Odwołanie od wyniku matury 2014

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Fantazmic
Posty: 268
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:00

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Fantazmic »

Przyjdź w normalnych ubraniach, przecież to nie rozpoczęcie roku
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: anusia1994 »

mam pytanie , jestem w trakcie pisania odwołania do oke
napisałam na maturze przykład pasożytnictwa bąkojad i antylopa
było napisane w tekście tak:
"Bąkojady żerują na dużych roślinożernych ssakach, np. zebrach, antylopach
czy żyrafach, wyjadając im ze skóry głównie kleszcze i larwy muchówek.

napiszcie mi czy mam prawo do tego aby się kłócić? dobra była moja odpowiedź?
cernentia
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2014, o 13:22

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: cernentia »

Przykro mi masz źle bakojad pasożytem nie jest.

lofebug
Posty: 145
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 17:44

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: lofebug »

anusia1994 pisze: "Bąkojady żerują na dużych roślinożernych ssakach, np. zebrach, antylopach
czy żyrafach, wyjadając im ze skóry głównie kleszcze i larwy muchówek.

napiszcie mi czy mam prawo do tego aby się kłócić? dobra była moja odpowiedź?
Z tego jakże podchwytliwego fragmentu wynika, że to raczej kleszcze i larwy muchówek są tymi niedobrymi pasożytami
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: anusia1994 »

w sumie chyba macie racje dzieki
weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: weroniik »

Jestem już po oglądaniu pracy w moim oke, wszystko przebiegało ogólnie tak jak pisała wcześniej cernentia (cenne rady się bardzo przydały jeszcze raz dziękuję ). Punkty miałam dobrze policzone, wszystko się zgadzało. Dręczą mnie jednak dwa nie zaliczone zadania, jeszcze tym bardziej że chyba przez to że pisząc rozlegle popełniłam w końcu gdzieś błąd. Głównie chodzi mi o zad 28 gdzie trzeba było uzasadnić dlaczego wśród potomstwa kotów nie pojawią się szylkretowe samce. Pytałam już o to ale bez odzewu więc może teraz ktoś pomoże.

Szczerze to myślałam że to jest dobrze, zdziwił mnie brak pkt może dlatego nie daje mi to spokoju
No więc odpowiedziałam tak: Samce otrzymują od ojca chromosom Y a od matki która była homozygotą dominującą otrzymują chromosom X z dominującym allelem B warunkującym rudą barwę. Tylko heterozygoty mogą być szylkretowe a wyłącznie osobniki płci żeńskiej mogą być heterozygotami, ponieważ mają dwa allele danego genu na dwóch chromosomach. U samców nie ma żadnego allelu na chromosomie Y więc mogą być tylko homozygotami a nigdy nie będą heterozygotami.
dopiero po pewnym czasie zwróciłam uwagę na to: mogą być tylko homozygotami", czy myślicie że to spowodowało nie przyznanie punktu?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Giardia Lamblia »

weroniik pisze:U samców nie ma żadnego allelu na chromosomie Y więc mogą być tylko homozygotami
Jest to błąd merytoryczny.

Homozygotami nie mogą być. Tak samo jak nie mogą być heterozygotami. Pojęcia te odnosimy do przypadku, kiedy dany gen występują pod postacią 2 alleli.
MaBaker
Posty: 41
Rejestracja: 23 sty 2013, o 16:47

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: MaBaker »

Moją prace z biologii bardzo ładnie sprawdzili. Nic nie pokreślili, żadnych kółeczek, oznak poprawiania po kimś. Oczywiście zadania, które myślałem że mam dobrze miałem źle (Np to z kolcami czy właśnie z tym bąkojadem.) A uznali mi np glikoproteina przy wirusach bo zawiera antygeny, które infekowany nie rozpoznaje, czy też przy wernalizacji napisałem te warunki właściwe i temp. 20 stopni, albo o negatywnym skutku tej metody napisałem, że nawozy zakwaszają glebe i zmniejsza się bioróżnorodność. Jeszcze zaliczyli ten przepływ energii bez strzałki od producentów do reducentów i to z mRNA napisałem o braku intronów i też zaliczyli Klucz był bardzo litościwy jednym słowem
Awatar użytkownika
Fantazmic
Posty: 268
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:00

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Fantazmic »

MaBaker pisze:Jeszcze zaliczyli ten przepływ energii bez strzałki od producentów do reducentów
To musieli Ci ten błąd przeoczyć, bo za zaznaczenie strzałki był 1pkt.
Ja w ogóle tej części zadania nie przeczytałem, co skutkowało tym, że też tego nie zaznaczyłem.
23 lipca jadę na wgląd, więc się przekonam czy to mi zaliczyli, czy nie, ale wątpię.
weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: weroniik »

Giardia Lamblia dziękuję pięknie za odpowiedź, w sumie ta końcówka była nie potrzebna, sama nie wiem czemu coś takiego wymyśliłam no ale cóż nerwy.

MaBaker rzeczywiście litościwy klucz a które oke? to zad. z przepływem energii też miałam 0 pkt ale zrobiłam tylko między poziomami poszczególnymi a nie narysowałam jeszcze że jest rozpraszana, ale może pominięcie tej jednej strzałki od producentów do reducentów było dopuszczalne
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

Jutro jadę do OKE Poznań, jakieś rady? Które pytania są kontrowersyjne?
Silvernight
Posty: 68
Rejestracja: 3 mar 2014, o 16:51

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Silvernight »

A ja jutro jadę na wgląd do Łodzi trzymajcie za mnie kciuki! napiszę relację po powrocie do domu
Awatar użytkownika
medicalcareer
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2014, o 12:38

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: medicalcareer »

Hej! Dokonałem już wglądu do swojej pracy i mam wątpliwości co do nie przyznania mi punktu za zadanie 20 podpunkt a. Mianowicie zamiast określenia długi dzień jaki widnieje w kluczu zawarłem w swojej odpowiedzi wyrażenie: więcej niż 11 godzin oświetlenia". W treści było wyraźnie napisane, że długi dzień akurat w tym zadaniu oznacza więcej niż 11 godzin oświetlenia. Co o tym myślicie? Zastanawiam się, czy jest sens pisać wniosek o powtórne sprawdzenie pracy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości