OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

zakladam ten temat bo nie chce smiecic w glonach, a czegos ogólnego na wzor equipment discusions z-wiadomo-kąd ciagle tu nie mamy.
mysle, ze z czasem sie rozwinie bo czesto cos przerabiamy czy wymieniamy doswiadczenia o roznych elementach czy ich wzajemnej komaptybilnosci.
kris_m pisze:No cóż, nie jest to jakiś specjalnie drogi sprzęt. Aparat to zwykły, raczej tani kompakt. Ja jestem bardzo zadowolony z tego modelu. Zdjęcia wychodzą kontrastowe i dobrze nasycone kolorami a optyka nie wykazuje specjalnie widocznych wad. Druga kwestia to obiektywy (kupowane oczywiście taniej, jako używane). Porównując do zwykłych achromatów różnica oczywiście jest (bardziej widoczna wizualnie niż na zdjęciach) ale nie jakaś kolosalna.
Wydaje mi się, że jakość zdjęć w tym przypadku to głównie zasługa aparatu.
dzieki za info. faktem jest i widze to z doswiadczenia, ze kluczowe jest tu podlaczenia aparatu do mikroskopu i sam aparat, a obiektywy w nim zamontowane maja jednak drugorzedne znaczenie. np. przy swoich fotach robionych bardzo prowizorycznie nie ma zadnego znaczenia czy uzyje achromata czy nikona plan apo. naoczna roznica oczywiscie jest bardzo duza, ale to co innego.

ciekawe tez bylo to ze zdjecia robione analogiem podlaczonym poprzez dedykowany adapter 4x do nasadki tri tez nie byly oszalamiajacej jakosci, uznalbym je wrecz za nieostre. moze to kwestia poruszenia przy ruchu migawki lub lustra?

chwilowo wstrzymuje sie z kompletowaniem dobrego sprzetu i szukam jakiegos tymczasowego rozwiazania bedacego jednak czyms wiecej niz przykladanie aparatu do okularu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Nie do końca się z Wami zgodzę.
Element rejestrujący, czytaj aparat, kamera itp. ma bardzo istotne znaczenie (przetestowałem kilka kompaktów, jedną lustrzankę Nikon D40, mam aktualnie 3 kompakty + kamerkę mikroskopową. Bezsprzecznie Lumix Panasonica jest najlepszy). Uważam że przynajmniej równie ważna jest cała reszta. Odpowiednio dobrane obiektywy, okulary, kondensory itp.
Z moich, niestety kosztownych, doświadczeń wynika że hybrydowe połączenia różnych elementów od różnych producentów, mogą dawać niezłe rezultaty. Jednak najlepsze są części dedykowane, tu przykład DIC od PZO - najlepiej pracuje z Biolarem dla którego był projektowany.
Chociaż paradoksalnie kontrast fazowy dodatni od PZO, pracuje znacznie lepiej z moim drugim chińskim mikroskopom.

Planapo rozumiem, że chwilowo zawieszasz zakupy nowego sprzętu ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

chyba niejasno napisalem - przy obecnej swojej metodzie rejestracji obiektyw nie ma znaczenia bo aparat i tak nie zauwaza roznic w dawanym obrazie (bo nie bardzo ma jak), co innego oko - tu roznice byly znaczne. przetestowalem sporo obiektywow od achromatow PZO przez chinskie plany po plan i plan apo Nikona.

moje zdjecia z microphota byly jakies specjalnie lepsze od obecnych? nie, a byl to sprzet raczej bardzo wysokiej klasy, w swoich czasach najwyzszej, jak dzis np Nikon 90i albo starszy E1000. naocznie byla spora roznica, rowniez wtedy gdy te same obiektywy wstawialem do motica - komplet optyki nikona dawal nieco lepszy obraz niz mieszanka obiektywy nikon i reszta chinszczyzna.

jakosc samego apratu to tez pewnie wazna sprawa, ale sadze ze jego wlasciwe ustawienie tez moze duzo dac - balans bieli, iso i inne. po zmianie tych ustawein (dzieki Kris_m) zauwazylem nawet u siebie spora poprawe. ktos na macrography robi kompaktem i te foty sa rewelacyjne (ale uzywane przez niego mikroskopy tez)

zdobylem juz nieco drobnych czesci nowego mikroskopu i sila rzeczy kompletowanie bedzie trwalo teraz wolniej, kurs $ poszedl o 50gr w gore, do tego idzie znowu kryzys i trzeba jednak brac na wstrzymanie z wiekszymi wydatakmi na przyjemnosci. stad chec skompletowania planow PZO i rozwazania nad zakupem canona 400d, ktory podejdzie do obecnego sprzetu. to na jakis, czas wraz z moimi filtrami, spokojnie wystarczy.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Pickul - zmieniles aparat? bo jest roznica w zdjeciach.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Nie, aparat ten sam, tylko mam drugiego Biolara z oryginalnym żarowym oświetleniem.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

czesc do fluorescencji do biolara: allegro 1851998369 tej zabawki u nas jeszcze nikt nie ma.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

ktos z Was kombinowal cos z elementami lub adapterami teleskopowymi. a moze by tak do mojego kompakta kupic to:

ebay.com/itm/1-25-eyepiece-adapter-Canon-S2-S3-S5-Digiscoping-/170580704407

srednica okularu inna, ale to technicznie przerobic mozna zeby weszlo do komina, nie wiem tylko jak to dziala jezeli chodzi o strone optyczna i czy proba kombinowania w te strone ma sens. niestety do mojego aparatu adapterow juz na rynku nie ma, tj. jest jeden, ale odradzony przez samego sprzedajacego. byl drugi drozszy, ale juz go nie widze.

macie jakies doswiadczenia z elementami i optyka teleskopowa?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Ruchu to w tym wątku nie ma, kasa nie duża możesz spróbować. Ja ma okulary astronomiczne zaadoptowane do mikroskopu i jest OK, mają szerokie pole widzenia.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kris_m »

Faktycznie, wiele okularów astronomicznych współpracuje całkiem nieźle z mikroskopem, powiedziałbym że nawet lepiej niż standardowe chińskie okulary mikroskopowe. Poza tym mamy tutaj większy wybór powiększeń. Jedynym problemem jest inna średnica tulejki nasadczej (31,7 mm), tak więc konieczne są przeróbki.

Ja używam jeszcze astronomicznego filtru UV/IR CUT (filtr odcinający promienie podczerwone i UV). Filtr likwiduje różową poświatę na zdjęciach widoczną przy ustawieniu dużego kontrastu DIC (głównie na obiektywie 100x) jak również w świetle spolaryzowanym. Oko ludzkie nie odbiera promieniowania o tej długości fali dlatego z filtrem czy bez, nie ma różnicy. Ogólnie, matryce aparatów cyfrowych są w pewnym stopniu wrażliwe na tego typu promieniowanie, dając efekt mniej lub bardziej widocznej poświaty, którą skutecznie likwiduje taki filtr.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Czy to taki filtr ?
allegro 1887852818
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Czy raczej ten będzie lepszy ?

Kod: Zaznacz cały

cyfrowe.pl/aparaty/marumi-filtr-uv-55-mm-uv-ir-cut.html
1.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Kris_m, spotkales sie gdzies z filtrem NCB 11? (natural color balance o ile sie nie myle) on genialnie niweluje zoltawosc sztucznego swiatla, mialem go wbudowanego w microphocie, dzialal rewelacyjnie.

a ten adapter teleskopowy moze kupie.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kris_m »

Pickul pisze:Czy to taki filtr ?
Taki sam , tylko firmy Baader, pełna nazwa: Filtr Baader UV/IR-Cut 1,25".
planapo pisze:Kris_m, spotkales sie gdzies z filtrem NCB 11?
nie, ale zaciekawiłeś mnie tym. Póki co mam zwykły, jasnoniebieski filtr zamocowany na stałe w Biolarze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości