Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania.
Mrówek

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Mrówek » 4 kwie 2008, o 20:14

Mazurski par narodowy Powinien być utworzony!!!! Trzeba chronić puszczę piska przed żeglarzami!!!

krzysiek j

Post autor: krzysiek j » 5 kwie 2008, o 09:32

Mrówek pisze:Mazurski par narodowy Powinien być utworzony!!!
Też tak myślę :idea:

Mrówek

Post autor: Mrówek » 7 kwie 2008, o 18:01

Pływałam po jeziorze Nidzkim tam jest strefa ciszy. pięknie i to trzeba chronić jeszcze wprowadzić więcej miejsc Strefa ciszy bo ryk silnków jest przerażający.

agatakon

Post autor: agatakon » 15 kwie 2008, o 17:53

smarcol pisze:Które z naszych polskich parków są najpiękniejsze i dlaczego?
Odwiedzilam polowe polskich PN we wszystkich regionach kraju i naprawde trudno mi powiedziec, ktore sa najpiekniejsze. Zauroczyly mnie: Stolowogorski, Pieninski, Slowinski, Roztoczanski. Piekne sa: Tatrzanski, Drawienski, Wigierski, Ojcowski, Wolinski, Bory Tucholskie, Bieszczadzki. Najmniej lubie Kampinoski i Ujscie Warty, aczkolwiek zdaje sobie sprawe, ze jest co chronic. Najpiekniejsze jest chyba to, ze kazdy park jest inny, w kazdym sa unikalne krajobrazy i przyroda, a kiedy sie zwiedzi wiele z nich, nie ma sie watpliwosci, ze Polska to urodziwy i "bogaty" kraj. Wedlug mnie park jest "dobry", jezeli mozna go eksplorowac - tj. sa szlaki (piesze, rowerowe, wodne). Z drugiej jednak strony ruch turystyczny TRZEBA ograniczac (patrz TPN, albo Mazury, gdzie jeszcze nie ma PN). Ludzie moze i cenia przyrode ozywiona + nieozywiona, ale swinia na potege, sikaja, smieca, niszcza rosliny itd. Zwlaszcza szkolne wycieczki. Z jednej strony dzieci i mlodziez trzeba wychowywac, pokazywac im rzeczy piekne i wartosciowe, ale z drugiej - na wycieczkach uruchamiaja sie mechanizmy stadne i prawie nikogo nie intersuje przyroda. Jakie wyjscie? Wpuszczac do parkow ograniczona liczbe osob dziennie. Jesli bedzie konieczna rezerwacja i odbior przepustek, to parki beda zwiedzac (prawie wylacznie) tylko Ci, ktorzy naprawde sie nimi interesuja i sa sklonni wlozyc troche wysilku w zalatwienie przepustki. A wycieczki szkolne to nie powinny byc wyjazdy klasowe, tylko raczej z klubow i kolek zainteresowan. Bo inaczej ani sie nie obejrzymy, a ludzie wszystko zniszcza.

iwonka173

Post autor: iwonka173 » 16 kwie 2008, o 13:25

W książce o parkach narodowych i na Wikipedii jest tez taka kolejność

1. Babiogórski Park Narodowy
2. Białowieski Park Narodowy
3. Biebrzański Park Narodowy
4. Bieszczadzki Park Narodowy
5. Park Narodowy Bory Tucholskie
6. Drawieński Park Narodowy
7. Gorczański Park Narodowy
8. Park Narodowy Gór Stołowych
9. Kampinoski Park Narodowy
10. Karkonoski Park Narodowy
11. Magurski Park Narodowy
12. Narwiański Park Narodowy
13. Ojcowski Park Narodowy
14. Pieniński Park Narodowy
15. Poleski Park Narodowy
16. Roztoczański Park Narodowy
17. Słowiński Park Narodowy
18. Świętokrzyski Park Narodowy
19. Tatrzański Park Narodowy
20. Park Narodowy Ujście Warty
21. Wielkopolski Park Narodowy
22. Wigierski Park Narodowy
23. Woliński Park Narodowy

Korczaszko

Post autor: Korczaszko » 16 kwie 2008, o 17:55

iwonka173 pisze:W książce o parkach narodowych i na Wikipedii jest tez taka kolejność

1. Babiogórski Park Narodowy
2. Białowieski Park Narodowy
3. Biebrzański Park Narodowy
4. Bieszczadzki Park Narodowy
5. Park Narodowy Bory Tucholskie
6. Drawieński Park Narodowy
7. Gorczański Park Narodowy
8. Park Narodowy Gór Stołowych
9. Kampinoski Park Narodowy
10. Karkonoski Park Narodowy
11. Magurski Park Narodowy
12. Narwiański Park Narodowy
13. Ojcowski Park Narodowy
14. Pieniński Park Narodowy
15. Poleski Park Narodowy
16. Roztoczański Park Narodowy
17. Słowiński Park Narodowy
18. Świętokrzyski Park Narodowy
19. Tatrzański Park Narodowy
20. Park Narodowy Ujście Warty
21. Wielkopolski Park Narodowy
22. Wigierski Park Narodowy
23. Woliński Park Narodowy
ee? a ktoś pytał o kolejność alfabetyczną?

parsi

Post autor: parsi » 17 kwie 2008, o 22:21

Mnie urzekł Słowinski Park Narodowy :)
Bardzo mi sie podobaly wydmy, polecam takze Białowieski, niesamowita aura :)

agatakon

Post autor: agatakon » 26 kwie 2008, o 07:29

bot pisze:O pięknie parku decyduje człowiek, jego wrażliwość na piękno przyrody. Np. Słowiński PN jest piękny ze względu na połączenie krajobrazu wydm i morza z lasem i jeziorami po drugiej stronie, Białowieski ze względu na pierwotność przyrody, Kampinowski ze wzgledu na konfrontację z bliskością wielkiego miasta, będący ucieczką od niego, resztka puszczy posród intensywnie użytkowanych obszarów Mazowsza (...)
Troszkę dziwna myśl: Kampinoski PN piękny, bo... wielkie miasto blisko? bo... jest ucieczką? bo... jest resztką?
Według mnie jest CENNY - bo miasto, bo ucieczka, bo resztka puszczy. Te argumenty zupełnie się nie odwołują do piękna. Piękny może być np. dlatego, że są w nim wspaniałe wrzosowiska, albo pachnące żywicą lasy na wydmach w prarzeczu Wisły, albo właśnie same wydmy o rozmaitych kształtach. Właściwie trafnie ujęłaś sprawę tylko w przypadku Słowińskiego PN. Czym innym jest piękno, czym innym wartość przyrodnicza. Ja np. nie neguję wartości przyrodniczej Puszczy Kampinoskiej (w końcu to Rezerwat Biosfery), ale wcale nie uważam tego akurat parku za taki piękny. I nie sądzę, żeby ktoś uważał go za piękny właśnie dlatego, że leży blisko wielkiego miasta (chyba że mu to wielkie miasto w oko wpadło ;).
A tak na marginesie: Kampinoski (od miejscowości Kampinos, luknij na mapę), a nie Kampinowski.

Mrówek

Post autor: Mrówek » 26 kwie 2008, o 21:34

Dla mnie Park Narodowy to odskocznia i zgodzę się Agatakonem że zbyt blisko to minus. Za dużo ludzi przez co jest w gorzej sytuacji niż inne np. Magurski

Awatar użytkownika
Sunflower77

Post autor: Sunflower77 » 29 kwie 2008, o 09:15

zbyt blisko to minus. Za dużo ludzi przez co jest w gorzej sytuacji niż inne np. Magurski
Bliskość dużej aglomeracji w dużym stopniu może niekorzystnie wpłynąć na park narodowy, tak jak np krakowianie którzy wręcz zadeptują w weekendy OPN. Ludzie to jeszcze pół biedy, ale jak tak każdy przyjeżdza samochodem... Problem zbyt dużej ilości samochodów próbują rozwiązać mieszkańcy Zakopanego, słyszałam, ze mają zakazać parkowania przyjezdnym w Zakopanym, będzie mozna dojechać tylko do Poronina. Jestem tylko ciekawa, kto i w jaki sposób będzie tego pilnować :twisted:

Mrówek

Post autor: Mrówek » 29 kwie 2008, o 09:28

Masz racje jak tego dopilnować. Jak samochód zostawisz na parkingu to jszcze nic. są palanci co jeżdżą na quadach po parku choć nie wolno. i To jest kretynizm.

WojtekB

Post autor: WojtekB » 29 kwie 2008, o 10:49

Według mnie PN mają na celu zachowanie charakterystycznych i rzadkich zwierząt, roślin lub elementów przyrody nie ożywionej, a ich walory estetyczne oraz ich piękno są mniej ważne i każdy powinien ocenić je z osobna...
Z tym ograniczeniem ruchu to już większy problem, ale jak by się dopilnowało (tylko kto??)
to by było możliwe...
Mój najbliższy sercu park narodowy jest oczywiście PN "Bory Tucholskie". Lubię także jeżdzić do Tatrzańskiego PN :)

Mrówek

Post autor: Mrówek » 29 kwie 2008, o 20:09

A Bory Tucholskie są piękne. Najbliżej mam Ojcowski. Zakochałam się w Magurskim PN bo cichy i spokojny. Sama byłam świadkiem jak służba PN łapała turystów na rowerach, nie jeździli oni po szlaku. Byli tym bardzo zdziwieni.

ODPOWIEDZ