Opakowania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
seawoman
Posty: 10
Rejestracja: 4 lut 2007, o 08:37

Re: Opakowania

Post autor: seawoman »

A co myslicie o tej pomysle z tej stonki smietniska.pl
Mi sie podoba. Od dzis zawsze bede miec przy sobie aparat i robic fotki, potem je wysylac do tej strony albo do burmistrzow, prezydentow - no wlasnie szczerze to nie wiem gdzie powinnam je wysłać? Moze do oddzialu ochorny srodowiska w danym miescie Cos takiego istnieje wogole

Wyczytałam:
Kupuj napoje, jedzenie, środki chemiczne w opakowaniach, które można zwrócić lub ponownie napełnić. Unikaj jednorazowych butelek, puszek czy kartoników. Pamiętaj w świetle nowej ustawy w każdym sklepie na półce obok produktów zapakowanych w jednorazowe opakowanie musi stać produkt w opakowaniu zwrotnym. Jeśli nie możesz znaleźć w swoim sklepie np. wody mineralnej w zwrotnej butelce zapytaj się właściciela czy zapoznał się już z nowymi przepisami. (Ustawa z dnia 1-go stycznia 2002 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej


Pytanie: W moich sklepikach niektorych wogole nie ma produktów w zwrotnych opakowaniach- co wtedy Znajac zycie bez sensu takiemu sklepikarzowi zwracac uwage, skoro kilka razy gdy przyszlam z WLASNYM workiem to na siłe chcieli mi dac ich plastikowy jednorazowy worek. Ludzie sa tacy głupi ze nie wiedza ze te worki tak degraduja srodowisko Chetnie bym napisala czy zlozyla wniosek skarge na te sklepy tylko gdzie Wlasnie chociazby z powodu tego ze nie ma produktów w opakowaniach zwrotnych, a wg tej ustawy powinien taki produkt chociaz jeden byc? Tak ja zrozumiałam, chetnie zrobie donosy:)
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus »

seawoman pisze: Znajac zycie bez sensu takiemu sklepikarzowi zwracac uwage, skoro kilka razy gdy przyszlam z WLASNYM workiem to na siłe chcieli mi dac ich plastikowy jednorazowy worek. Ludzie sa tacy głupi ze nie wiedza ze te worki tak degraduja srodowisko Chetnie bym napisala czy zlozyla wniosek skarge na te sklepy tylko gdzie
Trochę mnie zaskoczyłaś tą ustawą bo nigdy o niej nie słyszałam,a tak nawiasem to w życie weszło wiele ustaw które nie są przestrzegane.Postaram się sprawdzić jak to jest naprawdę.
Problem z produktami w zwrotnych opakowaniach jest taki,że jest ich bardzo mało,bo ich produkcja stała się nieopłacalna.Ludzie są teraz wygodni i nie chce im się chodzić do sklepu z butelkami na wymianę.
Nie można skarżyć sklepikarzy skoro na rynku nie ma wyboru.Mijmy nadzieję ze wkrótce to się zmieni
seawoman
Posty: 10
Rejestracja: 4 lut 2007, o 08:37

Re: Opakowania

Post autor: seawoman »

Rozumiem ze w przypadku np mleka jest ciezko, ale piwo, woda mineralna istnieja w butelkach na wymiane, szkoda tylko ze moja ulubiona (i najbardziej bogata w minerały) woda min - Muszyna jest w butelkach plastikowych niewymiennych, chyba tylko ostomecko jest w wymiennych (tak mi sie wydaje).

Co do mleka to sa mleka te konserowe czy nie wiem czemu poddane ale z dlugim terminem waznosci np łowickie, łaciate itp które maja opakowania kartonowe w srodku wysciułane jakims plastikowa folia a sa
- mleka sprzedawane w butelkach (ale tylko w hipermarketach z tego co znalazłam)
- i moja ukochana firma OSOWA który ma krótki termin waznosci i opakowanie typowo kartonowe, bez tej wysciułki plastikowej w srodku. Wystarczy wypłukac po wylaniu mleka i mozna wrzucic do opakowan kartonowych tak?
Ja tak robie, oczywiscie korek plastikowy wrzucam do plastiku.

Najgorzej to mi przekonac innych. nieswiadomych ludzi, czesto ludzi ktorych to wogole nie obchodzi.
Jak widze sasiadow ktorzy segreguja np gazety lecz wyrzucaja je do zwyklego smietnika to mnie krew zalewa,skoro 20 m dalej maja pojemniki na papier, to lenistwogrrrr

CO mozna zrobic? Moze macie projekty jakis plakatów,ustawy, prawo cos co by mozna podrzucic im do przeczytania, czy wydrukowac i pozawieszac na drzwiach od smietnika cos co by dało im do myślenia że smieca zwyczajnie i przyczyniaja sie do degrdacji srodowiska By mnie ucieszyl jakis plakat itp, czy ulotki, bym podruciła wszystkim nieswiadomym leniom

Ciesze sie ze znalazlam taka stroneo takim temacie, wczesniej wydawało mi sie ze oprocz mnie i mojej byłem nauczycielki tylko my wariujemy na punkcie ekologi.ciesze sie ze jest nas tak wielu:)
PRZYSZ³Y PRODUCENT SZKALA

Re: Opakowania

Post autor: PRZYSZ³Y PRODUCENT SZKALA »

Dziękuje za wszystkicj wypowiedzi na temat recyklingu. Prosze was o nowinki i produkty sprzedawane w waszych miastach w zwrotnym opakowaniu.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Opakowania

Post autor: Tom »

Iwus pisze:najbardziej przyjazna dla środowiska byłaby szklana butelka
Pani inżynier co za BZDURĘ Pani napisała. Wie Pani co oznacza szkło dla środowiska? Opakowaniowa które stoją w zacofanym państwie Polskim nie są proekologiczne i jeszcze długo nie będą bo nasz kraj jest za biedny na taką transformację!
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus »

Tom pisze:Wie Pani co oznacza szkło dla środowiska?
Rozpartujemy to z punktu opakowania na mleko,karton,plastikowa butelka czy szklana.Najlepsza jest szklana bo jest zwrotna,można jej używac parenascie razy.Kiedyś można było kupic mleko tylko w takiej butelce.

Problemem jest stłuczka szklana w strumieniu odpadów komunalnych,szacuje się że kompost zawiera do 30% stłuczki szkalnej i to nie jest pozytywne.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Opakowania

Post autor: Tom »

Iwus pisze:Rozpartujemy to z punktu opakowania na mleko,karton,plastikowa butelka czy szklana.
Wszystko jedno co będzie w środku czy mleko czy substancja stała. Najbardziej jest proekologiczny karton. Czemu? Bo się najszybciej rozkłada w środowisku. Sama Pani sobie odpowiedziała na temat. Szkła ze stłuczki w kompoście jest 30% (nie sprawdzałem tej info)a kartonów? 0. Bo karton się szybciej rozłoży niż drobiny szkła.
Ale nie neguje tego co Pani inż. napisała bo ma Pani w pewnej kwestii dużą rację a mianowicie chodzi mi o zwrot KAŻDEJ szklanej butelki. Gdyby każda butelka była zwrotna to by zachęcało to klienta to oddania szkła za pieniądze. Co z tego że np: 500ml butelka po piwie jest zwrotna jak 660ml czy 650ml już nie. Czym sie różni oprócz objętości? Chyba głupotą Polskich Browarów!
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus »

Tom pisze:Najbardziej jest proekologiczny karton. Czemu? Bo się najszybciej rozkłada w środowisku
Kartony, które są opakowaniami np.na mleko nie nadają się do recyklingu.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Opakowania

Post autor: Tom »

Po pierwsze piszę o rozkładaniu się w środowisku że lepszy jest karton niż butelka PO WARUNKIEM że nie jest niczympowlekany np: substancji nieprzepuszczającymi cieczy
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Opakowania

Post autor: Savok »

Tom pisze:Najbardziej jest proekologiczny karton. Czemu? Bo się najszybciej rozkłada w środowisku.
A widziales kiedys zeby ktos pakowal substancje ciekla do kartonu? Ja jeszcze nie.
Kartony, które są opakowaniami np.na mleko nie nadają się do recyklingu.
Poprawka:
Tetrapack da sie rozkladac do form skladowych, czyl pulpy, aluminium i folii. Najwiekszy zaklad przetworstwa tetrapackow znajduje sie w Meksyku. Nam najblizszy w zachodnich Niemczech. Interes jest bardzo dochodowy, tylko niesamowicie drogi jako inwestycja. Dlatego tak malo popularny.
Tom
Posty: 64
Rejestracja: 1 lip 2007, o 15:39

Re: Opakowania

Post autor: Tom »

Widziałem na targach towaroznawczych w Japonii. A wiesz skąd przyleciały? Z Polski. Musiałem właściwie tam pojechać żeby to zobaczyć. A całość opiera się na gęstości papieru. Tak jak styropian. Każdy myśli że ko kruchy materiał ale kiedy poddamy go obróbce fizycznej może stać sie twardym tworzywem i posłużyć jako packa to nakładania zaprawy murarskiej. Na tym Panie ekspercie Savok to polega:-)
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Opakowania

Post autor: niunias »

pytanie od czapy, ale pasuje do tematu, więc nie zakładam nowego wątku:

mieszkam teraz w Niemczech. wiekszość butelek PET jest specjalnie oznakowana, że nadają się do zwortu. Napoje w tych butelkach zwykle są pare centów droższe, ale automaty do ich zwrotu są ogólnie dostępne, w sklepach typu Aldi, Lidl, Rewe itp. Butelki wrzuca się do takiego automatu, wciska guzik i dostaje wydruczek z kwotą, która odliczają przy kasie od ceny zakupów. Podniesienie ceny napoju w takich butelkach motywuje ludzi do zwrotu takich butelek, nikomu nie przychodzi do głowy, żeby je gdzieś wyrzucić, bo najnormalniej w świecie straciłby pieniądze.
Podobnie jest ze szklanymi butelkami, tylko cena jest mniejsza
Pytanie: czemu w Polsce tego jeszcze nie ma? nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za segregowane butelki?
konturek

Re: Opakowania

Post autor: konturek »

Spokojnie, odpatrzymy jak mają Niemcy i zrobimy tak samo u nas. za parę lat. Niemcy są bardzo oszczędni, więc pomysł zaoszczędzenia paru groszy na pewno im się spodoba. Polakom pewnie też. Fajny ten pomysł, oby jak najszybciej dotarł do Polski.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości