OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Saug
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2017, o 14:16

OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: Saug »

Witam serdecznie,
We wrześniu zaczynam I klasę liceum i w mojej głowie zakwitł pomysł wzięcia udziału w przyszłości w OLCHEMIE. W gimnazjum miałem przyjemność być uczonym przez wspaniałą nauczycielkę, która zaszczepiła mi zainteresowanie chemią. Materiał podstawowy bardzo dobrze opanowany, a do etapu wojewódzkiego zabrakło 3pkt (brak sukcesu to całkowicie moja wina, zrobienie dosłownie max 10 zadań było głupotą ) Całe wakacje przede mną i zastanawiam się, co mógłbym już zacząć ćwiczyć, co czytać, rozwiązywać by np. w 2 klasie mieć jakąś szansę. Ponadto obawiam się, że liceum do któego się wybieram nie ma odpowiednio wyposażonego laboratorium (jest popularne ze względu na biologię), dałbym radę nadrobić to w swoim zakresie, gdzie i jakie zakupy musiałbym wykonać?
Bardzo upraszczając: od czego zacząć, co kupić, będąc zaraz po gimnazjum? Można osiągnąć coś bez świetnie wyposażonej szkoly, ale przy ogromie pracy w własnym zakresie?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
soczka
Posty: 63
Rejestracja: 2 lis 2015, o 18:33

Re: OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: soczka »

Nie ufam ludziom którzy chcą się uczyć w wakacje. Wyluzuj koleś !
TangoMango
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2017, o 15:20

Re: OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: TangoMango »

Całe wakacje przede mną i zastanawiam się, co mógłbym już zacząć ćwiczyć, co czytać, rozwiązywać by np. w 2 klasie mieć jakąś szansę.
Na początek podręczniki do chemii używane w LO. Jeśli jest to Twoja pasja i czytanie chemii będzie sprawiało Ci przyjemność, to warto robić to w wakacje
Ponadto obawiam się, że liceum do któego się wybieram nie ma odpowiednio wyposażonego laboratorium (jest popularne ze względu na biologię), dałbym radę nadrobić to w swoim zakresie, gdzie i jakie zakupy musiałbym wykonać?
Jeśli nie będzie potrzebnego sprzętu czy odczynników, obejrzyj filmy w internecie.
Można osiągnąć coś bez świetnie wyposażonej szkoly, ale przy ogromie pracy w własnym zakresie?
Oczywiście
Saug
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2017, o 14:16

Re: OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: Saug »

Czyli postarać się w te wakacje nie wypływać za daleko i spróbować jak najwięcej opanować z chemii w liceum, tak? Oczywiście zakres rozszerzony? Jest może jakiś zbiór/repetyorium itd ładnie zbierający informację na te 3 lata? Tak jak już pisałem, nauka chemii sprawia mi dużo zadowolenia, więc nie widzę powodu dla którego miałbym marnować wakacje
Apropo s części laboratoryjnej- cały materiał potrzebny do nauki jest łatwo dostępny? Wszystkie odczynniki itd. Rozumiem, że co roku jest co innego?
TangoMango
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2017, o 15:20

Re: OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: TangoMango »

nauka chemii sprawia mi dużo zadowolenia, więc nie widzę powodu dla którego miałbym marnować wakacje
To najważniejsze
spróbować jak najwięcej opanować z chemii w liceum, tak? Oczywiście zakres rozszerzony?
Rozszerzony. Tak, materiał w liceum jest łatwy w porównaniu do olimpijskiego i to będzie dobry początek
Jest może jakiś zbiór/repetyorium itd ładnie zbierający informację na te 3 lata?
IMHO źle jest poszerzać swoje zainteresowania poprzez repetytoria - tylko pełne wersje podręczników
Apropo s części laboratoryjnej- cały materiał potrzebny do nauki jest łatwo dostępny? Wszystkie odczynniki itd. Rozumiem, że co roku jest co innego?
Co roku jest co innego Nie pamiętam już czy wszystkie są dość popularne i LO może je mieć, w II etapie olimpiady brałem udział 3,5 roku temu. Już nie pod kątem olimpiady, ale dla własnej pasji poczytaj sobie tutaj forum i zobacz, które odczynniki możesz zdobyć samemu i które doświadczenia będziesz mógł zrobić w domu. A jak już pójdziesz do szkoły, to zapisz się na kółko i tam coś poeksperymentujecie
Alkor
Posty: 24
Rejestracja: 28 gru 2009, o 13:57

Re: OLIMPIADA CHEMICZNA- za 2 miesiące I klasa, jak zaczać?

Post autor: Alkor »

Po pierwsze bedziesz potrzebowal troche znajomosci fizyki i matematyki z zakresu liceum zanim bedziesz mogl sensownie zaczac uczyc sie chemii fizycznej i analitycznej. Mowiac to mam na mysli przynajmniej rownania kwadratowe i logarytmy. Jezeli chcesz rozumiec w pewnym stopniu zagadnienia takie jak kinetyka, termodynamika czy numeryczne rozwiazania niektorych pojawiajacych sie na olchemie rownan (chemia analityczna) to przydalyby sie podstawy rachunku calkowego i rozniczkowego (nie bedziesz potrzebowal wybitnie glebokiego rozumienia matematyki, ale raczej pewnej intuicji w korzystaniu z jej podstawowych metod). Co do materialu z fizyki to glownie termodynamika i jakies podstawy budowy atomu etc.
Nie chce Cie straszyc tymi sugestiami, ale uwazam, ze nauka do Olimpiady bedzie dla Ciebie znacznie latwiejsza i przyjemniejsza jesli zapoznasz sie z tymi zagadnieniami.
Podreczniki licealne sa sensownym wstepem do chemii ogolnej, postaw chemii analitycznej i nieorganicznej. Potem oczywiscie jakies ksiazki z chemii ogolnej (Atkins, Bielanski etc). Co do chemii organicznej to najbardziej odpowiednim wstepem pod katem Olimpiady bedzie McMurry (podreczniki licealne nie omawiaja zazwyczaj mechanizmow reakcji, ktore sa podstawa nauki chemii organicznej).
Co do zadan laboratoryjnych to do pewnego stopnie mozesz przygotowac sie we wlasnym zakresie do 2 etapu, ale samodzielna nauka analizy ilosciowej moze byc problematyczna. Najsensownie byloby dla Ciebie zorganizowac laboratorium w szkole albo chodzic na zajecia na lokalnym Uniwersytecie/ Palacu Mlodziezy etc.
Minimum w tym zakresie to waga polanalityczna, biureta, kolby stozkowe, bagietki, saczki, palnik, zestaw indykatorow i odczynnikow czda (czyste do analizy - co wiaze sie czesto z dosc wysoka cena). Mowiac krotko w domu nie nauczysz sie raczej dobrze miareczkowac (wymagana jest dokladnosc rzedu bodajrze 1%, co nie jest trywialnym zadaniem nawet z dostepem do laboratorium).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości