obróbka zdjęć na komputerze

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mismar »

Ponieważ, jak już wspomniałem w innym poście, komputer jest moją piętą Achillesową miałbym prośbę, aby ktoś mi wyłuszczył krok po kroku, jak wygładzić tło bez uszczerbku dla szczegółów. Będę bardzo wdzięczny.

I jeszcze druga kwestia - czy ktoś z Was porównywał HF (np. starego, wersja 4.61, którą posiadam) z Zerene ? Jeśli tak, to jak to wypada ?

M.M.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

Ja kopiuje cale zdjecie rozmywam i potem recznie wymazuje te frgamenty gdzie chce zeby bylo ostre. Na tablecie dosc wygodnie sie to robi, myszką trudno o precyzje. Zazwyczaj mi odpowiada, ale jak sa foty gdzie jest duzo cienkich obiektow ktore maja byc ostre na rozmytym tle to robi sie duzo pracy.

Jesli ne to ze kupilem Zerene to przestawilbym sie na helicona - roznic technicznych nie znam, jesli sa to mysle ze minimalne, za to w nawigacji to jest kosmos, Zerene wyglada i uzywa sie jak programow 25 lat temu. Masa niepotrzebnych klikniec, nie mowiac o interface.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Pickul »

Tu moje porównanie programów do stackowania:
mikrofotografia-ogolnie-testy-porady-do ... 016-75.htm
JohnyM

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: JohnyM »

Porównanie autora Zerene:
photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=13302

Ja używam Zerene - znam i lubię. Jest bardzo szybki (może kwestie sprzętowe) i precyzyjny. Fajny retouching, opcji minimum.

Do gładzenia tła znam dwie metody i stosuję je równocześnie:
- W Zerene obraz wynikowy retouching z jedną z ramek wejściowych. Biorę ramkę wejściową jako bazę i ramkę wynikową jako główny motyw - bardzo szybko i nie ma problemu z komiksowym wyglądem.
- Później w photoshopie - kopiuj warstę, filtr rozmycie gausowskie 1-5 pikseli maska i heja z pędzelkiem.

Metoda w PS jest wg mnie gorsza, bo trudno ją wykonać tak, żeby zdjęcie było wiarygodne". Stosuję ją po wyostrzaniu przed zapisem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

Porównanie autora Zerene
Takie z zalozenie nie moze byc obiektywne

Ciekawe jak HF poradzilby sobie z trudnymi stackami: polaryzacja, DF i inne takie, gdzie jednak ZS przynajmniej u mnie glupieje.

Jestes w stanie poradzic sobie z takimi słojami"?
rozmycie.jpg
JohnyM

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: JohnyM »

D-map i retouching.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

To nie jest stack, po lewej zwykla fota, po prawej rozmyta gaussem/lens blur, bez wzgledu na parametr wychodza takie sloje, przejscie nie jest plynne. Po przepuszczeniu przez Topaza bylo ok.
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mismar »

Dziękuję za informacje i porady. Posiadam PSE 10. Jak robi się to rozmywanie, nigdy tego nie robiłem.
Jerzy, piszesz, że kopiujesz zdjęcie, potem je rozmywasz, a następnie wymazujesz te fragmenty, które mają być ostre.
Szkoda, że nie mogę tego zobaczyć w praktyce, bo ten, dość lakoniczny jak dla mnie, opis niewiele mi mówi. Jak ktoś ma blade pojęcie o kwestii obróbki komputerowej, np. ja, to z samych haseł niewiele zrozumie.

M.M.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

Chodzi mi o warstwy w fotoszopie i narzedzie gumka tamże. Na tym samym obrazku w PS mam oryginalne zdjecie i to rozmyte, dlatego jak wymaze to widze to co jest pod".

Kopiuje, daje przezroczystosc na 60-70% i wymazuje.

Tak, najlepiej by bylo pokazac.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: winkwink »

planapo pisze:Cytuj:
Porównanie autora Zerene

Takie z zalozenie nie moze byc obiektywne
Czytając ten wątek, niestety odniosłam takie wrażenie
Ale jest inny, jak dla mnie bardziej obiektywny:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=21048
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Wojtek37 »

A ja proponuję spotkanie forumowiczów czy to na zlocie delty albo coś prywatnie wykombinujmy , ognisko piwko kiełbaski a temat przewodni -mikroskopy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

Kiedys juz byla chyba propozycja

Teoretycznie mozliwe, praktycznie wyglada to tak: 3 moze w piatek, 2 nie moze, 2 moze w sobote, 3 nie moze, 1 moze w niedziele reszta nie da rady, itd, nie mowiac o za daleko". Czyli jestem za z przyjeciem zalozenia: wszyscy prawdopodpnie nie beda dali rady.

Ciekawe co Delta w tym roku zaproponuje, w 2015 rozwazali lekka miane formuly.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Pickul »

WARSTWY

Używam GIMP-a.
Na obraz 01 - nakładam warstwę nowa z widoku".

Po nałożeniu warstwy i zastosowaniu rozmycia gaussa (50-100) tu 70
dostajemy to co na fotce 02.

Następnie gumka i wymazuje z nowej warstwy, to co chcę żeby było widoczne czyli okrzemkę, reszta tła jest ładnie rozmyta.

Taką obróbkę stosuje tylko przy DIC-u i oczywiście przy w odpowiednich warunkach.
Okrzemka ze stałego preparatu, wykonanego bardzooo miernie.
Załączniki
01.png
02.png
03.png
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości