Patogen a drobnoustrój

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Patogen a drobnoustrój

Post autor: Hymenophyllum »

Kiedy można na maturze używać pojęcia patogen a kiedy drobnoustrój. Według SJP drobnoustrój chorobotwóczy nie obejmuje wirusów. Czy jest to prawda?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Patogen a drobnoustrój

Post autor: kliop »

O maturze to Ci nie powiem, bo nie wiem p Mogę natomiast przeprowadzić rozważania przyrodniczo-filozoficzne Patogenem można nazwać coś, jeśli jest dla kogoś szkodliwe (ten przedrostek pato- to sprawia, po grecku choroba?). Określenie -gen oznacza, że daje czemuś początek. Więc patogen daje początek chorobie. Wirusów nie zalicza się do organizmów żywych, a słowo drobnoUSTRÓJ sugeruje, że jest żywy, więc można wnioskować, że wirusa się nie nazwie drobnoustrojem. Przykłady: 1. Wirus grypy jest patogenem, bo daje początek chorobie, ale nie jest żywy, więc nie nazwałbym go drobnoustrojem. 2. Bakteria tężca daje początek chorobie, więc jest patogenem i jest żywa, więc ją nazwałbym drobnoustrojem. 3. Pantofelek nie jest patogenem dla człowieka, jest drobnoustrojem. 4. Bakteriofagi nie są ani patogenami (nie dla człowieka) ani drobnoustrojami.

Tak ja to widzę. A jak widzą to egzaminatorzy na maturze, to nie wiem P
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości