OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kazub30 »

Ok ten obiektyw jest lepszy od plana chińskiego czy porównywalny?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Jak masz plana to nie raz pisalem, ze nie widze sensu wymieniania obiektywow na tym samym poziomie korekcji - planow na inne plany etc.

CFN ma NA 0,7, to minimalnie wiecej od chinczyka, jednak roznice beda subtelne. Czy warto - sam zdecyduj. Ja bym nie kupil, tylko polowal minimum na plan fluora.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kazub30 »

Witam czy warto kupować ten mikrotom
blizej_zycia/mikrotom-reczny-z-ostrzem
oczywiście nie w Delcie tylko na Allegro
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: closeitup »

Jaki kondensor polecacie dla obiektywów 1x i 2x. Chodzi mi o kompatybilne z E600, czyli nikonowskie i olympusowe (chyba) beda pasowac. Niestety c-c ktory mam nie daje rownomiernego oswietlenia ponizej 4x a w dodatku jest to mega klopotliwe bo uzywam go olejowo. rozgladam sie za czyms co za wzglednie mala kase obsluzy mi 1x i 2x. Moze byc cokolwiek co pasuje (ruskie sprzeta, jakies stare zeissy itp.)
Nikon i Olympus robili specjalne kondensory, ale sa drogie i bardzo rzadko spotykane.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Zapytam, czy na pewno potrzebne ci trans 1x i 2x? Obiektywy mikroskopowe poniżej 4x znacząco ustępują obiektywom makro.

Co do odpowiedzi:
Możesz ich używać bez kondensora, lub zwykły kondensor opuść mocno w dół i daj matówkę pomiędzy soczewkę czołową a preparat. Nieźle radzą sobie kondensory PZO bez soczewki czołowej, ale nie wiem czy dasz radę je zamontować do e600.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: closeitup »

no mam juz PA2x wiec bym chcial kondensor, ktory pozwoli mi na jego uzywanie. w tej chwili mam nieoswietlone brzegi kadru. poprobuje z matowka, ale nie wiem czy to sie uda.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kazub30 »

Witam nie wiem w jakim dziale zadać to pytanie to pytam tu. Czy do obróbki zdjęć mikroskopowych trzeba laptopa z ekranem FullHD i dobrym procesorem czy wystarczy zwykły laptop
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Proponuje w mikrofotografia ogolnie mikrofotografia-ogolnie-testy-porady-do ... t41016.htm

A co do pytania - to zalezy do jakiej obrobki.

Do podstawowej ok, do stackow i mielenia ciezkich plikow przyda sie mocniejszy procesor i RAM.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jacekp-bio »

Zależy jak mocnych stacków ^^

Czasem Xeon z 64GB nie wyrabia

Do podstawowej obróbki wystarczają poleasingowe Elitebooki stacje robocze co najmniej G3/G4.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Ja używam tego co mam. i7 i 8gb ram. Jeśli puszczam stack większy niż 20 ramek, to idę na papierosa/przerwę bo komputer nie nadaje się do niczego (nawet radio przestaje działać). Z mikro, to tylko stacki są ciężkie, ale robiłem je już na gorszym sprzęcie. cierpliwość
antonio22-1985
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2017, o 21:34

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: antonio22-1985 »

Witam serdecznie.
Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie wiec chciał bym go tutaj zadać.
Posiadam obiektywy Nikon M Plan których używam do fotografii makro. Chciał bym w niedalekiej przyszłości spróbować też fotografować pod mikroskopem przy użyciu takich technik jak ciemne pole czy światło spolaryzowane itd (czyli to co jest możliwe pod mikroskopem a nie za bardzo da sie osiągnąć bez niego). Oprocz tego chciał bym też czasem używać mikroskopu w sposób normalny. I tu pojawiają się problemy. Obiektywy Nikona korygowane są na 210 mm a wszelkie polskie mikroskopy sa na 160mm. Czy po zwiększeniu długości tubusa o te 50mm będę mógł na takim mikroskopie normalnie pracować? Czy do oglądania świata makro przez te obiektywy potrzebuję jakiś lepszych okularów czy takie np PZO będą się nadawać? Jaki tani mikroskop zakupić aby można go było tanio i bez większego problemu rozbudowywać? Niestety nie posiadam zbyt dużego budżetu aby pozwolić sobie na mikroskop za kilka tys. Poza tym makro to jedynie hobby - w dodatku skupiam się bardziej na plenerowym makro w skali od 4:1 do 1:5 (jakieś motylki itd) i nie chciał bym wydawać kroci aby co jakiś czas pobawić sie mikroskopem. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Trzeba dolozyc te 50 mm, moze to byc nawet rura od rolki toaletowej To raz, a dwa, obiektywy metalograficzne sa korygowane na uzycie bez szkielka nakrywkowego (oznaczenie 210/0, gdzie 0 to jest wlasnie ta informacja)

W praktyce w mikroskopie biologicznym z preparatami ze szkielkiem mozesz uzywac metalograficznych 5x i 10x na 20x i wiecej juz beda straty na jakosci obrazu.
kiruch
Posty: 6
Rejestracja: 14 maja 2012, o 19:36

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kiruch »

Kupiłem używany obiektyw PLAN 100x (no name) do mikroskopu typu Evolution 100. Po założeniu obraz spod tego obiektywu jest fatalny, zdeformowany, jakby widziany przez pływający olejek, nie płaski i powiększenie na oko ca najmniej 2x mniejsze. W momencie w którym coś widać, odległość od soczewki do szkiełka jest dość duża. Kropla olejku jest mocno rozciągnięta między soczewką a szkiełkiem, na oko sporo ponad milimetr.

Obiektyw może być uszkodzony czy to jakaś inna przyczyna ?
Załączniki
obraz-z-mikroskopu.jpg
obraz-z-mikroskopu.jpg (5.2 KiB) Przejrzano 2350 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości