Odruch Bainbridge'a

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
fizjo96
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2018, o 21:40

Odruch Bainbridge'a

Post autor: fizjo96 »

Witam was mam pytanie odnośnie odruchu Bainbridgea . W notatkach i paru stronach wyczytałem, że oprócz współczulnego działania na serce, działa również na naczynia krwionośne zwężając je. W konturku zaś przeczytałem,że wyłacznie na serce, a nawet rozszerza naczynia ale nie tyle co odruch co rozszerzone przediosnki a w zasadzie miocyty ktore wydzialaja anp, ktore rozszerza te wlasnie naczynia. Logicznie przemawia do mnie wytłumaczenie z konturka, poniewaz rozszerzone naczynia zmniejszyły by powrot żylny jeszcze bardziej wraz z szybką pracą serca. Zweżenie naczyn w innych źródłach motywowane jest pomocą w przepompowaniu krwi z PP do LK przez płuca. Ale przeciez zwęzone naczynia jeszcze bardziej zwieksza cisnienenie a co za tym idzie powrot zylny ktory jeszcze bardziej obciazy serce. Mógłby mi ktoś przedstawic wlasciwe fakty dotyczace tego tematu lub powiedziec czy to ja gdzies z moją logiką sie myle?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Odruch Bainbridge'a

Post autor: kliop »

Przy za dużej ilości krwi w przedsionkach są 2 zjawiska:
1.wytwarzanie ANP
anp, ktore rozszerza te wlasnie naczynia
Ganong(1994) pisze, że nie bezpośrednio: ANP zmniejsza wytwarzanie angiotensyny II, która jest substancją bardzo silnie zwężającą tętnice. Jednak i tak podstawowym działaniem ANP jest usuwanie wody z organizmu, żeby zmniejszyć ilość krwi w rozciąganych przedsionkach.
2. Odruch Bainbridgea, który przyspiesza serce - wg tego samego Ganonga jego rola w fizjologii pozostaje nadal nie ustalona". Więc nie szukałbym na siłę logiki w tym odruchu
Zweżenie naczyn w innych źródłach motywowane jest pomocą w przepompowaniu krwi z PP do LK przez płuca.
Nie zrozumiałem, wytłumacz, proszę
fizjo96
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2018, o 21:40

Re: Odruch Bainbridge'a

Post autor: fizjo96 »

Wyczytałem, że wraz z współczulnym pobudzeniem pracy serca, pobudzone zostaja współczulnie naczynia krwionośne, a co za tym idzie nastepuje ich zwężenie i wzrasta JESZCZE bardziej powrót żylny. Właśnie na jednej ze stronek wyczytałem że pomaga to przepompować krew zalegającą w PP i PK do LP. Nie widze zbytnio w tym sensu pewne jest jedno, że na duzej ilości oczywiscie stosunkowo, jesli cos było pisane o tym odruchu pisano o zwezeniu/skurczu naczyn krwionosnych. W konturku podkreslone jest ze odruch dziala tylko i wylacznie przyspieszajaco na serce nie zawierajac skladowej naczyniowej. W traczyku tez nie ma o tym nic mowy. Wiesz moze jak to z tym jest na 100%?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Odruch Bainbridge'a

Post autor: kliop »

Wiesz moze jak to z tym jest na 100%?
Niestety nie. Ja, jak się uczyłem fizjologii, nie czytałem nic ponad wymienione przez nas podręczniki. Jeśli jest ta informacja czy działa na naczynia czy nie potrzebna Ci na kolokwium/odpowiedź/egzamin, to trzymaj się podręcznika zalecanego przez katedrę lub nauczyciela Jeśli dla własnej ciekawości i pasji, powinieneś poszukać w dużych podręcznikach zagranicznych albo w polskich lub zagranicznych artykułach naukowych medycznych, weterynaryjnych, biologicznych itp.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości