Olympus BX z DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

Pobawilem sie troche zmieniaczem powiekszen U-CA, jakis czas temu go nabylem, dostalem od kolegi z forum gotowe preparaty (dziekuje) stwierdzil ze sa fatalnie wykonane i nie wiele widac na jednym z nich zrobilem testy a co z tego wyszlo sami ocencie
Preparat to hmm pierwszy lepszy, niewiem nie znam sie na tym
1.Pierwsze zdjecie z obiektywu 5x , wszystkie pojedyncze
2. 40x
3. 40x +U-CA1.25x
4. 40× +U-CA 1.6x
5. 40× +U-CA 2x
6. 40× crop w Lightroom
7. 100x
Załączniki
s11 (1 of 1)-2.jpg
40x (1 of 1).jpg
40x+ x1.25 (1 of 1).jpg
40x+ x1.6 (1 of 1).jpg
40x +crop (1 of 1).jpg
100x (1 of 1).jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: planapo »

jak dla mnie ok, zobaczymy na zywo, dam jeszcze znac (wtorek albo czwartek na ten moment).
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

40x +2×U-CA
Załączniki
40x+ x2 (1 of 1).jpg
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Możesz zaznaczyć ROI? Nie wiem gdzie jest fokus. Teoretycznie (i na testach z moimi PlanFluorami) z nowoczesnym aparatem (24mpx APS-C) telekonwerter nie ma najmniejszego sensu. Na twoich fotkach, crop również wydaje się być wiele lepszy od 2xTC. Jaki set-up fotograficzny?
Przy takich preparatach, fajnie byłoby zobaczyć stacki, wiem że dużo roboty
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

Nie robiłem focus w punkt starałem sie tak ustawiać że by ostrość była w całej plaszczyznie bo w staki nie chciało mi sie bawić , 2x dla 40-stki to za duzo max chyba powinno być 1.6 , faktycznie crop na samym 40x lepiej wyglada i wiedziałem że zwrócisz na to uwagę , to były pierwsze moje próby ze zmieniaczem a potym co widzę jakie zdjęcia robią na photomacrography to wiem że ma większy potencjał, ja to amator jestem dokladniej to sprawdze jak bede u Jurka, ale dlaczego mowisz ze nie ma sensu ?, aparat to canon apsc 50D , problem jest u mnei jeszcze inny bo mam drgania jak wczesniej robiłem z czasami 1.250 to była tragedia wszystko rozmazane a teraz po radzie kolegi Planapo jak sprzeliłem 1.1000 to o niebo lepiej.
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Masz włączony EFSC aka Silent mode"? 1/250 powinna być więcej niż OK, nie wiem jak sobie radzisz z DIC? Oczywiście strzelane przez Live view?

Piksel w 50D to 4,7 um

Najmniejszy detal w mikro:
10x/0,45 - 6,1 um
20x/0,8 - 7 um
40x/1,4 - 8 um

Także teoretycznie już jesteśmy w terenie dyfrakcyjnym.

Przy uwzględnieniu filtru bayera i AA, prawdopodobnie 2x powinien rzeczywiści dać jakiś zysk w rozdzielczości 10x/0,45 1,6x dla 20x/0.8 i 1,2x dla 40x/1.4 . ALE taniej i lepiej byłoby kupić lepsze body 24aps-c bez filtra AA. Wtedy teoretycznie 1,2x -1,4x powinno działać z 10x/0.45 .

Poza tym telekonwerter zabiera światło, zwróć uwagę, że przy 2x, masz 2x ISO albo migawkę 2x wolniejszą! Jeśli jest to ISO, to zdecydowanie zabijasz rozdzielczość. Jeśli jest to migawka, a nie możesz zapanować nad drganiami, zabijasz rozdzielczość.

Dla maksymalnej możliwej rozdzielczości, bez kompromisów w postaci światła zabieranego przez TC i ograniczenia pikselami: super-rozdzielcze m4/3 z pixel shiftem - ale to kosztem FOV.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

lepsze bodymoże takie?
photographyreview.com/reviews/sony-announces-worlds-first-full-frame-mirrorless-cameras-alpha-a7-a7r
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

A7R unikaj jak ognia. Migawka klapie jak PKP na starej trakcji, ale jeśli masz fundusze to A7RII jest OK. ALE:
Piksel to 4,5 um czyli praktycznie to samo, ale dżo większe FOV (1,5x tego co widzisz na swoim canonie, przy podobnej rozdzielczości, sporo więcej niż widzi U-SWTR).
Apropo FOV, to nie wiem czy BX pokryje pełną klatkę w twojej konfiguracji - do sprawdzenia jakimkolwiek aparatem pełnoklatkowym ALE widzę, że na 5x już masz winetę, także doradzam ostrożność przed zakupem.

Kompromisem pomiędzy FOV a rozdzielczością byłoby coś pokroju a6000, a6300 lub a6500 (właściwie dla mikro to to samo co a6300). Będziesz miał 3,9um piksel i to samo FOV co w tej chwili.

Jeśli chodzi o najlepszą znaną mi rozdzielczość, to będzie to body m4/3 20mpx z pikselem 3,3um i pixel shiftem (praktycznie eliminacja filtra bayerowskiego i AA) - będziesz miał około 1,5x MNIEJSZE pole widzenia niż z twoim canonem ale absolutnie wyciśniesz wszystko co twój mikroskop potrafi z siebie dać. System m4/3 nie jest mi znany z praktyki, także polecam potestować/posprawdzać przed podjęciem decyzji! Osobiście zdecydowałem, że dopóki mam plan-fluory, nie ma sensu przesiadać się z APS-C na M4/3.
Teoretycznie (absolutnie niesprawdzone) dla 20mpx pixel-shifta mógłbyś zastosować speed-booster 0,5x dla utrzymania max rozdzielczości i uzyskania FOV pełnej klatki.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

robie w live viev ale silent mode nie sprawdzalem moze tu jest problemm bo mio podniesionego lustra ruch migawki czuje na blacie biurka, z dic sobie jeszcze nie radze bo go nie mam , juz bym miał ale zle rozegralem priorytety przy zakupie innycz czesci , zadowole sie tym co mam, chciałbym tylko zobaczyć na tej alpha sony co kiedys proponowałes , a moze bylbys sklonny pozyczyc mi body na jeden dzień testow po w placie rownowartosci co bys nie mial watpliwosci ze znikne ?
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Silent-mode odmieni twoje życie
Moje aparaty chodzą 8h/5-7 dni ALE wiele firm oferuje wypożyczenie sprzętu foto. Jakie masz szkła na mikro/plany co do szklarni?
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

JohnyM pisze:
12 sie 2017, o 18:43
A7R unikaj jak ognia. Migawka klapie jak PKP na starej trakcji.
fajnie to okresliles to w moim aparacie jak klapie migawka to mam wrazenie ze okulary wyskocza i mi oczy podbiją
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

jak rozumiem pixellshift nie ma wpływu na rozdzielczość? ale juz speed boster ma chociaż trudno mi to zrozumiec z APS-C robi M4/3? ,
inne wyjasnienie tego wynalazku znalazłem tu:
astrofotografia.pl/wordpress/?p=812
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

Adapter stworzony wspólnie przez Metabones i Caldwell Photographic. Montowany jest pomiędzy bezlusterkowcem lub kamerą z E-Mount a obiektywem DSLR Canon EF. Zwiększa wartość maksymalnej przysłony o 1 stopień. Mnożnik ogniskowej wynosi 0.71x. Oznacza to że np. obiektyw Canon EF 85mm f/1.2 L II działa z aparatem Sony NEX jak obiektyw o parametrach 59mm i f/0.9. Adapter jest szczególnie przydatny do ultra-szerokokątnych obiektywów SLR. Łączny mnożnik ogniskowej z Speed Booster i aparatu APS-C wynosi około 1.09x, co daje niemal kombinację pełnej klatki.

Adapter nie wymaga zewnętrznego zasilania. Zasilanie następuje z korpusu aparatu. Adapter został wyposażony w elektroniczną integrację przysłony kontrolowana z korpusu aparatu. Stopa statywu jest zdejmowana i kompatybilna z głowicami Arca Swiss, Markins. Adapter posiada wysoką wydajność gwarantowaną przez 32-bitowy procesor i wydajny przełącznik trybu zasilania.

Optyka Speed Booster została zaprojektowana przez dr Briana Caldwell związanego z projektowaniem wysoko korygowanych obiektywów takich jak m.in. Coastal Optics 60mm f/4 UV-VIS-IR APO Macro z wzorową wydajnością MTF.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości