OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: jarud »

Ciekawa informacja. Ja testowałem stary canon a650 is. Gdzieś wyczytałem, że ma nietypowo umieszczona przysłonę, może stad te problemy. Zdjęcie cosmarium, które pochwaliłeś ,zrobiłem starym canonem a590 is.
Na olx sprzedają go za trochę ponad 100 zł. Ma 8Mpix. Canon a570 7,1 Mpix jest jeszcze tańszy. Jak widać, mogą dać znośne rezultaty.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Jak powiedział planapo, nie zacytuję dokładnie ale sens oddany:
"Nie sprzęt robi zdjęcia ale człowiek - zgadzam się z tym w całej rozciągłości
Monika12
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2018, o 09:21

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Monika12 »

Witam,proszę kogos o pomoc odnośnie obslugi mikroskopu,kupilam dziecku i nic nie widac
Obojetnie co podloze to nic nie widać,mamy różne płytki z zestawu i tez nic nie widać żadnego cienia,czy robie jakia błąd ?-czy on poprostu jest uszkodzony, czy konieczne jest nalozenie na płytke jeszcze tego przejrzystego plasterka,bardzo proszę o pomoc,dziecko chcialp a ja nie znam tematu,ma mikroskop dla dzieci Bresser junior
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Kupiłaś coś co trudno nawet nazwać zabawką ): Stanowczo nie polecam wszelkich tego typu modeli cokolwiek powinno byc jednak widac, jakosc obrazu na tych mikrokopach jest tragiczna to jednak powiekszaja.

Opisz dokladnie co robisz, wtedy moze bedzie mozna cos zasugerowac, choc proponowalbym wywalic go na smietnik i kupic mikroskop zabawkowy dla dzieci o jakim jest mowa w tutejszym poradniku: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... 48822.html
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

2019-01-30_212309.jpg
Rzucam luźny pomysł filtrów. Nagryzmoliłem takie coś inspirując się kilkoma wzorami z neta. Średnica 32mm. Uwagi sugestie co do poprawy lub nowych inspiracji.
Może warto jeszcze trochę przygotować pod kolory?
oblidark.gif
oblidark.gif (1.31 KiB) Przejrzano 2018 razy
Cięcie blachy jest wyceniane od metra. Ktoś może by chciał to można by załatwić większa partie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

W czasasch pracy nad UFG przetestowalem wiekszosc z tego typu rozwiazan Generalnie nie bylo jakis super efektow na ogromnej ilosci. Dobrze działaja te do ciemnego pola i uwazam ze sa warte wyciecia z blaszki

Mysle ze zanim sie wytnie to warto kupic folie przezroczysta (taka do segregatorow, sztywna) troche czarnej samoprzylepnej i kombinowac zanim wytnie sie z blachy

Ten na dole z niebieskim mial byc czyms co daje efekt DIC", jednak u mnie slabo sie to sprawdzalo i zrobilem jedo polaczenie z tym srodkowym w dolnym rzedzie. Potem byl UFG
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Głównie dla ciemnego o tym myślę. Pytam jednak czy przy okazji nie warto i czegoś innego wyciąć. Jakiej grubości blachę warto rozważyć? Te obracane pod studara nie bardzo pasowały do k51 i mają coś ok 0,8mm.

Mająć apl achr z prawdziwym gniazdem filtrowym to chyba warto mieć dedykowane.

Czy średnicę krążków są ok czy warto zmieniać? Chodzi o popularne powiększenia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Blacha mozliwie cienka, na grubej swiatlo moze sie zaginac".
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

DSCF4254.JPG
Radiator 10W przygotowany pod biolara. Pierścienie z perforacją mogą być przesuwane i blokowane w różnych pozycjach. Performacja pierścieni + rowki w radiatorze umożliwiają efektywniejszą grawitacyjną wentylacje. Do tego układ wystaje 5 cm poza korpus dla lepszego efektu.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: jarud »

Piękna rzecz. Jeżeli sam to zrobiłeś, to moje gratulacje. Zrobiłem podobny, ale o wiele bardziej siermiężny. Po prostu zeszlifowałem wałek al. 40 mm do fi 39 na szlifierce taśmowej. Nie wygląda pięknie, ale działa. Waży ok. 0,5 kg i spokojnie wytrzymuje led 13W 1800lm. 10 watowa led daje ok. 1000-1200 lm, to spora różnica. Steruję ją zasilaczem laboratoryjnym, ale chyba wystarczy tani dimmer do taśm led dostępny na all.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: phacops »

Radiator jest zamówiony z tych dostępnych na rynku. Trochę z oporami ale jednak przycięli mi na odpowiednią długość. Pierścienie zaś dorabiane.
Gdyby kogoś to interesowało to sam radiator idealnie wchodzi do portu MB30. Lekki luz nic nie telepie czy blokuje. Tylko ciąć na zamówione długości.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Karol__ »

Ostatnio zacząłem próbować coś z mikrofotografią, przez brak nasadki trino zdecydowałem się na projekcję bezpośrednią, jednak brak statywu dawał mi się we znaki, i całą konstrukcja była bardzo niestabilna, aparat bardzo łatwo przemieszczał się pod wpływem jakichkolwiek drgań, czy ruchów. A ciężko ich uniknąć starając się zmieniać ustawienia na bieżąco. Dlatego wpadłem na pomysł, niezbyt odkrywczy ale bardzo prosty do wykonania i spełniający swoją rolę, przeleciałem posty i nie znalazłem nic ciekawego więc postanowiłem, że się podzielę. Zdjąłem głowicę, odkręciłem nasadkę mocującą głowice i odsłoniłem dwa krótkie wystające bolce. Nawierciłem adapter (zapłaciłem za niego 30 zł) i już, całość pracy trwałą maksymalnie 5 minut Adapter podłączam do aparatu, a następnie nasuwam na bolce lub odwrotnie, nasuwam na bolce i przykręcam aparat. Zapewnia to bardzo stabilną pozycję, aparat ani drgnie, a jest zupełnie nieinwazyjna zarówno dla aparatu jak i mikroskopu. Pewnie ktoś to już wymyślił, ale może komuś się przyda

Załączam parę zdjęć:
53010635_777964492596249_7159400810994991104_n.jpg
52849461_406774070115157_5916376699313848320_n.jpg
52984151_307340936640006_6098639151257616384_n.jpg
53196670_2043752339079280_8784850094907195392_n.jpg
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: luz »

Nie prościej kupić nasadkę mono na allegro (15 zł) odkręcić mocowanie i przykręcić je do tej przejściówki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość