Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
iwonka173
Posty: 12
Rejestracja: 11 kwie 2008, o 20:12

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: iwonka173 »

W książce o parkach narodowych i na Wikipedii jest tez taka kolejność

1. Babiogórski Park Narodowy
2. Białowieski Park Narodowy
3. Biebrzański Park Narodowy
4. Bieszczadzki Park Narodowy
5. Park Narodowy Bory Tucholskie
6. Drawieński Park Narodowy
7. Gorczański Park Narodowy
8. Park Narodowy Gór Stołowych
9. Kampinoski Park Narodowy
10. Karkonoski Park Narodowy
11. Magurski Park Narodowy
12. Narwiański Park Narodowy
13. Ojcowski Park Narodowy
14. Pieniński Park Narodowy
15. Poleski Park Narodowy
16. Roztoczański Park Narodowy
17. Słowiński Park Narodowy
18. Świętokrzyski Park Narodowy
19. Tatrzański Park Narodowy
20. Park Narodowy Ujście Warty
21. Wielkopolski Park Narodowy
22. Wigierski Park Narodowy
23. Woliński Park Narodowy
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Korczaszko »

iwonka173 pisze:W książce o parkach narodowych i na Wikipedii jest tez taka kolejność

1. Babiogórski Park Narodowy
2. Białowieski Park Narodowy
3. Biebrzański Park Narodowy
4. Bieszczadzki Park Narodowy
5. Park Narodowy Bory Tucholskie
6. Drawieński Park Narodowy
7. Gorczański Park Narodowy
8. Park Narodowy Gór Stołowych
9. Kampinoski Park Narodowy
10. Karkonoski Park Narodowy
11. Magurski Park Narodowy
12. Narwiański Park Narodowy
13. Ojcowski Park Narodowy
14. Pieniński Park Narodowy
15. Poleski Park Narodowy
16. Roztoczański Park Narodowy
17. Słowiński Park Narodowy
18. Świętokrzyski Park Narodowy
19. Tatrzański Park Narodowy
20. Park Narodowy Ujście Warty
21. Wielkopolski Park Narodowy
22. Wigierski Park Narodowy
23. Woliński Park Narodowy
ee? a ktoś pytał o kolejność alfabetyczną?
parsi
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 22:18

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: parsi »

Mnie urzekł Słowinski Park Narodowy
Bardzo mi sie podobaly wydmy, polecam takze Białowieski, niesamowita aura
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: agatakon »

bot pisze:O pięknie parku decyduje człowiek, jego wrażliwość na piękno przyrody. Np. Słowiński PN jest piękny ze względu na połączenie krajobrazu wydm i morza z lasem i jeziorami po drugiej stronie, Białowieski ze względu na pierwotność przyrody, Kampinowski ze wzgledu na konfrontację z bliskością wielkiego miasta, będący ucieczką od niego, resztka puszczy posród intensywnie użytkowanych obszarów Mazowsza (.)
Troszkę dziwna myśl: Kampinoski PN piękny, bo. wielkie miasto blisko? bo. jest ucieczką? bo. jest resztką?
Według mnie jest CENNY - bo miasto, bo ucieczka, bo resztka puszczy. Te argumenty zupełnie się nie odwołują do piękna. Piękny może być np. dlatego, że są w nim wspaniałe wrzosowiska, albo pachnące żywicą lasy na wydmach w prarzeczu Wisły, albo właśnie same wydmy o rozmaitych kształtach. Właściwie trafnie ujęłaś sprawę tylko w przypadku Słowińskiego PN. Czym innym jest piękno, czym innym wartość przyrodnicza. Ja np. nie neguję wartości przyrodniczej Puszczy Kampinoskiej (w końcu to Rezerwat Biosfery), ale wcale nie uważam tego akurat parku za taki piękny. I nie sądzę, żeby ktoś uważał go za piękny właśnie dlatego, że leży blisko wielkiego miasta (chyba że mu to wielkie miasto w oko wpadło .
A tak na marginesie: Kampinoski (od miejscowości Kampinos, luknij na mapę), a nie Kampinowski.
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Mrówek »

Dla mnie Park Narodowy to odskocznia i zgodzę się Agatakonem że zbyt blisko to minus. Za dużo ludzi przez co jest w gorzej sytuacji niż inne np. Magurski
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Sunflower77 »

zbyt blisko to minus. Za dużo ludzi przez co jest w gorzej sytuacji niż inne np. Magurski
Bliskość dużej aglomeracji w dużym stopniu może niekorzystnie wpłynąć na park narodowy, tak jak np krakowianie którzy wręcz zadeptują w weekendy OPN. Ludzie to jeszcze pół biedy, ale jak tak każdy przyjeżdza samochodem. Problem zbyt dużej ilości samochodów próbują rozwiązać mieszkańcy Zakopanego, słyszałam, ze mają zakazać parkowania przyjezdnym w Zakopanym, będzie mozna dojechać tylko do Poronina. Jestem tylko ciekawa, kto i w jaki sposób będzie tego pilnować
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Mrówek »

Masz racje jak tego dopilnować. Jak samochód zostawisz na parkingu to jszcze nic. są palanci co jeżdżą na quadach po parku choć nie wolno. i To jest kretynizm.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: WojtekB »

Według mnie PN mają na celu zachowanie charakterystycznych i rzadkich zwierząt, roślin lub elementów przyrody nie ożywionej, a ich walory estetyczne oraz ich piękno są mniej ważne i każdy powinien ocenić je z osobna.
Z tym ograniczeniem ruchu to już większy problem, ale jak by się dopilnowało (tylko kto)
to by było możliwe.
Mój najbliższy sercu park narodowy jest oczywiście PNBory Tucholskie". Lubię także jeżdzić do Tatrzańskiego PN
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Mrówek »

A Bory Tucholskie są piękne. Najbliżej mam Ojcowski. Zakochałam się w Magurskim PN bo cichy i spokojny. Sama byłam świadkiem jak służba PN łapała turystów na rowerach, nie jeździli oni po szlaku. Byli tym bardzo zdziwieni.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: WojtekB »

Mr&#xF3wek pisze:A Bory Tucholskie są piękne.
Szczególnie nad Brdą
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Korczaszko »

hehe a mi TOPRowcy powiedzieli jak zejść ze szklaku (w którym miejscu) żeby dojść szybciej do schroniska (ach te odciski) ale wiecie co, gdy znajomi pracują w schronisku na Morskim Oku życie staje sie łatwiejsze i tańsze
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: Mrówek »

Mnie się zdarzało zejść ze szlaku w Beskidzie Sądeckim. szlak dookoła a ścieżka prosto skrótem. Jak sie nie zna gór to lepiej nie schodzić ze szlaku.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: PARKI NARODOWE W POLSCE

Post autor: WojtekB »

A w Borach Tucholskich wielu ludzi zbiera w otulinie parku jagody i grzyby. Jednak raz z klasą wybraliśmy się z przewodnikiem na teren ściśle chroniony. No cóż wielu ludzi też tam zbiera runo leśne. Moja nauczycielka spytała się przewodnika czy tak można na terenie ściśle chronionym tak po prostu zbierać grzyby. Przewodnik odpowiedział, że jedni mają pozwolenie, inni znajomości. Powiedział też, że jeśli nie wejdą tam, gdzie rośnie chroniona roślinność, to mogą zbierać runo leśne.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości