opisywanie preparatów.

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
bad_pigulka
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2012, o 11:33

opisywanie preparatów.

Post autor: bad_pigulka »

Witam. Chciałabym się dowiedzieć dlaczego szkiełka i inne preparaty należy podpisywać ołówkiem, a nie pisakiem, mazakiem, piórem, etc. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć wzmianki na ten temat!
JohnyM

Re: opisywanie preparatów.

Post autor: JohnyM »

Pierwsze słyszę. Ja podpisuję markerem. I preparaty i mikroskop wytrzymały presję niezmywalnego tuszu. Zgaduję: Na twojej uczelni, panie techniczki nie lubią mycia szkiełek.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: opisywanie preparatów.

Post autor: AnnaWP »

Większość markerów zmywa się acetonem, a często bywa on używany w preparatyce. Najskuteczniejsze podpisy to ołówek.
Ale czasem stosujemy marker, tylko zabezpieczamy to taśmą klejącą.
JohnyM

Re: opisywanie preparatów.

Post autor: JohnyM »

Rzeczywiście, przy barwieniu gramma napisy lubią znikać, za to panował zwyczaj układania preparatów na poopisywanych bibułkach. Nawet o tym nie pomyślałem.
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: opisywanie preparatów.

Post autor: GrzegorzB »

Strasznie stary wątek ale sobie poczytuję całe forum. Załączam przykładowy preparat z widocznym etykietowaniem. Przynajmniej w entomologii stosuje się mniej więcej taki układ: z lewej strony dane okazu, z prawej numer preparatu, płeć, zastosowane medium (istotne przy ewentualnym rozmontowaniu preparatu), zastosowany barwnik, nazwisko preparatora i rok wykonania preparatu, nazwa gatunku, nazwisko oznaczającego i rok oznaczenia. W przypadku preparatów histologicznych czy roślinnych mogą być potrzebne dodatkowe informacje.
Załączniki
Fig8.jpg
GrzegorzB
Posty: 21
Rejestracja: 29 lis 2016, o 21:31

Re: opisywanie preparatów.

Post autor: GrzegorzB »

Zapomniałem dodać a nie mam możliwości edycji, że drukuję je na papierze samoprzylepnym (najlepszy Dresher, przetestowane) na drukarce laserowej. Druk laserowy jest odporny na czynniki chemiczne i bardzo trwały. Najstarsze preparaty z takimi etykietkami po 40 latach nie wykazują zmian jakościowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość