Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
ArQo
Posty: 96
Rejestracja: 2 mar 2008, o 16:24

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: ArQo »

Wg mnie najpiekniejszy jest Biebrzanski i Narwianski, bo sa najbardziej dzikie i niedostepne, stanowia piekna ostoje dla najrzadszej fauny i flory. Np Tatrzanski PN, jest odwiedzany przez miliony turystow rocznie co sie niekorzystnie odbija na tym miejscu, wszedzie masa ludzi, smieci i niestety degradacja. Wg mnie wstep do PN powinien byc ograniczony, ze wzgledu na to by chronic na to co jeszcze zostalo. Czy powinny powstawac, mysle, ze tak, by chronic ciekawe i piekne miejsca, ktorych mamy pod dostatkiem.
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Sunflower77 »

Czy są w należyty sposób chronione?
Patrząc na przykład Babiogórskiego PN, gdzie na stoku Babiej Góry chcą zrobić trase narciarstwa alpejskiego, brak mi słów i sił na komentowanie tego. O żadnej ochronie nie może być mowy Ale reszta jest ok.
smarcol
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2008, o 11:30

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: smarcol »

ArQo pisze:Wg mnie najpiekniejszy jest Biebrzanski i Narwianski, bo sa najbardziej dzikie i niedostepne, stanowia piekna ostoje dla najrzadszej fauny i flory. Np Tatrzanski PN, jest odwiedzany przez miliony turystow rocznie
Ale czy to decyduje o pięknie danego parku? Może warto się zastanowić czym się kierujesz oceniając walory przyrodnicze. Bo według mnie oceniając parki pod względem urody nie możemy patrzeć na to gdzie jest duże nasilenie ruchu turystycznego tylko na to gdzie jest faktycznie najpiękniej. Według mnie Tatrzański Park Narodowy nie ma sobie równych. Zgadzam się- turystów jest bardzo dużo, ale Tatry są niepowtarzalne.
I co do Twojej sugestii że jednak powinny powstawać nowe parki to bardzo jestem ciekaw gdzie? Podaj przykład jakiegoś miejsca w którym mógłby powstać nowy park.

[ Dodano: Nie Mar 16, 2008 19:02 ]
Sunflower77 pisze:
Czy są w należyty sposób chronione?
Patrząc na przykład Babiogórskiego PN, gdzie na stoku Babiej Góry chcą zrobić trase narciarstwa alpejskiego, brak mi słów i sił na komentowanie tego. O żadnej ochronie nie może być mowy Ale reszta jest ok.
W zupełności się z Tobą zgadzam! Trasy zjazdowe powinny powstawać w innych miejscach! Mam nadzieję że nie dojdzie do realizacji tych planów! Pozdrawiam
ArQo
Posty: 96
Rejestracja: 2 mar 2008, o 16:24

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: ArQo »

No wiesz kazdy postrzega piekno miejsc inaczej, o gustach sie nie dyskutuje Dla mnie Dolina Biebrzy i Narwii, tworzy piekny ekosystem, rozlegle bagna, torfowiska, olsy, rozlewiska, meandry, najrzadsza fauna i flora. To jest tylko moja opinia, jak to napisalem wyzej, i nie kazdy musi sie z tym zgadzac, jeden lubi rybki, drugi akwarium A miejsc na nowe parki by sie pewnie kilka znalazlo, chociazby moze jura krakowsko-czestochowska lub piekne Mazury ?
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Sunflower77 »

moze jura krakowsko-czestochowska
Przeciez już jest Ojcowski PN.
ArQo
Posty: 96
Rejestracja: 2 mar 2008, o 16:24

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: ArQo »

Bardzo dobrze wiem, ze jest Ojcowski PN, ale moze sie orientujesz, ze w planach jest Jurajski PN
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Sunflower77 »

Tak, planuje się powstanie Jurajskiego PN, jak również dwóch innych: Mazurskiego i Turnickiego PN. Nie znalazłam informacji dot. na jakim etapie to jest.
ArQo
Posty: 96
Rejestracja: 2 mar 2008, o 16:24

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: ArQo »

No wlasnie o to mi chodzilo, wiec jak widac sa miejsca, gdzie prawdopodobnie powstana PN, a im wiecej ich tym lepiej, wkoncu chyba wiekszosci nam zalezy na zachowaniu pieknej przyrody
Monika T3
Posty: 12
Rejestracja: 26 lut 2008, o 08:23

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Monika T3 »

Dla mnie najpiękniejszy jest Bieszczadzki PN.
Jest w nim pewna egzotyka, wydaje siędzikszy od innych
Poza tym obejmuje obszar graniczny między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi, skąd wynika jego specyfika.
Dla mnie jest najbardziej malowniczym obszarem Polski
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: alkinson »

hmm nie zwiedziłam wszystkich parków narodowych w Polsce. Do tej pory byłam w Ojcowskim, Świętokrzyskim, Bieszczadzkim, Tatrzańskim, Magurskim, Wolińskim, Słowińskim. Bardzo podoba mi się w Pienińskim, może dlatego, że znam go na wylot. Ale w Słowińskim też ciekaiwe, taka polska sahara : P
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Korczaszko »

kocham Świętokrzyski, bo jestmój i to chyba jedyne wytłumaczenie
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: alkinson »

ale za to jakie patriotyczne
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: ziabol »

Sunflower77 pisze:Tak, planuje się powstanie Jurajskiego PN
Co rodzi problem dla mieszkańców terenów Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Ni w te ni wew te
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości