Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
miksar18
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2016, o 10:04

Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: miksar18 »

Cześć! Jestem nowy na forum i zauważyłem, że można zadawać pytania na temat pytań maturalnych. Także przechodzę do dzieła

1. Jeśli w pytaniu u inhibicję napisałem Jest to inhibicja kompetencyjna ponieważ etanol wiążę się z centrum aktywnym anhydrazy alkoholowej", czy jest to uznawalne?

2. Czy dno kwiatowe należy do okwiatu? Często spotykam się z różnymi odpowiedziami

3. Jeśli napisałem, że kwiat jest obupłciowy ponieważ posiada pręciki i ZALĄŻNIĘ, czy jest to błąd? Zalążnia jest częścią słupka przecież

4. Odpowiedź na pytanie o porosty Porosty można wykorzystać jako gatunek wskaźnikowy na zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki, ponieważ mają one wąski zakres tolerancji na ten czynnik". Zdatna odpowiedź?

5.W obliczeniu z jednostkami mapowymi, jeśli metoda była dobra, ale gdzieś po drodze jeden rekombinant mi przepadł, to można liczyć na 1 pkt za to zadanie?

6. W zadaniu ,w którym trzeba było określić jakiego odczynnika mogli użyć uczniowie do wykrycia skrobii napisałem, że płynu Lugola, to wiadomo. Ale jeśli w wytłumaczeniu napisałem, że przy obecności skrobii roztwór barwi się na ciemnoniebieski, a wraz ze spadkiem stężenia skrobi roztwór blednie i przy jej braku nie zmienia koloru czy jest to prawidłowe? Głównie chodzi o część z blednięciem


Z góry dziękuję za odpowiedzi!
aliumcepa
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2016, o 17:53

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: aliumcepa »

Myślę, że z tym okwiatem będą uznawać obie odpowiedzi, bo w różnych publikacjach jest to różnie opisane.
Tlenki siarki powinny być ok, po prostu zagłębiłeś się w szczegóły.
Skrobie też powinni zaliczyć, egzaminatorzy naprawdę idą na rękę maturzystom

Do reszty nie jestem pewna.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: AnnaWP »

1. po mojemu tak. brakuje trochę więc współzawodniczy z etanolem"
2. Nie. Dno kwiatowe to dno kwiatowe. To zakończenie pędu. Okwiat to przekształcone liście. Zupełnie co innego.
3. Niefortunne sformułowanie, ale może uznają.
4. Po mojemu ok.
5. Mam nadzieję. Ale nie wiem
6. Myślę, że tak.
Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: Loa_Loa »

Skoro dno niby nie należy do okwiatu, to dlaczego w kilku źródłach na schematach autorzy jednak wliczają? Żeby nas zmylić czy co? A później punkty lecą na maturze, a każdy punkt się liczy!
Załączniki
"Vademecum Maturzysty" E. Pyłka- Gutowska
"Vademecum Maturzysty" E. Pyłka- Gutowska
"Encyklopedia Biologia"
"Encyklopedia Biologia"
miksar18
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2016, o 10:04

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: miksar18 »

O tym właśnie mówię, że na niektórych schematach wliczają I bądź człowieku mądry.

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: AnnaWP »

Nie mam pojęcia, dlaczego natrafiacie na takie rysunki, ale okwiat to okwiat.
Albo jest niezróżnicowany - jak u tulipana, albo zróżnicowany na działki kielicha i płątki korony, jak u róży.
kubut
Posty: 143
Rejestracja: 13 lip 2014, o 03:44

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: kubut »

No coż mnie Pyłka wisi punkciora, nie kocham jej już
Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: Loa_Loa »

Niech sie wypowie bardziej obeznana osoba. wlasnie w niektorych zrodlach podaja jedno a w innych jeszcze cos inego-,-

Loa_Loa
Posty: 364
Rejestracja: 22 lip 2015, o 22:03

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: Loa_Loa »

Zrodla podalam, chodzi o to ze wielu maturzystow moglo opierac sie na zrodlach ktore podano powyzej I teraz okazuje sie to nieprawda.

kubut
Posty: 143
Rejestracja: 13 lip 2014, o 03:44

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: kubut »

Niestety, nie ma wątpliwości co do tego że dno kwiatowe nie należy do okwiatu. Myślę że odwołując się można powołać się na źródła, ale czy to uznają nie wiem.
miksar18
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2016, o 10:04

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: miksar18 »

Przypomniało mi się coś jeszcze! Czy jeśli napisałem, że brak krążka międzykręgowego między atlasem i obrotnikiem umożliwia na wykonywanie ruchów potakujących i przeczących, jak myślicie, czy będzie uznane? Teoretycznie głównie za ruchy potakujące odpowiada połączenie z kłykciami potylicznymi, ale połączenie tych dwóch kręgów częściowo też.

No i czy zdatna jest odpowiedź, że rośliny wydzielają substancje podobne do ekdyzonu żeby ochronić się przed podgryzaniem przez larwy powodując ich częstsze linienie co może doprowadzić do zaburzeń rozwoju i ułatwione zdobyczy dla drapieżników?

persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: persil1991 »

miksar18 pisze: jak myślicie, czy będzie uznane?
Myślę, że będzie
miksar18 pisze: rośliny wydzielają substancje podobne do ekdyzonu żeby ochronić się przed podgryzaniem przez larwy powodując ich częstsze linienie
To brzmi dobrze, a końcówki nie zrozumiałem.
miksar18
Posty: 4
Rejestracja: 15 maja 2016, o 10:04

Re: Parę pytań o maturę 2016 z biologii

Post autor: miksar18 »

W takim sensie, że przez częste linienie może dojść do zaburzeń w przechodzeniu w następne stadia. No i po linieniu są łatwiejszym celem dla drapieżników, bo oskórek zrzuciły. Trochę dziwnie sformułowałem wcześniej :p

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości