Opieka farmaceutyczna

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Gekon »

mediatan pisze:farmaceuta musi szukać domu klienta bo sporządził mu nieodpowiedni lek.
Gdyby uważał nie musiał by.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: mediatan »

hmm a ja myślałem że stanie za ladą sprowadza się tylko do pilnowania czy kasa się zgadza.
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Gekon »

wydaje mi się ,że to bardziej odpowiedzialna praca.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Medycyna Lwów »

oczywiście farmaceuta to bardzo odpowiedzialny zawód dlatego wymaga tez dużej wiedzy, wg mnie nie tylko o lekach, ale i wielu aspektach medycznych i chorobach.
Dla mnie opieka farmaceutyczna należyta byłaby wtedy, kiedy farmaceuta poda mi tańszy odpowiednik, będzie umiał coś doradzić (obecnie jest bardzo trudno - bynajmniej w moim mieście dostać się do lekarza, nawet do rodzinnego są kolejki od 5 rano) w sytuacji dość nagłej. Niestety ostatnio się przekonałem że z tym nie jest najlepiej i to zwłaszcza wśród młodych.
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: MatiGl »

Dla mnie opieka farmaceutyczna należyta byłaby wtedy, kiedy farmaceuta poda mi tańszy odpowiednik,
a czy jak pacjent przyjdzie do apteki z receptą, to farmaceuta musi wydać dokładnie takie leki jak są na recepcie, czy może zmienić lek, i podać jego tańszy odpowiednik
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Medycyna Lwów »

ma prawo z tego co wiem poinformować o tańszym odpowiedniku o tym samym składzie, w praktyce jest z tym bardzo różnie.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: tin »

Tym samym składzie niekoniecznie. Chodzi o odpowiednią ilość substancji czynnej w leku. Odpowiedniki w większości przypadków są droższe. Dodatkowo pewne drobne różnice w składzie czasem potrafią powodować u pacjenta ta nietolerancje na jakiś odpowiednik, więc aptekarze trzymaja się wytycznych lekarza. Natomiast jeśli zapytasz o niego to chetnie Ci podamy.
Czasem zdarza się też, że jakiś leknie schodzi i to właśnie jego się proponuje w pierwszej kolejności, co jest spowodowane niezbyt korzystnymi umowami i przepisami (apteka musi w wielu przypadkach na własny koszt utylizować przeterminowane leki w części lub w całości, a wiąże się to z masą papierkowej roboty).
Dodatkowo cena leku zalezy od apteki. Zdarza się, że za lek który w jednej aptece płacicie duże pieniądze w innej można dostaćpo groszu (czyli za darmoche), co jest związane kolejny raz z umowami i przepisami. Zdarzaja się starsi ludzie, którzy przychodzą twierdząc, że ich naciągamy a to przykre, bo w wielu przypadkach maksymalnie zmniejszamy marżę.
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Aspirynka »

Nie zawsze jest tak, ze farmaceuta w aptece nie umie pomoc pacjetowi sama sie wielokrotnie o tym przekonalam. Owszem sa niedouczeni farmaceuci tak samo jak i lekarze. Casami jast tak, ze pacjet przychodzi i sama nie wie po co a farmaceuta nie jest od stawiania diagnozy z tym sie idzie do lekarza. Oglnie praca w aptece jest bardzo odpowiedzialna i nie polega tylko na sprawdzaniu czy sie kasa zgadza bo to przeciez nie warzywniak.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: tin »

Myślę, że najlepszą weryfikacją twoich słów, będzie praca.
Czasem biurokracja tak doszczętnie wedrze Cie się w życie, że porównasz swoją pracę zsprawdzaniem pieniędzy w kasie". Takie przypadki są częste wśród kierowników aptek

Co do samej pracy wypowiadałem się już wielokrotnie
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Padre Morf »

Aspirynka pisze:Oglnie praca w aptece jest bardzo odpowiedzialna i nie polega tylko na sprawdzaniu czy sie kasa zgadza bo to przeciez nie warzywniak.
po pierwszej kontroli NFZtu w czasie której panie kontrolujące będą mierzyły recepty linijką i oglądały je pod lupą zmienisz zdanie co do pracy w aptece. W dodatku jeśli każda z pań kontrolujących ma inne zdanie na temat, zaczyna się wojna o interpretacje przepisów i człowiek ma ochotę wyskoczyć oknem.

Ostatnio np. chcieliśmy zapisać pacjentowi 12 tabletek Augmentinu i okazało się, że można taką receptę zrealizować na 3 sposoby (wydać 7/14 tabletek albo zamienić na inny i wydać 12).

Summa summarum pacjent dostał receptę na Amoksiklav i w aptece wydali mu 12 tabletek.
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: Aspirynka »

Ok zgadzam sie ze przepisy sa czasem absurdalne i biurokracja wedrze sie wszedzie a czasami panie kontrolujace sa po prostu wredne, ale mimo to uwazam, ze praca w aptece to nie tylkosprawdzanie czy kasa sie zgadza choc to na pewno jest jej czescia.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: tin »

Najgorsze jest wiedziec, że recepta dla biednej staruszki nie spełnia normy(bo np. lekarzowi zdarzyło się wyjechać zamaszystym pismem poza obszar przeznaczony na Praescriptio) i nie powinno się wydać leku. Dlatego znajomość przepisów i umiejętnego ich obchodzenia to ważna umiejętność farmaceuty
maddie
Posty: 26
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 23:20

Re: Opieka farmaceutyczna

Post autor: maddie »

Nie wiem jak to jest mozliwe zeby farmaceuta nie potrafil doradzic w zwyklej aptece? mi sie osobiscie nie zdazylo z tym zetknac kiedys poszlam z mama do apteki po krople do oczu bo na dyzurze nie bylo okulisty i poprosilysmy o jakies krople (sterydy + antybiotyk) krople byly na recepte i pani mgr natychmiast wyjela chyba z 10 recytujac przy tym ichwady , zalety i dawkowanie. Wbijaja nam tyle rzeczy do glowy a tego nie ucza?! To chyba nie jest mozliwe to jest przeciez istota tych studiow. Moze to sie wiaze z tym ze najlepsze osoby konczace farmacje ida do koncernow farmaceutycznych kosmetycznych lub chociaz do jakiegos zdrovitu bo nikt do apteki tak naprawde nie chce a juz na pewno nie dosieciowki". Nie wiem jaki apteki maja asortyment ale zapamietanie wszystkich dzialan ubocznych dawkowania wskazan i przeciwwskazan czy interakcji wszystkich lekow nie jest chyba latwe i kazdy moze czasem zapomniec a ze farmaceuta nie ma mozliwosci sprawdzenia jak czeka kolejka ludzi to juz zupelnie inna sprawa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości