neurobiologia-gdzie studiowac?

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii

czy wiem czym zajmuje sie neurobiologia?

tak.
76
61%
obiło mi sie o uszy.
23
19%
nie.
25
20%
 
Liczba głosów: 124

angel_oscuro
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2006, o 11:02

neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: angel_oscuro »

witam
mam takie pytanko:
jaka droge obrac zeby dojsc do neurobiologii?
gdzie najlepiej?
jezeli znacie jakies stronki z artykulami na temat neurobiologii.
a najlepiej cale trony temu poswieone byloby super
Awatar użytkownika
Asia_nmc
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2006, o 10:01

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Asia_nmc »

Wiem, że jest taka specjalność na Uniwersytecie Jagiellońskim. Idziesz na biologię a poźniej wybierasz specjalność neurobiologia.
Pozdrawiam

Ja jednak nie zdecydowałabym się na tą specjalność z racji przeprowadzania doświadczeń na mózgach zwierząt.
Neurobiologia cechuje się dwiema dużymi konrowersjami, z których jedna dotyczy etyki, zaś druga odnoszenia wiedzy do mózgu człowieka.

To, co budzi największe kontrowersje, to metody badań, które w przeważającej większości są metodami inwazyjnymi, tj. ingerującymi w mózg żywych zwierząt. Najczęściej używane są w tym celu myszy i szczury, znacznie rzadziej (ze względu na koszta finansowe i odpowiednie zaplecze hodowlane) małpy takie jak ponocnica (Aotus trivirgatus), czy rezus (Macaca mulatta). Najrzadziej i to tylko przy szczególnych badaniach, wykorzystuje się szympansy. Wszelkie badania naukowe tego rodzaju są regulowane właściwymi przepisami prawanymi, tak ustawami jak i rozporządzeniami stosownych ministerstw, jak również przebieg każdego z eksperymentów musi wcześniej zostać zaakceptowany przez komisję bioetyczną, właściwą dla danej instytucji przeprowadzającej badanie. Zainteresowani zagadnieniami etyki takich badań powinni sięgnąć po książkę Williama Patona (zob. sekcję literatury na tej stronie).

Ponieważ większość badań neurobiologicznych prowadzona jest na mózgu różnych gatunków gryzoni, wnioski z tych badań są teoretycznie nie przekładalne na mózg człowieka. Zakłada się, że pewne zjawiska są uniwersalne (np. dotyczące fizjologii neuronów, ale jedynie najbardziej elementarne kwestie z wyższego poziomu analizy mogą (i tylko mogą) przebiegać podobnie. Niektóre głośne badania przeprowadzone na gryzoniach nie są już replikowalne na wyższych ssakach, np. na kotach, więc co dopiero odnosić tę wiedzę do człowieka. Zresztą, dokładne badania prowadzone na różnych gatunkach małp ujawniają spore różnice między nimi, co chyba najwyraźniej można zobaczyć w budowie i preparatach histologicznych ich mózgów.
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: muppet »

Na UJ jest specjalizacja Neurobiologia (wybiera sie ja po 3 roku). Wiem, bo sie zastanawialam nad jej wyborem. Ale po wizycie w laboratorium zdecydowalam ze nie bo szkoda mi bylo tych szczurkow z elektrodami w mozgu. W kazdym razie na ta specjalizacje nie trudno sie dostac. Trzeba wybierac sobie kursy dodatkowe zwiazane z ta specjalizacja juz od 1 roku - na pewno godna polecenia jestNeurofizjologia z prof. Lewandowskim (cudowny czlowiek ). Ogolnie neuro to fajna sprawa. Pozdrawiam
angel_oscuro

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: angel_oscuro »

słyszalam ze na UJ cięŻko jest sie dostac.
tylko tam mozna studiowac neurobiologie?
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: MiRACiDiUM »

U nas na UŁ, można chyba pisać pracę mgr z neurobiologii na specjalności fizjologia.
terek

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: terek »

:idea: mmmm neurobiologia. uwielbiam.
tez bym chcial ale zrezygnowalem bo na uj sa za wysokie wymagania zeby w ogole przyjeli :x
angel_oscuro
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2006, o 11:02

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: angel_oscuro »

hmmm czyli ja nie rozumiem
studia z jakim kierunkiem wybrac?
myslalam o biologii. moze byc czy powinno byc cos innego?
i jeszcze jedno czy moge zrobic tak zeby tudia skonczyc np na UMK a specjalizacje zrobic w UJ?
bo ogolnie chcialam uczyc sie na UMK z tym ze wlasnie nie ma tam specjalizacji w neurobiologii (chyba)

[ Dodano: Pią Sie 25, 2006 16:17 ]
chyba ze wiecie gdzie moznaby neuropsychologie postudiowac.
Rana_Ridibunda

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Rana_Ridibunda »

Z tego co wiem to na UJ ma byc tworzony kierunek neurobiologia, to jednak troche odlegla przyszlosc. Narazie tylko w ramach studiow biologicznych mozna robic specjalizacje z neurobiologii. Laboratorium jest wyposazone w nowoczesny sprzet, studenci wyjezdzaja na stypendia zagraniczne. Mozna zajmowac sie neuroanatomia a takze neurofizjologia. Badania glownie na szczurach, bo aparatura jest dostosowana tylko do nich.
A neuropsychologia? na pietro na ktorym znajduje sie zaklad neuroanatomii wprowadzili sie ostatnio psycholodzy. moze cos wspolnie knuja? )
Angel7
Posty: 62
Rejestracja: 12 wrz 2006, o 10:24

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Angel7 »

Ja w tym roku zaczynam biologię na UJ.
też myślałam o neurobiologii. fajnie by było.
Cass

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Cass »

Wiem, odgrzewam stary temat, ale chciałam spytać - co moŻna robić po neurobiologii? Tylko praca w laboratorium, czy są jeszcze jakieś alternatywy?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Vinci »

Od roku akademickiego 2008/2009 neurobiologia bedze osobnym kierunkiem na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: muppet »

Vinci pisze:Od roku akademickiego 2008/2009 neurobiologia bedze osobnym kierunkiem na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ
- skąd masz takie info?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: neurobiologia-gdzie studiowac?

Post autor: Vinci »

ze strony UJ
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości