie każdy przecież jest pasjonatem botaniki, zoologii czy chemii fizycznej. Nawet jak zrozumiesz temat to jednak pewnie informacje musisz przyswoić i potem jakoś w trzeciej klasie je przed maturą odtworzyć. W przypadku jakichś mniej ciekawych rzeczy wyjdzie na to, że będziesz się uczył ich od nowa, ale będzie jedna zasadnicza różnica. Czytając podręcznik będziesz miał pewne ślady pamięciowe, zbyt małe, żeby z ich pomocą napisać maturę, ale na tyle duże by skutecznie uniemożliwić Ci ciekawą naukę, w końcu nie ma niczego w powtarzaniu czegoś o czym się kiedyś wiedziało - to już nie to samo, co czytanie pierwszy raz danego materiału. W efekcie tak jak kolega wyżej pisał i miał dużo racji - będziesz wymiotował tym materiałem w 3 klasie, poświęcisz naprawdę dużo dobrego czasu w liceum, a wynik matury będzie dalej tak samo niepewny. Pewnie zastanawiasz się skąd mogę o tym mieć pojęcie? Przeżyłem to na własnym przykładzie i szkoda powtarzać mojego błędu, już w 2012 roku pisałem arkusze maturalne (z rozszerzenia) na blisko ~90% (taki już ze mnie zapaleniec) i powiem Ci jakoś słabo sobie wyobrażam teraz odstawienie tego wszystkiego, albo powtarzanie tego co jakiś czas, to się robi cholernie nużące. olimpiada była swego rodzaju ratunkiem, bo zakres materiału jest całkiem inny, a powtarzanie jest jakby wliczone w trakcie nauki, nie jest tak odczuwalne jak suche przypominanie sobie każdego fragmentu materiału z matury.

Z innymi przedmiotami zapewne wygląda to bardzo podobnie, po prostu tak jak już nawet kiedyś, któryś student medycyny pisał - szkoda życia na tak ambitną naukę do matury, lepiej cieszyć się czasem przed studiami, bo potem będzie go trochę mniej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości