Otrzymywanie octanu cyny

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: maciej12398 »

Myślałem aby zrobić sobie doświadczenie tylko nie wiem czy ma szanse się udać. Jak w tytule. Myślałem aby do octu dodać wodę utlenioną (tak jak w przypadku octanu miedzi) i wrzucić w to cyne. To jest wogóle możliwe, aby zadziałało? I tu moje kolejne pytanie: mam tylko cynę lutowniczą, czy z nią sie uda? A może da się w domu otrzymać jakieś inne (najlepiej kolorowe) sole, poza octanem miedzi? Z góry dzięki za odpowiedź
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: Adax82 »

Piszesz trochę chaotycznie i nieprecyzyjnie.

1. co do cyny i jej związków:
Cyna lutownicza nigdy nie jest czystym ( choćby technicznie ) metalem. Podstawowy lut ( o którym prawdopodobnie mówisz ) np. LC60 zawiera 60 % cyny i 40 % ołowiu. Są luty cynowe zawierające 80 % cyny, a najlepsze 95 % cyny. Tutaj można by uznać, że mówimy o czystej cynie ( choć daleko jednak do tego ).
Najlepszy lut cynowy z jakim się spotkałem miał skład: 95% cyny, 3 % miedzi i 2 % srebra. Występowanie cyny z innymi miedziowcami ma podstawowe znaczenie dla uzyskania czystości związków cyny - w takim przypadku dość łatwo można pozbyć się Cu i Ag.
Cynę lutowniczą ( ale możliwie najczystszą ) wrzucasz do HCl i otrzymasz chlorek cyny SnCl2. Do tak otrzymanego roztworu wlewasz rozcieńczony roztwór NaOH ( nie chcę Ci mącić dlaczego rozcieńczony, dlaczego nie w nadmiarze, i co to jest amfoteryczność ) - wydzieli się nierozpuszczalny wodorotlenek cyny Sn(OH )2. Ten wodorotlenek - przereaguje z octem ( taki spożywczy, 10 % ) tworząc octan cyny.

2. Kolorowe sole:
Masz tu nieograniczone możliwości i łatwe do uzyskania: związki miedzi, niklu, żelaza, kobaltu, chromu, manganu. Raczej określ o jaki kolor Ci chodzi, a coś tam dobierzemy.
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: maciej12398 »

Chodzi mi o jakieś proste do otzrymania w domu.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: Adax82 »

maciej12398,

W domu można wykonać dużo ciekawych doświadczeń, byleby z głową i nie narazić swojego zdrowia czy życia.

Możesz kupić trochę CuSO4*5H20 ( toksyczny! ) oraz trochę NaOH ( żrący ! ) - ale są to związki dostępne i nie wymagają żadnego zezwolenia ( na wiadomym portalu aukcyjnym są dostępne bez problemu ).
1. Zrobisz sobie roztwór CuSO4 w wodzie, możliwie nasycony. Bardzo łatwo będziesz mógł wyhodować monokryształy CuSO4 - wielkie i piękne.
2. Do roztworu CuSO4 dolewasz rozcieńczony ( mniej niż 10% ) roztwór NaOH - zobaczysz wydzielanie się błękitnego, kłaczkowatego osadu Cu(OH)2.
3. Zbierz ten niebieski Cu(OH)2 i lekko podgrzej - szybko zamieni się w czarny CuO
4. Weź roztwór wodny CuSO4 i dodaj wodny roztwór NaCl. Zobaczysz szmaragdowozielony kompleksowy związek miedzi
5. Weź roztwór wodny CuSO4 i wrzuć do niego kawałek cyny lub cynku lub żelaza - zobaczysz wydzielanie się metalicznej miedzi ( piękne doświadczenie )
6. Weź trochę wodorotlenku miedzi i potraktuj go wodą amoniakalną - sam zobaczysz to zjawisko.
7. Zrób ok. 10% roztwór NaOH i dodaj kawałek glinu ( np. jakaś aluminiowa łyżeczka ) - zobaczysz wydzielanie się wodoru, z którym też można wykonywać fajne doświadczenia, ale ostrożnie: wodór jest palny, wybuchowy, bezwonny i bezbarwny i ok. 14 razy lżejszy od powietrza!

Napisz zatem co Cię więcej interesuje
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: maciej12398 »

Fajne to! Mam troche siarczonu miedzi więc w weekend mam co robić. W domu robiłem też już pianę wodorową (jeszcze żyje). Chciałem też otrzymać swój CuSO4 ale kwas Jeszcze jakbyś mógł mi powiedzieć jak otrzymać wode amoniakalną. O ile pamiętam można chyba z małego chemika.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: Adax82 »

Wodę amoniakalną to najlepiej kup - raczej nie jest z tym problem. Kiedyś była powszechnie dostępna w sklepach z farbami. Jeśli jednak chciałbyś zrobić sobie samemu to musisz nabyć chlorek amonu ( salmiak ) i w reakcji z NaOH masz: NH4Cl + NaOH NH3 +NaCl + H2O
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: maciej12398 »

jest chlorek amonu w zestawie, a co do NaOH to może być kret?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: Adax82 »

"kret może być, jak najbardziej
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: DMchemik »

W ogrodniczym bez problemu znajdziesz siarczan amonu, z którego można NH3 wydzielić. Natomiast co do CuSO4*5H2O to jako ciekawostkę podam to.
Ale uwaga! To tylko demonstracyjny przepis, a raczej nie preparatywny na większą ilość.

A byłbym zapomniał. Z pewnych przyczyn sole cynowe mają silną tendencję do hydrolizy. Taki octan cyny zapewne jest trwały tylko w obecności dużego stężenia kwasu octowego a na powietrzu pewno szybko wietrzeje.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Otrzymywanie octanu cyny

Post autor: Adax82 »

DMchemik - dzięki za wsparcie i ciekawostki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość