obróbka zdjęć na komputerze

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Boguslaw »


Robisz ręcznie myszką czy na jakimś tablecie?
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: winkwink »

ślicznie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: planapo »

Super!

Ja robie podobnie tylko ze w PS i wymazuje na tablecie.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Pickul »

Na komputerze stacjonarnym, ręcznie myszką, to naprawdę chwila, przy mniejszym kontraście prawie nie mam artefaktów.
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mismar »

Śliczna okrzemka i wspaniała jakość zdjęcia ! Dzięki za instruktaż

M.M.
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mismar »

Jacek,

Wypróbowałem Twój patent w PSE 10 i niby jest OK - działa. Ale jest pewien problem - pojawiają się artefakty polegające na miejscowych ostrych, nie łagodnych i stopniowych, przejściach tonalnych. Tworzą się miejscami swego rodzaju plamy utworzone z takich skoków. Nie są one od razu dostrzegalne, ale po bliższym przyjrzeniu się zdjęciu można je dostrzec.
O dziwo na zdjęciu wyświetlonym jeszcze w programie (PSE 10) tego prawie nie widać, a po zapisaniu zdjęcia i jego zwykłym wyświetleniu, już poza programem, owe artefakty się ujawniają.
Próbowałem z różnymi promieniami rozmycia gausowskiego, ale niewiele to pomogło. Owszem, przy małym promieniu artefakty są najmniejsze, ale to mija się z celem, gdyż chodzi mi o znaczne rozmycie. Przy różnych promieniach owe artefakty, w postaci wspomnianych jakby plam, przybierają nieco inny kształt i nieco inne położenie w kadrze, ale ciągle są w mniejszym czy większym stopniu obecne. Może po prostu coś robię nie tak.
Aha, no i jeszcze zdjęcie po takiej przeróbce jest dużo lżejsze - np. z 10 Mb do 3 Mb - a to nie dobrze.
Ciekaw jestem jak to jest z tym u ciebie - mam na myśli artefakty i wielkość zdjęcia po akcji z rozmywaniem.
Abstrahując od samych artefaktów - sposób rzeczywiście jest banalnie prosty i bardzo szybki

M.M.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Pickul »

Tak, przy przejściach tonalnych mogą być problemy, ale nie zapisuj pliku wynikowego w jpg,
tylko np. tiff, czy w innym bezstratnym formacie.
Na potrzeby publikacji na forum to bez większego znaczenia,
ale jak chcesz coś ze zdjęciem zrobić (konkurs, wydruk, itd) to warto tak zapisać.

Ja mam pierwsze zdjęcie zachowane w większym formacie , poprzednio zupełnie mnie to nie interesowało.
Teraz pewnie co jakiś czas coś tam będę w wyższej rozdziałce zostawiał.

Wartość promienia gaussa nie ma znaczenie przy opisanych przez Ciebie problemach.
Zapis w bezstratnym formacie też oczywiście nie zawsze pomaga,
ale jest to jedyny sensowny i skuteczny sposób jaki znam, kiedyś na forum GIMPa zadałem to samo pytanie
co Ty teraz i w morzu wielu odpowiedzi i masakrycznie skomplikowanych metod edycyjnych tylko to potrafiłem
zastosować - czyli zapis w odpowiednim formacie .
mismar
Posty: 65
Rejestracja: 13 gru 2015, o 13:26

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mismar »

Wypróbowałem z TIFF i jest lepiej, ale artefakty gdzieniegdzie zostały. Widocznie jest tak, jak napisałeś, że i to nie zawsze pomaga. Wielka szkoda, bo sposób na rozmywanie tła jest wyśmienity.

M.M.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: Boguslaw »

Jeszcze 15 godzin na pobranie za darmo programu graficznego m.in z opcją stackowania (co do jego jakości i przydatności to ?)
FOCUS Projects 3 Professional
sharewareonsale.com/s/focus-projects-professional-giveaway-coupon-sale
Na:
makropasja.pl/viewtopic.php?f=34&t=992&sid=9c4776254bc06e8631d6d24c7dcecdc5&=112643
trafiłem na post informujący o tej możliwości.
Widzę, że w tym roku już była taka możliwość:
download.komputerswiat.pl/grafika-i-fotografia/edytory-graficzne/focus-projects-pro
JohnyM

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: JohnyM »

O ciekawe, dzięki za info.
P.S: dają też Corel after shot"
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: BartoS81 »

Boguslaw pisze:Jeszcze 15 godzin na pobranie za darmo programu graficznego m.in z opcją stackowania (co do jego jakości i przydatności to ?)
FOCUS Projects 3 Professional
Dzięki wielkie! Za darmo takie cudo :):)

Cierpię na brak czasu, ale wypróbowałem na super szybko ten program.
Wszystko na default nic nie kombinowałem a skok jakości w stosunku do HF jest moim zdaniem więcej niż spory.
Jak będę miał więcej czasu to przetestuję dokładniej, niemniej program godny uwagi.
mikrokosmos
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2022, o 05:47

Re: obróbka zdjęć na komputerze

Post autor: mikrokosmos »

Czesc wszystkim,
Pierwszy post...
Do rzeczy, chcialbym sie podzielic malym odkryciem w PS. Od niedawna bawie sie z mikroskopem, bardzo bardzo daleko mi do zdjec z forum, ale nie o to chodzi. Funkcja jednego z filtrow, ktora nie przydawala mi sie do niczego w dotychczasowej obrobce "normalnych" zdjec, przy zdjeciach z mikroskopu jest calkiem ciekawa. Chodzi o filtr Lighting Effects.
Zalaczam zdjecie przed i po do porownania. Jest slabe, zrobione z reki, telefonem, przez okular, ale ma na celu tylko pokazanie efektu filtra. Na zdjeciu rowniez okno ustawien filtra z uzytymi wartosciami dla odniesienia. W polaczeniu z dobrym zdjeciem i z dopasowanymi ustawieniami moze dac interesujace rezultaty. Jesli ktos sporobuje to bardzo bylbym ciekawy podobnego porownania przed/po i info o ustawieniach.
Na razie nie mam dostepu do mikroskopu (praca poza domem) wiec nie poeksperymentuje.
Załączniki
IMG_20220522_153229 copy DIC effect compare sm.jpg
IMG_20220423_192352 compare sm.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości