Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: planapo »

Mały przewodnik po obiektywach (w trakcie rozbudowy)

Rynek wtorny (ebay, allegro raczej nie) to istna kopalnia obiektywów wszystkich marek w bardzo dobrych cenach. Zeby sie po nim sprawnie poruszac trzeba jednak sporo postudiowac, bo sprzetu jest masa i latwo kupic cos co albo sie nie przyda albo nie bedzie pasowac do naszego sprzetu.

Obiektywy różnych marek można stosowac w roznych mikroskopach, jednak nie zawsze ma to sens. Sporo testow dowiodlo, ze mozna wstawic sobie Nikony, Zeissy czy Olympusy do mikroskopu PZO albo chinskiego (Delta, Motic, Biolux, Optek, Bresser itp.) i beda bardzo dobrze funkcjonowac ogólnie: musza miec gwint RMS i byc na 160 mm dlugosci tubusa (czyli musza mieć oznaczenia 160/-, 160/0 lub 160/0,17).

Trzeba zaznaczyc, ze dla najwyzszej jakosci obrazu (zwlaszcza w fotografii) najlepiej jest uzywac dedykowanej optyki (od jednego producenta), wszelkie mieszanki wnosza mniejsze lub wieksze znieksztalcenia obrazu (zauwazalne bardziej dla apratu niz dla oka).

Jesli koniecznie chcesz zmienic obiektywy na lepsze to Nikony CF i CFN nie wymagaja dedykowanej optyki i jest to w takiej sytuacji najlepsze wyjscie, mozna je zalozyc do kazdego mikroskopu na 160 mm bez strat obrazu.

Wymienianie obiektywow tej samej klasy np. chinskich achromatow na PZO czy markowe achromaty mija sie z celem - roznice w jakosci sa minimalne. Obiektywy roznych marek, ale jednej klasy (np. plany) roznia sie jakoscia w stopniu bardzo malym, jesli nie ma roznicy w NA (np. jesli na obu jest 0,65) nie warto wymieniac.

Do podstawowych potrzeb wystarcza obiektywy plan, jesli masz takie u siebie - zostaw. Nabierz doswiadczenia i potem zobacz czy potrzebujesz lepsze.

Ceny obiektywow na rynku zagranicznym sa bardzo atrakcyjne i za cene nowego chinskiego planachromatu mozna kupic obiektyw klasy plan fluor lub nawet plan apo.

Podstawowe oznaczenia obiektywow:
Achromat PZO 60, Nikon CF Plan 60, Nikon CFN Plan Apo 60
Achromat PZO 60, Nikon CF Plan 60, Nikon CFN Plan Apo 60
Rodzaj korekcji:
- plan, fluor, plan fluor, apo, plan apo (i posrednie jak semi plan, demi plan itp.)
Powiekszenie:
- od 1x do 100x dla obiektywow w mikroskopach biologicznych
Apertura (NA - numerical aperture):
- jeden z najwazniejszych parametrow obiektywu,
- im wyzsza tym wieksza zdolnosc rozdzielcza, jasniejszy obiektyw i lepszy obraz, ale mniejsza odleglosc robocza i glebia ostrosci
- dla obiektywow 10x najczesciej jest to 0,24 dla achromatow/planow 0,30 dla lepszych planow/plan fluorow 0,4-0,45 dla plan apo, niektore fluory maja 0,5,
- dla 20x najczesciej jest to 0,4 dla achromatow/planow 0,50 dla lepszych planow/plan fluorow 0,65-0,75 dla plan apo, niektore fluory i specjalistyczne maja 0,75-0,8,
- dla 40x najczesciej jest to 0,65 dla achromatow/planow 0,7-0,85 dla lepszych planow/plan fluorow 0,9-0,95 dla plan apo, dla olejowych 40stek 1,0-1-3
- dla 60x najczesciej jest to 0,8-0,85 dla achromatow/planow/plan fluorow 0,9-0,95 dla plan apo, dla olejowych i wodnych od 1,2 do 1,4,
- dla 100x najczesciej jest to 1,25-1,3 dla achromatow/planow/plan fluorow 1,35-1,40 dla olejowych plan apo, suche obiektywy 100 maja NA 0,9-0,95


Uzyteczne powiekszenie mikroskopu=1000xNA - dlatego w najczesciej spotykanych obiektywach 100x o NA 1,25 lub 1,3 maksymalne powiekszenie to 1250x (okulary 12,5x) i tak czesto reklamowane 1600x i 2000x to marketingowa bajka.
Obiektywy dzieki, ktorym mozliwe by bylo realne powiekszenie rzedu 1600x. Olympus ma nawet 1,7 co jest obecnie swiatowym rekordem dla obiektywu 100x.
Obiektywy dzieki, ktorym mozliwe by bylo realne powiekszenie rzedu 1600x. Olympus ma nawet 1,7 co jest obecnie swiatowym rekordem dla obiektywu 100x.
Delta na swojej stronie podaje - zgodnie z prawda - ze maksymalne fizycznie mozliwe powiekszenie to 1600x, tak, to fakt, tylko mozna powiedziec ze 100% pewnoscia, że firma taka jak Delta i inne z tej polki NIGDY nie beda produkowac obiektywow o koniecznej do tego NA rzędu 1,6 lub cos okolo tego sa to obiektywy wysoko specjalistyczne, ktorych cena wynosi okolo 20000 $ za sztuke. Apertura topowych obecnie obiektywow 100x to 1,4-1,45 - czyli ciagle za malo aby dac powiekszenie 1600x, w profesjonalnych labach i tak uzywa sie zazwyczaj 1000x


Dlugosc tubusa 160/oznaczenia parametrow szkielka nakrywkowego:
- 160/0,17 - szkielko nakrywkowe o grubosci 0,17mm (standard),
- 160/- mozliwosc obserwacji ze szkielkiem lub bez,
- 160/0 - obserwacja BEZ szkielka nakrywkowego
- 160/0,11-0,23 160/0-2 i inne - obiektyw z korekcja grubosci szkielka nakrywkowego

Odległość robocza (WD - working distance), bardzo istotny parametr okreslajacy odleglosc miedzy soczewka czolowa, a powierzchnia prepratu - w praktyce margines bezpiecznego ruchu góra-dół podczas ostrzenia. Zmienia sie wraz z powiekszeniem i klasa obiektywu, generalnie im wyzsze powiekszenie i klasa obiektywu tym mniejsza WD, np PZO 60x ma tylko 0,12 mm co pozwala obserwowac jedynie bardzo cienkie preparaty.
Wiecej o WD:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/formulas/formulasworkingparfocal.html
W przypadku starych obiektywow wartosc podawana (niestety) tylko w tabelach, obecnie juz umieszczana na obudowach obiektywow.

Immersja powszechnie nielubiana koniecznosc zamoczenia soczewki czolowej obiektywu w odpowiedniej cieczy umieszczonej na szkielku nakrywkowym, najczesciej w olejku. Immersja olejowa jest oznaczona: OI (PZO), Oil", Oel", HI (Homogeneous Immersion spotykane na starych Zeissach). Obiektyw imerysjny uzyty na sucho da zamydlony i nieostry obraz.
Inne - oprocz olejowej - rodzaje immersji to bardzo praktyczna wodna (stare obiektywy LOMO lub te najnowoczesniejsze) i glicerynowa. Sa tez obiektywy multiimersyjne, w przypadku ktorych mozna stosowac kilka cieczy, ktore wybiera sie za pomoca pokretla na obiektywie.

Szczegółowe oznaczenia obiektywow:
kody kolorystyczne i inne informacje zawarte na obiektywach wysokiej klasy, oznaczenia te sa zunifikowane dla wszystkich marek.
kody kolorystyczne i inne informacje zawarte na obiektywach wysokiej klasy, oznaczenia te sa zunifikowane dla wszystkich marek.
W naszym przypadku (najpopularniejsze mikroskopy biologiczne) unikamy obiektywow z dodatkowymi oznaczeniami:

- przed powiekszeniem/rodzajem korekcji: M, BD, EPI (np M Plan, BD plan itp)
- dlugosc tubusa: 170, 210, ∞/0, ∞/0,17, ∞/-
- z gwintami innymi niz RMS (20,2 mm srednicy) (wszystkie na 160mm maja RMS, potem niektore firmy w nowych systemach to pozmienialy wszelkie BD, EPI itp maja rowniez inne gwinty: 25 lub 27 mm)

Wszelkie obiektywy z powyzszymi oznaczeniami mozna spokojnie skreslic z listy potencjalnych zakupow.

Pelne listy oznaczen obiektywow:

Wykaz oznaczen (nie tylko nikonowskich) obiektywow na stronie Nikona

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/articles/optics/objectivespecs.html
Wykaz oznaczen obiektywow Olympusa:

Kod: Zaznacz cały

alanwood.net/photography/olympus/microscope-objectives.html
Tabele pozwalajace porownac parametry obiektywow, w tym istotna odleglosc robocza (zwlaszcza w przypadku plan apo)
Tabele wymieniajace parametry wiekszosci obiektywow na 160 mm Olympusa, Nikona i Zeissa West Germany.
Tabele wymieniajace parametry wiekszosci obiektywow na 160 mm Olympusa, Nikona i Zeissa West Germany.
==============================================
Obiektywy dziela sie na cztery podstawowe klasy: achromatyczne, plan achromatyczne, plan fluor, plan apochromatyczne (plan apo).

Roznice w dawanym obrazie wygldaja nastepujaco:
roznice jakosci obrazu wg klasy obiektywu
roznice jakosci obrazu wg klasy obiektywu
Im wyzsza klasa tym ostrzejszy obraz i brak przebarwien (tu glownie magenta).

Zdjecie po lewej to centrum kadru - pokazuje aberracje chromatyczne (kolorystyka), zdjecie po prawej to obiekt z centrum przesuniety do krawedzi pola widzenia bez zmiany plaszczyzny ostrosci - pokazuje aberracje sferyczne (plaskosc obrazu). W idealnym przypadku (plan apo) obraz w centrum i na obrzezach kadru powinien byc ostry.

Najwyzsze stopnie korekcji optycznej (plan fluor i plan apo), daja najlepsza jakosc obrazu, w przystepnych cenach (600-1200 zl za szt.) sa osiagalne tylko na rynku wtornym, zalecane wylacznie dla osob chcacych na powaznie zajac sie mikrofotografia. Bez dobrego i poprawnie zainstalowanego na mikroskopie aparatu jakosc obrazu dawana przez te obiektywy nie bedzie prawidlowo rejestrowana i ich mozliwosci beda bardzo nieznacznie wykorzystane, warto o tym pamietac majac na uwadze ich wartosc, za cene 1 szt. mozna kupic niezly i kompletny mikroskop np. Biolar. Obiektywy Plan Apo wymagaja wprawy w robieniu preparatow, potrzebne jest dobrej jakosci szklo, ponadto maja bardzo male odleglosci robocze i bywaja z tego powodu nieco uciazliwe w pracy.


==============================================
Obiektywy PZO

PZO produkowalo bardzo duzo typow obiektywow o roznym przeznaczeniu i w roznych wersjach obudowy, latwo sie na poczatku pogubic. Ponizej niektore z nich (na 160 mm dlugosci tubusa), spotykane juz tylko na rynku wtornym.
obiektywy-pzo.jpg
1 - Achromaty, najczesciej spotykane, rozsadna cena to 30-50 zl za obiektywy starego typu - chude", z pokretka na gorze, cale srebrne lub z czarna gorna polowa obudowy (starsze niz srebrne). Nowe - grube", bez pokretki sa bardzo rzadko spotykane
2 - Plany stare identyczne jak achromaty z napisem plan", nowe - czarno-chromowane bardzo sporadycznie spotykane oryginalnie bez kolorowych paskow.
3 - obiektyw do kontrastu fazowego
4 - obiektywy polaryzacyjne - zupelnie nieprzydatne dla amatorow mikroskopii, oznaczone symbolem PI i czerwonym paskiem.

Obiektywy do kontrastu fazowego:
zeiss-19-2.JPG
Dosc rzadkie obiektywy z nietypowym gwintem (19mm) i w systemie na nieskonczonosc.
zeiss-jena-gf-160.jpg
Zeiss Jena GF (GF - Grosse Feld - szerokie pole widzenia) w tej serii wystepowaly Plany i planapochromaty. Wymagaja dedykowanej optyki kompensacyjnej.
zeiss-w-g.jpg
Starsze z serii west Germany"
zeiss-west-germany-planapo.jpg
Obiektywy Plan Apo Zeiss West Germany , dobre jednak bardzo znane z tego ze czesto miewaja delaminacje - ich kupowanie wiaze sie wiec ze sporym ryzykiem wymagaja dedykowanej optyki. Czesto spotykane, ceny najczesciej w granicach 300-350$
Załączniki
Nikon_CF.pdf
(4.4 MiB) Pobrany 158 razy
obiektywy-leitz.jpg
Stare "krótkie" Nikony sprzed ery CF - nie warte uwagi.
Stare "krótkie" Nikony sprzed ery CF - nie warte uwagi.
zeiss-vintage.jpg
zeiss-jena-cf250.JPG
olympus-splanapo.jpg
CFN4x.jpg
obiektywy-pol-interf.jpg
pzo-pha.JPG
cfn-plan-fluor.jpg
cf-fluor.jpg
CF-CFN-nikon.jpg
nikon-e-plan.jpg
nikon-cfn-planapo.jpg
Obiektywy amplitudowe PZO; fot. JohnyM
Obiektywy amplitudowe PZO; fot. JohnyM
100xglyc-100x-ncg.jpg
obiektywy 100 nieimersyjne
obiektywy 100 nieimersyjne
obiektywy-pzo-dane.jpg
obiektywy-pzo-100x.jpg
olympus_lb_objectives.pdf
katalog obiektywow Olympus
(4.28 MiB) Pobrany 219 razy
Serie Nikon CF N z charakterystycznym podwójnym/potrójnym  pierscieniem - ostatnie jakie byly produkowane na 160 mm TL. Obok Olympusów, najlepsze obiektywy jakie mozna polecic do uzywania we wszelkich mikroskopach na 160 mm. Oplaca sie kupowac modele od E Plan wzwyż. Ten katalog nie uzwglednial serii CF N Plan Fluor - sa bardzo rzadko spotykane, poziom ich korekcji odpowiada Semi PlanApo.
Serie Nikon CF N z charakterystycznym podwójnym/potrójnym pierscieniem - ostatnie jakie byly produkowane na 160 mm TL. Obok Olympusów, najlepsze obiektywy jakie mozna polecic do uzywania we wszelkich mikroskopach na 160 mm. Oplaca sie kupowac modele od E Plan wzwyż. Ten katalog nie uzwglednial serii CF N Plan Fluor - sa bardzo rzadko spotykane, poziom ich korekcji odpowiada Semi PlanApo.
Starsze Nikony CF, warte zainteresowania, nizsze modele (Plan, Fluor) wygladaja podobnie.
Starsze Nikony CF, warte zainteresowania, nizsze modele (Plan, Fluor) wygladaja podobnie.
obiektywy z nizszej polki sa znacznie skromniej opisane i oprocz powiekszenia maja zazwyczaj tylko jeszcze jedna wazna informacje: ze są na 160mm, na to na początku trzeba zwracac uwage, nie ma tej informacji - nie kupowac.
obiektywy z nizszej polki sa znacznie skromniej opisane i oprocz powiekszenia maja zazwyczaj tylko jeszcze jedna wazna informacje: ze są na 160mm, na to na początku trzeba zwracac uwage, nie ma tej informacji - nie kupowac.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: elgin1 »

Witam. Jest to mój pierwszy post i nie wiem czy umieściłem w dobrym dziale.
Jestem początkującym użytkownikiem mikroskopu.
Poczytałem trochę o obiektywach, poszperałem na eBay i znalazłem coś takiego. Czy można wiedzieć do czego służy ten obiektyw ?
Pytam z ciekawości
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: elgin1 »

Coś nie poszło, sorry. Spróbuję jeszcze raz.

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/Leica-Mikroskop-Objektiv-PL-APO-150x-0-9-M32-BD-microscope-objective-lens-/121834675709
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: LoginPiotrusia »

Jest to obiektyw korygowany na nieskończoność, na gwint M25, metalograficzny (nie jest to obiektyw biologiczny).
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: elgin1 »

Dziękuję z szybką odpowiedź. Pytałem z czystej ciekawości.
Tagliani
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2014, o 20:28

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: Tagliani »

Jakie polecicie obiektywy do polaryzacji (cena maksymalnie do 1500 zł)?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: LoginPiotrusia »

Ja polecę Leitz NPL Fluotar na 160 z P i/lub czerwonym napisem.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: LoginPiotrusia »

Ja polecę Leitz NPL Fluotar na 160 z P i/lub czerwonym napisem.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: closeitup »

patrzac na date ostatniego posta w tym watku chyba wykopuje niechcianego trupa z grobu, ale co tam.

czy jest mozliwosc zastosowania obiektywow CFN do mikroskopow CFI? Widze na ebayu od czasu do czasu oryginalne adaptery Nikona i chyba do tego one sluza. Czy ktos to testowal? Jakie sa rezultaty? Optyke CFn mozna kupic duzo taniej i przy okazji by mozna miec jakis starszy mikroskop do Df lub PhC.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: planapo »

Co prawda widzialem jednego eclipsa z obiektywem CFN 40 na adapterze, jednak nie jestem pewien czy jest on do tego. Raczej bardziej do obiektywow CF na oo - te dosc czesto widze w eclipsach na tych przejsciowkach:
adapter.jpg
To masz na mysli?

Eclipsy maja 200 mm TL, wiec to jest zauwazalnie wiecej niz 160.

Co do praktycznej strony robilem takie kombinacje na chinczykach delty - tam efekty mozesz zobaczyc w relacji lsmo-relacja-vt59037.htm . Da sie kombinowac w celu zoptymalizowania obrazu 160 mm na systemie oo, ja jednak nie zamierzam sie bawic.
JohnyM

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: JohnyM »

Można zakładać finite na infinite z pewnym sukcesem.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: closeitup »

jesli mnie wzrok nie myli to Nikon na swojej stronie zakutalizowal oferte dostepnych obiektywow. pojawilo sie tez troche aktualniejszych zdjec przy wczesniej istniejacych pozycjach. zmiana mala, ale warta odnotowania.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: planapo »

Gdzie cos widziales? W objective selector u mnie jest bez zmian. W broszurach tez nie ma wszystkich np. imersyjnego PA 10/0,5, czy wodnego 20/0,95.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość