Okrzemki

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Okrzemki

Post autor: _Marcin_ »

Postanowiłem założyć nowy temat dla okrzemek, jak ktoś coś ma to niech dodaje(byle tylko oznaczone).
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: OKRZEMKI

Post autor: adgj »

Gdzie jest więcej okrzemek? w czystej czy brudnej wodzie?
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: OKRZEMKI

Post autor: kris_m »

pants pisze:Gdzie jest więcej okrzemek? w czystej czy brudnej wodzie?
Najwięcej okrzemek można znaleźć w stawach, jeziorach eutroficznych (żyznych), bogatych w substancje odżywcze.
Ogólnie okrzemki można znaleźć we wszystkich zbiornikach wodnych, w postaci brunatnych narosli na kamieniach lub roślinach a także unoszące się swobodnie w toni wodnej.
Awatar użytkownika
adgj
Posty: 261
Rejestracja: 6 maja 2011, o 15:46

Re: OKRZEMKI

Post autor: adgj »

Dziękuję.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: OKRZEMKI

Post autor: _Marcin_ »

pants pisze:Gdzie jest więcej okrzemek? w czystej czy brudnej wodzie?
generalnie okrzemki spotykane są raczej w wodach czystych i mało zanieczyszczonych. Aczkolwiek są gatunki które spotykałem w takim syfie, że się trochę zdziwiłem ich obecnością(fakt faktem ale są wśród nich też gatunki znoszące szerokie spektrum warunków środowiskowych). Generalnie preferują wody oligosaprobowe, α i β- mezosaprobowe(z naciskiem na β).
A i zwykle jest tak, że w wodzie czystej jest więcej gatunków w małej liczbie osobników a w wodzie mniej lub bardziej zanieczyszczonej zwykle mało gatunków ale za to w często olbrzymiej ilości osobników.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

[Film] OKRZEMKI Navicula Diatom

Post autor: kris_m »

Poruszająca się Navicula:

(DIC przy różnych nastawach kontrastu, Nikon Plan 100/1,25)
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: OKRZEMKI

Post autor: pawelcanon36 »

1.jpg
Nitzschia sp.
leoo
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2011, o 09:00

Re: OKRZEMKI

Post autor: leoo »

Witam, tak ogladam te Wasze zdjecia i mi szczena opada.
Ja przeszukuje moje preparaty i nic. Nic nie widze z fajnych rzeczy. Tylko takie ze pod powiekszeniem 400x ( ob 40x i ok 10x ) smigaja male kropki. Czasami trafi sie wieksza ale za szybko zazwyczaj ucieka zeby zdjecie zrobic.
Te zdjecia Wasze to jakie wycinki z pelnego kadru sa? Np Planapo, Twoje ostatnie zdjecia ob 20x a cos to calkiem wielkie. Albo to melosira varians troche wyzej. Tak samo na kadrze dosc duze. A z jakiego kadru wyciete? Jakie duze to widac z ob 20x i przez okular dajmy na to 10x ? Ile pola obrazu to wypelnia? I jeszcze jedno. Skad Ty to u licha bierzesz ?!

Kolega Pickul tez moglby sie wypowiedziec np na temat ostanich zdjec Fragilaria sp , skad Wy to bierzecie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OKRZEMKI

Post autor: planapo »

pelny kadr w moim przypadku prezentuje sie bardzo nieciekawie. ale obecna metoda robienia zdjec na wiecej nie pozwala.

probki? z kaluz w lesie, strumykow, z rzek - ja z tego biore. niektore leza jeszcze od pazdziernika i ciagle bardzo duzo rzeczy w nich jest (trzeba oczywiscie w miedzyczasie dolewac). bierzesz wode i troszke zielonego byzia, lub osadu z dna/brzegu i voila! - cos na pewno znajdziesz, a jak nie to wrzucic troche trawy i roslin do wody i poczekac tydzien dwa i zaroi sie od orzeskow.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OKRZEMKI

Post autor: SylwekG »

leoo pisze:Ja przeszukuje moje preparaty i nic. Nic nie widze z fajnych rzeczy. Tylko takie ze pod powiekszeniem 400x ( ob 40x i ok 10x ) smigaja male kropki. Czasami trafi sie wieksza ale za szybko zazwyczaj ucieka zeby zdjecie zrobic.
Małe kropki - może chodzi Ci o bakterie? A jak przygotowujesz preparat - kropla wisząca, czy kładziesz szkiełko nakrywkowe na podstawowe? Jak nie można zdjęcia zrobić to nagraj filmik. Może pomóc zwiększenie iso w aparacie, wtedy czasy naświetlania są krótsze, ale i tak zależy to od szybkości organizmów.
leoo pisze:Skad Ty to u licha bierzesz ?!
Tak jak pisał planapo - kałuże, rzeki mogą być jeziora, stawy, sadzawki, fontanna miejska itp. Teraz gdy woda jest zimna, może być mało organizmów, warto więc wlać do naczynia, lepiej większego ok 2-3 litry, jak nie masz tyle wody to możesz uzupełnić wodą z kranu, wrzucić trochę trawy, ziemi - ja wrzucam też parę kamieni i pozostawić na kilka dni w temp ok 20 stopni. Na bank będzie organizmów od groma.

Jeżeli chodzi o bakterie to nawet E Coli można pozyskać łatwo - odchody zwierząt (mogą być i człowieka) - próbkę rozcieńczasz w wodzie i oglądasz. Przy obiektywie 40x już je zobaczysz bez problemu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OKRZEMKI

Post autor: planapo »

dzieki (: 100/1,3 PZO calkiem ladnie sie spisuje. okrzemki bez setki ciezko ogladac.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OKRZEMKI

Post autor: planapo »

Meridion circulare cd. w tym roku mam ich o wiele mniej - 3-4 sztuki na szkielko, o pelnym koleczku w tym sezonie raczej trzeba zapomniec (w zeszlym mialem ich bardzo duzo i pelny okrąg trafilem moze 3-4 razy)
Załączniki
meridion100-3.jpg
meridion100-2.jpg
meridion100.jpg
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OKRZEMKI

Post autor: sebba28 »

planapo, elegancko , zwlaszcza na setce
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość