Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
nevergonnabe
Posty: 91
Rejestracja: 13 maja 2012, o 11:33

Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: nevergonnabe »

Czy ktoś z was startuje na PUM pisząc maturę rozszerzoną z fizyki?
Ja w tamtym roku pisałam rozszerzenie tylko dlatego, że chciałam się dostać właśnie do Szczecina, niestety zabrakło mi 7 pkt. W tym roku zmienili wymagania, ale ja nie mogę już pisać fizyki podstawowej. Czy mam jakieś szanse?
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: tchorz »

Dlaczego nie możesz
nevergonnabe
Posty: 91
Rejestracja: 13 maja 2012, o 11:33

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: nevergonnabe »

bo jest taki przepis, że jak pisałam maturę rozszerzoną to nie mogę teraz podstawowej/
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: tchorz »

A z matematyką też tak jest
Pamietam że ktos opisywał taka sytuację na UJ, ale to było dawno jak wprowadzili matmę podstawową do rekrutacji. Wiec myslałam ze ego przepisu juz nie ma
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: Lektom »

paranoja rozumiem, że wprowadzili fizykę podstawową, ale nie powinni tym samym zabierać rozszerzonej Łódź kilka lat temu wprowadziła dobre rozwiązanie. Jest przelicznik - sprawiedliwy, i każdy ma szansę
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: goodman »

Na pocieszenie powiem Ci, ze fizyka podstawowa tez nie jest zbyt prosta. Roznica miedzy poziomami nie jest aż tak znaczna jak w przypadku matmy czy chemii. Niby to podstawa, ale tez cieżko mieć wysoki wynik. Rok temu nikt nie miał z niej 100%, a średnia była 36%. 9 stanin zaczynał sie od zaledwie 72%, a np. przy rozszerzeniu bylo to juz od 79% .
Generalnie jak ktoś w miare dobrze ogarnia matme, to rozszerzenie mu może nawet lepiej pójść, niż podstawa na której często zdarzają sie z d wzięte pytania z teorii. Dużo tez zależy od predyspozycji. Łatwiej na pewno nie masz, ale szanse są zawsze )

BTW, PUM nie pierwszy raz zrobił tak w konia maturzystów. Chyba w 2009 tez nagle zachcialo im sie podstawy, ale z tego co pamietam próg nie był strasznie wysoki: 224 na stome i 231 na lek. Matury wtedy tez były bardzo łatwe, w porównaniu do tych z 2011 i 2012. )

nevergonnabe
Posty: 91
Rejestracja: 13 maja 2012, o 11:33

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: nevergonnabe »

goodman, trochę mnie pocieszyłeś)

Bez sensu jest ten przepis i bez sensu jest to, że PUM nie wprowadził przelicznikaPisać rozszerzenie sobie mogę, ale napisać je na równi z podstawą innychciężko będzie
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: Lektom »

nevergonnabe pisze:9 stanin zaczynał sie od zaledwie 72%, a np. przy rozszerzeniu bylo to juz od 79% .
ciężko to porównywać, bo z reguły było tak, że ludzie zdający rozszerzenie przygotowywali się intensywniej niż ci z podstawy. większa ambicja, większe cele.?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: goodman »

Wiem, ze to nie jest miarodajne porównanie, ale przy niektórych przedmiotach aż takiej różnicy nie ma.
Nie znaczy to oczywiście, ze rozszerznie jest łatwiejsze. Natomiast jesli chodzi o poziom trudnosci to miedzy rozszerzeniem, a podstawa z fizyki, nie występuje az taka przepaść jak w przypadku matmy.
Przykladowo, matme p na 95% jest w stanie zdać każdy kto sie trochę do niej przyłoży, w przypadku fizy rok temu były to jednostki.
Jakby fizyka P była taka łatwa jak matma to progi na np. WUM byłyby porównywalne do tych na CM UJ.
Na szczęście fizyka łatwa nie jest i progi przez to tez nie są zbyt wysokie.
Bez sensu to jest traktowanie na równi matmy P z fiza R i matmą R jak na CM UJ + te egzotyczne olimpiady.

Awatar użytkownika
lycha13
Posty: 337
Rejestracja: 31 gru 2011, o 12:10

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: lycha13 »

zgadzam się z tym. Pisze podstawe, ale teraz wolałabym rozszerzenie albo nic. Na podstawie ta teoria może zabic, a pytają czsami o śmieszne rzeczy które nie mają znaczenia. Różnica między zadaniami obliczeniowymi nie jest duża, moze tylko zakres materiału minimalnie się różni o bryły, telekomunikację i coś z prądu.
Na czytanie książki z fizyki nie mam czasu, więc będzie jak będzie.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: tchorz »

Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo szukałam przepisów ale sie nie doszukałam.

Uczelnie podaja wymagania gdzies w maju -czerwcu rok wcześniej czyli niedługo beda wymagania rekrutacyjbe na pierwszy rok studiów 14/15
Tak?

Przedmioty dodatkowe mozna poprawić przez 5 lat. Można tez dobrać sobie nowe
Ale ak sie zdawało rozszerzenie nie mozna zadwać podstawy. Zgadza się?
odwrotnie można.

Gdzieś wyczytałam,że nie można poprawiać podstawowej matematyki(polskiego i języka też) Ale nigdzie nie znalazłam konkretów
nevergonnabe
Posty: 91
Rejestracja: 13 maja 2012, o 11:33

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: nevergonnabe »

tak, wszystko się zgadza. Ja w tamtym roku pisałam rozszerzenie, w tym roku uczelnia zmieniła wymagania na podstawę, a ja już niższego nie mogę napisać. Więc piszę rozszerzenie, a najgorsze jest to, że uczelnia żadnego przelicznika nie ma:(
Mr_Sandman
Posty: 315
Rejestracja: 1 lip 2011, o 13:29

Re: Osoby z fizyką rozszerzoną w 2013

Post autor: Mr_Sandman »

lycha13 pisze:zgadzam się z tym. Pisze podstawe, ale teraz wolałabym rozszerzenie albo nic. Na podstawie ta teoria może zabic, a pytają czsami o śmieszne rzeczy które nie mają znaczenia. Różnica między zadaniami obliczeniowymi nie jest duża, moze tylko zakres materiału minimalnie się różni o bryły, telekomunikację i coś z prądu.
Na czytanie książki z fizyki nie mam czasu, więc będzie jak będzie.
Skąd masz takową informację, że można poprawiać tylko przez 5 lat?
Pierwsze słyszę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości