Okulary czy soczewki?

Forum dyskusyjne poruszające problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Nitrogenium32

Okulary czy soczewki?

Post autor: Nitrogenium32 » 9 lip 2014, o 13:30

Witam. :) Zastanawiam się nad tym, czyby przypadkiem nie zamienić okularów na soczewki. Wiele moich znajomych nosi soczewki i jakoś nie przeszkadza im to, że muszą je wkładać. Przeraża mnie sam fakt tego, że trzeba sobie wsadzać te soczewki w oko, bo boję się, że bym sobie oko uszkodził. Co o tym sądzicie? Czy warto zamienić okulary na soczewki? Jak wygląda dokładnie taki przeciętny dzień "soczewkowicza" jeśli chodzi o używanie soczewek?

Awatar użytkownika
Smile_Forever

Re: Okulary czy soczewki?

Post autor: Smile_Forever » 9 lip 2014, o 13:37

Zarówno okulary, jak i soczewki, mają swoich zwolenników jak również przeciwników. Osobiście zmieniłam okulary na soczewki pięć lat temu i jestem z tego ogromnie zadowolona. Czuję się tak, jakbym wcale nie miała wady wzroku, w ciągu dnia zapominam o tym, że mam jakieś ciało obce w oku :). Zakładanie i ściąganie też mnie początkowo przerażało. Za pierwszym razem może trochę trudno się przemóc, ale po kilku dniach te czynności wykonuje się mechanicznie :).

Awatar użytkownika
PatrycjaW94

Post autor: PatrycjaW94 » 9 lip 2014, o 13:43

Potwierdzam, to tylko na początku wydaje się przerażające. Jeśli optyk odpowiednio dobierze soczewki do oka, to w ogóle ich nie czujesz podczas noszenia. Przypominasz sobie o nich dopiero gdy oczy zajdą łzami (najczęściej podczas śmiechu), bo musi minąć dobre kilkadziesiąt sekund zanim soczewki ułożą się z powrotem poprawnie i obraz się wyostrzy. Ale z tym da się żyć.
Ja osobiście polecam soczewki :)

fraux

Post autor: fraux » 9 lip 2014, o 13:43

wade wzroku mam od podst, a w 3 gimnazjum przerzucilam sie na soczewki i moim zdaniem to najlepsze co moglam zrobic ;)
gdybym teraz miala spojrzec okiem obserwatora na to, jak ja probowalam po raz pierwszy zalozyc soczewki to chyba bym sie poplakala ze smiechu :P ryczalam na pol domu,ze jak to tak mozna oka dotknac, mrugalam chyba 574837 razy na sekunde gdy zblizalam soczewke do oka.. :D
teraz? sciaganie/zakladanie jest rzecza automatyczna, jakos nie pajam miloscia do zachowan typu - dotykanie sobie oka palcem itp ale generalnie sama nie mam problemu ze soczewkami :)
jak najbardziej polecam - zapomnisz,ze masz wade wzroku :P kiedys nosilam jednodniowe ale przerzucilam sie na te, w ktorych mozna spac - oklamalabym sama siebie gdybym stwierdzila,ze sumiennie sciagam soczewki codziennie i dbam o nie jak o perelki. chociaz gdy tak czasami leze i pomysle o bakteriach i roznych chorobach jakie mozna zlapac od zaniedbywania tego typu rzeczy to zaraz zrywam sie i sciagam by oczy mogly spokojnie "oddychac" :P
przecietny dzien? wstajesz i zakladasz, a pozniej idziesz spac ewentualnie sciagasz i idziesz spac. moje kolezanki tez nosza te soczewki w ktorych mozna spac i nie narzekaja :)

warto chodzic na kontrole co pol roku (?). moja okulistka mi tak karze ale pomimo,ze przed wizyta czasami spie po 5 dni* w soczewkach i malo kiedy daje im taki pelen luz to zawsze stwierdza,ze musze bardzo dbac o to wszystko bo nie widac po oku sladu noszenia soczewek, zadnego podraznienia etc.

*tak jak pisalam-mam te, w ktorych mozna chodzic w dzien i spac (niewiele roznia sie cenowo). podobno mozna w nich spac caly miesiac bo sa ciensze i przepuszczaja powietrze ale ja specjalnie im nie ufam i jesli nie mam zamiaru sie uczyc/czytac ksiazek w lozku to sciagam by oczy w nocy odpoczely czy cokolwiek tam innego sobie robily

randomlogin

Post autor: randomlogin » 9 lip 2014, o 13:45

Wez sobie miesieczne day'n'night to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Plus afair wybieras sie na lek? Soczewki genialnie chronia przed oparami formaliny. :)

[ Post via Android ] Obrazek

Awatar użytkownika
PatrycjaW94

Post autor: PatrycjaW94 » 9 lip 2014, o 13:52

fraux pisze:ak jak pisalam-mam te, w ktorych mozna chodzic w dzien i spac (niewiele roznia sie cenowo). podobno mozna w nich spac caly miesiac bo sa ciensze i przepuszczaja powietrze ale ja specjalnie im nie ufam i jesli nie mam zamiaru sie uczyc/czytac ksiazek w lozku to sciagam by oczy w nocy odpoczely czy cokolwiek tam innego sobie robily
randomlogin pisze:Wez sobie miesieczne day'n'night to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Ja odradzam te bez ściągania. Raz tylko je kupiłam na miesiąc i dziwnym trafem po tym miesiącu pogorszyła mi się wada o 0.25. Optyczka mnie opieprzyła, ze one wcale nie są takei bezpieczne i nei przepuszczają tak dobrze powietrza jak piszą producenci. Lepiej juz nauczyć się zakładać i zdejmować, to tylko kilka dni nauki, a przynajmniej oko ma szansę odpocząć.

Awatar użytkownika
_Samira_

Post autor: _Samira_ » 9 lip 2014, o 13:55

randomlogin pisze:Wez sobie miesieczne day'n'night to proces zdejmowabia i zakladania zredukujesz do minimum.
Plus afair wybieras sie na lek? Soczewki genialnie chronia przed oparami formaliny. :)
Mnie nie chroniły :(. Przy wyższych stężeniach ryczałam jak wszyscy

Awatar użytkownika
Nitrogenium32

Post autor: Nitrogenium32 » 9 lip 2014, o 13:56

randomlogin, w razie studiów myślę o przerzuceniu się na soczewki - jak będzie trzeba założyć jakieś gogle ochronne na chemii albo coś takiego, to z okularami byłby problem. :P

W każdym razie dzięki wszystkim za opinie. Jeśli się zdecyduję na soczewki, to się boję reakcji mojej klasy, bo mnie rzadko widują bez okularów i twierdzą, że w okularach mi lepiej i naturalniej (?). :-D

Awatar użytkownika
PatrycjaW94

Post autor: PatrycjaW94 » 9 lip 2014, o 13:59

Nitrogenium32 pisze:twierdzą, że w okularach mi lepiej i naturalniej (?). :-D
Zawsze się tak twierdzi jeśli zna się kogoś tylko w okularach. Po kilku miesiącach noszenia soczewek będziesz twierdził, ze w okularach gorzej :)

Awatar użytkownika
Fify715

Post autor: Fify715 » 9 lip 2014, o 14:04

Również odradzam Night&Day szczególnie te z Aqua. Nie przepuszczają powietrza, w nocy jak się przebudziłam myślałam, że umrę. Strasznie mnie piekły. Chyba, że tylko ja tak reaguje. Ściąganie i zakładanie jest proste, serio. Parę tygodni i będzie Ci to przychodzić naturalnie :) Ogólnie to soczewki (takie ściągane po dajmy na to 8h) bardzo polecam.
Dodam, że jak nosiłam w podstawówce okulary to wada mi się regularnie co parę lat powiększała. A jak założyłam soczewki to stanęła w miejscu i od 4 lat użytkowania powiększyła mi się o jedyne 0,5 w prawym i 0,25 w lewym.
Szczególnie polecam z firmy Johnson&Johnson - Acuvue :)

Awatar użytkownika
PatrycjaW94

Post autor: PatrycjaW94 » 9 lip 2014, o 14:06

-MatMati- pisze:czy faktycznie jeszcze za wcześnie? Przyłączam się do tematu :D
Mi bez problemu optyk pozwolił nosić w piątej klasie podstawówki. Mówił, ze wiek nie robi problemu, jeżeli tylko takie dziecko nauczy się zakładać.

randomlogin

Post autor: randomlogin » 9 lip 2014, o 14:10

PatrycjaW94 pisze:Ja odradzam te bez ściągania. Raz tylko je kupiłam na miesiąc i dziwnym trafem po tym miesiącu pogorszyła mi się wada o 0.25. Optyczka mnie opieprzyła, ze one wcale nie są takei bezpieczne i nei przepuszczają tak dobrze powietrza jak piszą producenci. Lepiej juz nauczyć się zakładać i zdejmować, to tylko kilka dni nauki, a przynajmniej oko ma szansę odpocząć.
Alez ja umiem zdejmowac i zakladac, nie mam z tym najmniejszego problemu. Mam problem z tym, zeby spac w nocy na przyklad. Ja nie potrafie przewidziec kiedy bede spal, jak bede spal, ile musze byc na nogach i miec cos swiezego na oczach, bywam po kilka dni w warunkach w ktorych w zyciu bym rekami do oczu nie dotknal. No ogolnie soczewki zdejmowane nie dla mnie. A wada sie jakos od lat utrzymuje.
Nitrogenium32 pisze:jak będzie trzeba założyć jakieś gogle ochronne na chemii albo coś takiego
Masz za wysokie mniemanie o studiach, zwlaszcza jesli myslisz o leku. :D
-MatMati- pisze:że soeczewki trzeba codziennie ściągać, maczać w jakimś płynie, są bardzo drogie a okulary znacznie taniej wychodzą, że nie będę miał czasu ich zakładać i ściągać.
Zdejmowanie to minuta. Zakladanie to powiedzmy dwie. Nie trzeba codziennie sciagac jak sie takie kupi, ale fakt jest faktem, pewnie takie 'zdrowiej'. Co do taniej wychodza - place ~50zl za soczewki na trzy miesiace, czyli dwie stowy rocznie. Dramatu finansowego tu nie dostrzegam.

Awatar użytkownika
PatrycjaW94

Post autor: PatrycjaW94 » 9 lip 2014, o 14:13

randomlogin pisze:Alez ja umiem zdejmowac i zakladac, nie mam z tym najmniejszego problemu. Mam problem z tym, zeby spac w nocy na przyklad. Ja nie potrafie przewidziec kiedy bede spal, jak bede spal, ile musze byc na nogach i miec cos swiezego na oczach, bywam po kilka dni w warunkach w ktorych w zyciu bym rekami do oczu nie dotknal. No ogolnie soczewki zdejmowane nie dla mnie. A wada sie jakos od lat utrzymuje.
No tak, przy takim trybie życia to rzeczywiście lepiej zabezpieczyć się day&night. Na pewno mniej oczy ucierpią niż przy zwykłych 8-godzinnych nie ściąganych przez kilka dni. Ale jednak dla ludzi z regularnym trybem (jak mój) polecam soczewki zwykłe.

ODPOWIEDZ