Obowiązkowe badania

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy jesteś za obowiąkowymi badaniami?

Jestem za
33
62%
Jestem przeciw
15
28%
Jest mi to obojętne/ nie mam zdania
5
9%
 
Liczba głosów: 53

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Medycyna Lwów »

270285 pisze:Prawie wszyscy panowie, którzy się wypowiedzieli są za, a ciekawe ilu z Was poddaje się badaniom profilaktycznym.
typowo męskich badań profilaktycznych nie ma - chyba że badanie prostaty (PSA, fosfataza kwaśna), ale to po czterdziestce bardziej. A za obowiązkiem cytologii i mammografii jestem jak najbardziej - skoro zaproszenia, nawoływania w mediach, prasie i inne akcje nie skutkują to trzeba zmusić, lepiej zapobiegać niż leczyć. Nad restrykcjami trzeba by się zastanowić, bo nie wyobrażam sobie wyrzucenia kogoś z pracy za niezrobienie cytologii, ale juz znacznie wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne już bardziej. Przeciw są najczęściej kobiety regularnie te badania wykonujące czy też feministki (lub spełniające oba te warunki). Na wsiach np. o cytologii mało któa kobieta w ogóle słyszała.
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: fimona »

Litawor pisze:Jak można ZMUSZAĆ kogoś do dbania o siebie?
to jest jak nakaz zapinania psaów w samochodzie. myslisz ze ktos sie przejmuje Twoim zdrowiem i zyciem (nooo ostro brzmi ale o ogół mi chodzi-kolejny w statystykach) ale dlaczego TRZEBA?! bo jak sie cos stanie, a ktos nie mial pasow zapietych to leczy sie w szpitalu za kase z nfz. wiec jak nie dbasz o siebie to zrzeknij sie tego i w razie czego sam plac za swoje leczenie. dlaczego nfz ma wydawac kase na kogos, kto sam sobie zaszkodzil? nie chodzilas na badania, to masz problem, ale teraz sama placisz. gdybys wczesniej sie zbadala to leczenie by tyle nie kosztowalo"
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Litawor »

Zgadzam się, jeśli jedyną konsekwencją niepoddania się badaniom byłby brak refundacji leczenia ewentualnej choroby, której badanie miało dotyczyć. Nakazowi zapinania pasów też jestem przeciwny, tyle że osoby, które pasów nie zapięły, a ulegną wypadkowi, powinny ponosić koszty leczenia.

Natomiast inne formy kary są dla mnie niedopuszczalne.
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: sasanka55 »

Litawor pisze:Zgadzam się, jeśli jedyną konsekwencją niepoddania się badaniom byłby brak refundacji leczenia ewentualnej choroby, której badanie miało dotyczyć.
o, ja też się pod tym zdaniem podpisuję. Konsekwencje pracownicze (zwalnianie z pracy) i inne, tego typu - moim zdaniem również są nieadekwatne. Ale dostosowanie refundacji NFZ i prywatnej - owszem.
Dexter_J

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Dexter_J »

A co jeśli ta choroba dopadnie akurat bardzo biedną kobietę, która ma ledwo na chleb dla siebie i rodziny i nie stać ją na leczenie? Zostawić na pewną śmierć? Bez sensu
Lordrigar
Posty: 259
Rejestracja: 10 lip 2009, o 16:28

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Lordrigar »

Ja jestem zdecydowanie za obowiazkowymi badaniami. Zarowno dla kobiet i mezczyzn. Moze to troche zwiekszy swiadomosc Polakow dot. profilaktyki chorob.
Nikki

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Nikki »

Ciężki temat, bo właściwie i tak i tak źle. Zawsze coś komuś nie będzie pasowało.
Ja myślę, że fakt, że badania są obowiązkowe bardziej pomoże niż zaszkodzi. Różnego rodzaju promocje, reklamy zachęcanie niewiele pomogły. Nadal mało kobiet decydowało się na badania. W tym wypadku przymus wydaje mi się wcale nie najgorszym rozwiązaniem.
Tak na marginesie to nie rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że wolą nie wiedzieć. Przecież chyba lepiej dowiedzieć się jak najwcześniej, niż w momencie kiedy jest już za późno.
Kropka
Posty: 76
Rejestracja: 18 lis 2007, o 17:28

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Kropka »

Przymusowe badania kojarzą mi się z wfem w szkole, który dla wielu osób jest niemiłym obowiązkiem i starają się wymigać jak tylko mogą. Rozumiem, że wizja edukacji społeczeństwa i pokazania ludziom jak ważna jest profilaktyka, by sami na prawdę zrozumieli po co mają to robić jest utopijna, ale wydaje mi się, że i tak kto będzie chciał uniknąć badania ten ukniknie. Na lewo dostanie świstek od lekarza bez przebadania.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Medycyna Lwów »

Przymusowe badania kojarzą mi się z wfem w szkole, który dla wielu osób jest niemiłym obowiązkiem i starają się wymigać jak tylko mogą. Rozumiem, że wizja edukacji społeczeństwa i pokazania ludziom jak ważna jest profilaktyka, by sami na prawdę zrozumieli po co mają to robić jest utopijna, ale wydaje mi się, że i tak kto będzie chciał uniknąć badania ten ukniknie. Na lewo dostanie świstek od lekarza bez przebadania.
takie sfałszowanie nie byłoby łatwe - wynik badania jest dowodem, który gdyby jednak ktoś zachorował mógłby być użyty w procesie przeciwko lekarzowi który badanie wykonywał. Zresztą wątpię czy lekarz by ryzykował, było by to idiotyczne nawet wyjść z taką propozycją. Idac dalej metaforą w-fu - podobnie jak on tak i obowiązkowe badania profilaktyczne mają zapobiegać czemuś i dają jedynie korzyści, nie dla wszystkich widać oczywiste i jasne.
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: fimona »

Dexter_J pisze:A co jeśli ta choroba dopadnie akurat bardzo biedną kobietę, która ma ledwo na chleb dla siebie i rodziny i nie stać ją na leczenie? Zostawić na pewną śmierć? Bez sensu
na badanie moze isc i nie zaplacic za nie, prawda? o to wlasnie chodzi. ze jak cos wyjdzie to wtedy bedzie ja nfz leczyc, a jak nie pojdzie na badania, a potem wyniknie ze cos jest nie tak-to bedzie jej wina ze sie nie przebadala wczesniej i wtedy placi, o to mi chodzilo.
Kropka pisze:Na lewo dostanie świstek od lekarza bez przebadania.
na lewo tez mozna dostac zwolnienie lekarskie w wfu, ale po co? czy ludzie nie rozumieja ze sami siebie krzywdza? a szczegolnie rodzice. nigdy nie powolilabym dziecku zalatwiac zwolnienia z wfu, jesli byloby to nieuzasadnione ("bo mi sie nie chce cwiczyc")
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: tusiulka »

Ja również jestem za! Niestety na takie badania jestem za młoda, ale jakby mi ktoś je zaproponował, to bym je wykonała. Są wstydliwe, to racja. Kobiety zazwyczaj dopiero z przymusu (ciąża) idą do ginekologa, a wcześniej i potem omijają go szerokim łukiem. W sumie nie dziwi mnie to, bo może to do najprzyjemniejszych badań nie należy, ale życie nie składa się przecież tylko z przyjemnych rzeczy. Co do zaproszeń wysyłanych przez NFZ moja mama z takich skorzystała i okazało się, że jest wszystko ok Dobrze, że chociaż takie coś w naszej Polsce wymyślili, bo czasem lekarza ciężko się jest doprosić o skierowanie na jakiekolwiek badania. Podam tutaj taką dygresję, wywodzącą się z autopsji. Dostałam skierowanie do reumatologa i do niego poszłam, jednak zostałam odesłana znów do rodzinnego, po skierowanie na badania krwi. Poszłam więc do przychodni na osiedle po owe skierowanie i przedstawiłam swoją prośbę, chodziło mi o morfologię, OB oraz Aspat i Alat i jakieś test na HCV bodajże (miałam na to wskazania, bo ktoś z mojej bliskiej rodziny choruje na HCV i WZW C, a badania na to ostatnio miałam robione około 4 lat wcześniej) i co usłyszałam od pani ?(zaznaczę, że była to przychodnia dla dzieci). Dowiedziałam się, że prosząc o badania, zalecone przez reumatologa jestem niekulturalna i niegrzeczna itp itd. Ogólnie rzecz biorą z łaską, po wyżyciu się na mnie pani doktor dostałam to skierowanie i zostałam niejako wyrzucona z gabinetu. Z tego wynika, że niektórzy lekarze sami nie chcą robić badań profilaktycznych. Nie zawsze winny tutaj jest pacjent.
Dexter_J

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Dexter_J »

fimona pisze: na badanie moze isc i nie zaplacic za nie, prawda? o to wlasnie chodzi. ze jak cos wyjdzie to wtedy bedzie ja nfz leczyc, a jak nie pojdzie na badania, a potem wyniknie ze cos jest nie tak-to bedzie jej wina ze sie nie przebadala wczesniej i wtedy placi, o to mi chodzilo.
Czy myslisz, ze kobieta, ktora ma 7 dzieci i jest gdzies Dozorczynią i ma 800zł pensji, musi za to porobić opłaty i wyżywić te 7 bachorów myśli o tym, żeby badać piersi?
A jak już dopadnie ją ta choroba to co nie przyjmą jej, bo się nie zbadała, a nie ma kasy na leczenie i umrze tak? To jest dla mnie przesada. Szkoda mi takich ludzi jest na prawdę.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Obowiązkowe badania

Post autor: Medycyna Lwów »

Dexter_J pisze:Czy myslisz, ze kobieta, ktora ma 7 dzieci i jest gdzies Dozorczynią i ma 800zł pensji, musi za to porobić opłaty i wyżywić te 7 bachorów myśli o tym, żeby badać piersi?
A jak już dopadnie ją ta choroba to co nie przyjmą jej, bo się nie zbadała, a nie ma kasy na leczenie i umrze tak?
dlatego trzeba zmusić wtedy można zapobiec tragedii. Profilaktyka w onkologii jest szczególnie istotna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości