OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
uriuri
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2012, o 09:22

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: uriuri »

Planapo - dzięki za odpowiedź . Twoje zdjęcia są rewelacyjne .
Nie widać na nich niepotrzebnych drobinek , które zaśmiecają zdjęcie i psują efekt końcowy . Czy obrabiasz je dodatkowo w komputerze ?
Kiedyś przez chwilę bawiłem się programem CombineZM , muszę go przywrócić do łask , ale widziałem ,że wiele osób robi wspaniałe zdjęcia , prezentowane nawet na zagranicznych forach i nie wiem , czy zdjęcia obrabiane w programach graficznych (kontrast , nasycenie , usunięte drobiny) oraz stackowane programem takim jak CombineZM są jakimś profanum w świecie fotografii mikroskopowej ?

Jeśli chodzi o oświetlenie LED , faktycznie przy zdjęciach robionych aparatem ,gdy czas migawki jest inny niż 1/25-30s (ok 50Hz) występują ciemne paski na obrazie . Komórka domyślnie ma czas dostosowany do tego migotania , efekt ten nie jest wiec widoczny. Na szczecie mój Optek Bino ma fabrycznie zasilanie z wbudowanego akumulatora , więc po wyciągnięciu wtyczki zasilacza problem znika.

Ze dwa lata temu miałem identyczny chiński mikroskop , tylko z głowicą trino oraz kamerką VGA. Nie wiem jak jest w innych głowicach , ale w tej , którą miałem po przełączeniu pryzmatu na trzeci okular obraz robił się trochę ciemniejszy . Ciekawe , czy to była wina kiepskiej jakości głowicy , czy prostych praw fizyki , gdzie określona ilość światła jest podzielona na trzy , zamiast na dwa odgałęzienia .
Już wtedy myślałem o podłączeniu lustrzanki do toru wizyjnego , nawet zadzwoniłem do firmy , która oferowała na Allegro za 99zł odpowiednie redukcje , ale pracownik szybko ostudził mój zapał , mówiąc , ze te tanie redukcje , to po prostu zwykła tulejka , bez optyki w środku . Taki lepszy reduktor miał wtedy kosztować ok 700zł .
Czy może ktoś ma doświadczenie z takimi redukcjami , jak się sprawdzają ,pokrywają cały kadr , czy tylko wycinek ?

Wczoraj robiłem próby z Nikonem D40 (przez okular), ale mimo optycznego wizjera nadal ciężko ustawić ostrość , poza tym aparat jest duży i niewygodny . Na razie komórka daje najlepsze efekty .
Wypełnienie kadru w 100% , przy okularze 12x uzyskuje jakieś 4-5mm przed płaszczyzną źrenicy okularu .Ułatwiłem sobie życie prymitywną metoda - zrobiłem tulejkę , która opiera się o mocowanie okularu w głowicy , wystaje kilka milimetrów poza (foto). Brzegi okleiłem czarną taśmą , aby telefon się nie porysował i nie łapał bocznego światła .
Teraz mam stabilne oparcie , mogę skupić się na robieniu zdjęć .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

dziekuje, jestem z nich rzeczywiscie zadowolony patrzac na metode jaka stosuje. czekam jednak na moment kiedy nie bede musial myslec o problemach sprzetowych tylko skupie sie na obserwacjach i zdjeciach.

edycja typu jasnosc/kontrast/nasycenie/redukcja szumow - wg mnie nie jest zadnym profanum, raczej koniecznoscia zeby zdjecie wygladalo dobrze, zwlaszcza jesli jest robione jakimis kombinowanymi metodami, ktore odbijaja sie na jakosci obrazu. usuniecie jedego czy dwoch paprochow tez uznaje jeszcze za ok choc tego juz unikam, ale generalnie im mniej sie edytuje tym lepiej. wiele zalezy od czystosci preparatu, wcale nie trzeba brac duzo bo wtedy cos sie znajdzie, czasem lepiej wziac krople wody, w ktorej nic nie ma, czesto potem jednak sie okazuje ze jest calkiem sporo i przy okazji w miare czysto naookolo (:

stackowanie to podstawa w tej branzy (zwlaszcza owady), ale niemozliwa przy robieniu zdjec z reki - nie schodza sie. czasem uda mi sie zestackowac 4-5 zdjec z reki, ale to max. jak bedzie sprzet to kupi sie zerene stacker - najlepszy program do tego, autorstwa admina forum photomacrography.net, kusztuje niewiele (chyba cos okolo 90$) a daje super efekty.
Nie wiem jak jest w innych głowicach , ale w tej , którą miałem po przełączeniu pryzmatu na trzeci okular obraz robił się trochę ciemniejszy
normalne. jesli masz glowice z opcjami 100/0 i 50/50 to w tym drugim przypadku polowa swiatla idzie do okularow, a reszta do aparatu - musi byc wiec ciemniej.

dobry adapter powinien dawac taki obraz zeby pokrywal caly kadr. ja mam adapter 4x do motica z przejsciem do nikona analogowego z ktorym dzialal mi bardzo dobrze, choc dawal puste powiekszenie - zdjecia nie byly idealnie ostre. trzeba bylo kupic 2x, ale to bylo lata temu i wtedy nie znalem sie na tym (i nie bylo sie jak dowiedziec bo to bylo chyba w 2002 roku) i chcialem po prostu mocniejszy.

z cyfrowka bez specjalnego adaptera posredniego ten fototubus nie zadziala bo nie bedzie parafokalny bo matryca cyfrowki jest w innej odleglosci niz film w analogu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Adaptacja kontrastu fazowego.

Wykorzystałem uniwersalny kondensor UFC PZO /foto 1/, w zestawie są dwie wsuwki dla obiektywów 20 i 40X oraz oczywiście odpowiednio dwa obiektywy /do nabycia na Allegro, sprzedający: sttpatryk/.

Aby zaadaptować zestaw do innego mikroskopu niż Biolar, Studar czy MB30, wystarczy dostosować kondensor. W moim przypadku średnica osadcza kondensora wynosi 37 mm, UFC ma 39,5 mm, należy oczywiście zeszlifować górną część kondensora u ślusarza /mój koszt to 10 zł/ i gotowe.

Jeżeli mamy inny obiektyw do KF, np. 63X dla którego nie mamy wsuwki, wystarczy zaopatrzyć się w folię przeznaczoną do drukowania w zależności od posiadanej drukarki /laserowa, atramentowa/. W dostępnym w sieci, darmowym programie Inkscape przygotowujemy w prosty, intuicyjny sposób przesłony /program spolszczony/. Ja dopasowywałem doświadczalnie metodą prób i błędów. Taki rodzaj doboru przesłon daje nam nieograniczone możliwości modyfikacji.
W zestawie UPC dostępne mamy przesłony dla prostej polaryzacji i ciemnego pola, mi one nie były potrzebne i wykorzystałem je do obsadzenia przesłon do KF.

Jeżeli coś nie jest zrozumiałe, pytajcie .
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Wymiary przesłon z kondensora PZO k3Ph:

20X: 4,5 mm/5,0 mm
40X: 5,7 mm/7,1 mm
100X: 9,4 mm/11,2 mm

Pierwszy wymiar średnica małego czarnego koła", drugi większego przeźroczystego w którym mieści się małe czarne hehe.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Zapomniałem, pierścienie z foli drukuję po cztery i łączę zszywaczem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

jesli drukujesz cos na folii na czarno to daj tak:
C: 100% M: 100% Y: 100% K: 100%, a nie domyslnie samo 100% czarnego. daje sie wszystkie kolory na max wtedy wychodzi zdecydowanie czarniejsze - stary trik grafika, sprawadza sie zawsze gdy trzeba cos wydrukowac na czarno (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

dzięki, na pewno przyda się
uriuri
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2012, o 09:22

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: uriuri »

Właśnie miałem pytać o wymiary tych pierścieni , ale Pickul mnie ubiegł
Kiedyś miałem zestaw do kontrastu fazowego PZO i zauważyłem , że najważniejsze są te filtry z pierścieniami do konkretnych obiektywów .
O ile dobrze pamiętam , były tam filtry do 10x , 20x i 40x .
Znacie może wymiary do 10x ?
Nie widziałem większej różnicy pomiędzy obiektywami do kontrastu (z pierścieniami w środku) ,a zwykłymi achromatami ,a ponieważ nie chciało mi się co chwilę wykręcać obiektywów , po pewnym czasie używałem już tylko achromatów , a te do KF leżały nieużywane w pudełku .
Może miało to większe znaczenie przy polaryzacji .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

biolar ma wyjmowany rewolwer - wystarczy miec dwa z roznymi zestwami obiektyow i zmienia sie szybko (:

jeszcze a propos obiektywow PZO, moje achromaty z roznych serii:

5, 20 i 40 z tej najczesciej spotykanej, 10 ze starszej (40 i 100 mialy czarna gorna czesc obudowy) i 100 z nowej, dosc rzadko spotykanej. wczesniejsza setka miala NA 1,3. (ceny od 20 do okolo 80-100 zl na allegro)


60tka z jeszcze innej serii (chromowana a nie srebrna gora). minimalna odleglosc robocza w zwiazku z tym niezbyt pozytywne doswiadczenie z tym obiektywem. bardzo rzadko spotykany.


ciekawi mnie ta pierwsza dosc stara piatka, widzialem jakas dawna aukcje gdzie byla 10tka z tej serii (brak zdjecia, albo bardzo male) w opisie bylo NA 0,45. to mozliwe czy tylko literowka?

pomiedzy ta po lewej a moja byla jeszcze posrednia, tez czarno srebrna, jak ta po prawej, ale napisy byly biale i na srebrnej czesci na gorze. strasznie duzo PZO tego robilo, przydaloby sie skatalogowac.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Udało mi się przerobić oryginalny żarowy oświetlacz Biolara na halogenowy

Już od dość dawna używam leda w Biolarze więc zasilacz z oświetlaczem leżał bezużytecznie. Mój led nie posiada regulacji natężenia światła, co jest dość kłopotliwe przy mniejszych powiększeniach.

Przeróbka jest banalna, w miejsce żarówki wlutowałem halogen. Pierwsza próba skończyła się uwaleniem bezpiecznika w zasilaczu. Zamontowałem zapasowy bezpiecznik od mikroskopu Delty /Evolution 100/. Ma on grubszy drucik, jako laik, wnioskuję że może wytrzymać więcej.
Po tym zabiegu halogen świeci bezproblemowo, jest doskonała regulacja i wygląda na to że sprawdzi się przy długotrwałym działaniu.
Żarówkę ustawiłem prostopadle do oświetlacza, żeby żarnik znajdował się mniej więcej w tym samym miejscu co w oryginalne.
Halogen: 20W, 6V.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Ma on grubszy drucik, jako laik, wnioskuję że może wytrzymać więcej
heh, to nie jest wcale odosobniony sposob myslenia: u znajomych na wsi do ceramicznych korków po przepaleniu drucika facet wkladal gwóźdź.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Jeżeli chcesz, żeby wytrzymał więcej to należy zrobić tak: kupujemy żarówkę o większej mocy - drucik będzie grubszy, oraz jeżeli dysponujemy transformatorem regulowanym redukujemy jasność do takiego poziomu jaki miała by np. żarówka o mniejszej mocy, jednak z cieńszym drucikiem, a co z tego wynika z większą jego temperaturą i mniejszą żywotnością. Redukcja temperatury żarnika już o 10-15% może przyczynić się do 2 krotnego zwiększenia jego żywotności. Są i wady - światło będzie bardziej czerwone, lub żółte. Na wysokotemperaturowych halogenach efekty będą lepszy niż na zwykłych żarówkach próżniowych.

PS. Do płynnej regulacji napięcia w zakresie 0-250V można użyć popularnych na allegro autotransformatorów. Mogą być stosowane do redukcji napięcia na 110V.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: pawelcanon36 »

allegro 2100383099
Ciekawa cena
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości