Neutralizacja alkoholu etylowego

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
ezekiel47
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2016, o 00:58

Neutralizacja alkoholu etylowego

Post autor: ezekiel47 »

Cześć wszystkim!

Z góry przepraszam za mój być może infantylny poziom wiedzy, ale ciekawy jestem, czy jest możliwe przeprowadzenie doświadczenia w wyniku którego alkohol etylowy zostanie zneutralizowany.
Żeby bardziej obrazowo wytłumaczyć o co mi chodzi: chciałbym przeprowadzić w szkole doświadczenie, które sprawi, że zgromadzony w naczyniu etanol straci swoje charakterystyczne właściwości alkoholu.
Czy coś takiego jest możliwe? I czy istnieje sposób, aby taką substancję mógł potem spróbować ktoś z sali i potwierdzić, że to już nie alkohol (tak żeby to było bezpieczne dla zdrowia)?

Starałem się przeszukać google, ale zwykle znajdowałem fora bimbrowników, którym nalewka wyszła za mocna
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Neutralizacja alkoholu etylowego

Post autor: adamantan »

Nie istnieje możliwość, aby w warunkach polowego laboratorium przekształcić chemicznie alkohol etylowy w substancję nieszkodliwą dla zdrowia i spełniającą warunki substancji spożywczej lub farmaceutycznej. To nie są już te czasy, jak nauczyciel częstował uczniów gliceryną i glukozą z szafki laboratoryjnej. Ten pomysł radzę wybić sobie z głowy (bo po nieszczęśliwym wypadku, jak ktoś z sali padnie po spożyciu, Ty lub Twój nauczyciel (lub razem) idziecie siedzieć).
Natomiast można (pod okiem nauczyciela) wykonać przekształcenie alkoholu etylowego i jakiegoś kwasu karboksylowego w ester o miłym zapachu i zbadać go zmysłem zapachu.
Jest wiele możliwości począwszy od klasycznego octanu etylu ("zapach zmywacza do paznokci"), po estry o zapachu gruszek, bananów, jaśminu itd.
pesel

Re: Neutralizacja alkoholu etylowego

Post autor: pesel »

ezekiel47 pisze:Żeby bardziej obrazowo wytłumaczyć o co mi chodzi: chciałbym przeprowadzić w szkole doświadczenie, które sprawi, że zgromadzony w naczyniu etanol straci swoje charakterystyczne właściwości alkoholu.
Spal go. Na pewno straci swoje właściwości. Produkty zbierz i niech próbują.
mlawnik
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2016, o 21:21

Re: Neutralizacja alkoholu etylowego

Post autor: mlawnik »

Polecam estryfikację, zwłaszcza estry owocowe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości