Pępek

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Pępek

Post autor: Dinobryon »

Po co nam pępek? Czemu po odcięciu pępowiny obszar ten nie zarasta tylko pozostaje taka specyficznadziura"? Poza tym że gromadzą się nam tam różne śmierdzące paprochy pęłni on jakąś dodatkową funkcję?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pępek

Post autor: Savok »

W okresie zycia plodowego od pepka w glab jamy otrzewnowej uchodzi dodatkowe naczynie krwionosne, ktore po urodzeniu przeksztalca sie w splot skorny. Pempek to poprostu slepe wejscie do tego nieistniejacego juz naczynia. Dlatego nie zarasta.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Pępek

Post autor: Guru »

Jako ciekawostkka:

Brudy w pępku
Tym mianem określa się włókna i włosy akumulujące się w pępku. Przez wiele lat spekulowano na temat ich pochodzenia, ale dopiero w 2001 roku dr Karl Kruszelnicki z Uniwersytetu w Sydney w Australii przeprowadził systematyczne badania, które doprowadziły do zrozumienia tego zjawiska:
- brudy w pępku składają się głównie z włókien z ubioru zmieszanego z komórkami skóry oraz z włosami,
- przeciwnie do początkowych hipotez, brudy migrują do góry (od bielizny), a nie do dołu (z koszul, bluzek czy podkoszulek) ten kierunek jest wynikiem tarcia włosków skóry o majtki,
- kobiety mają mniej brudów w pępku, ponieważ ich włoski są delikatniejsze i krótsze odwrotnie wygląda sytuacja u starszych mężczyzn, którzy maja ostrzejsze i liczniejsze włosy,
- charakterystyczne niebieskie zabarwienie brudów w pępku jest związane z niebieskimi włóknami często występującymi w odzieży,
- brudy w pępku nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Pępek

Post autor: Dinobryon »

No ale skoro nie jest on wogóle przydatny to nie rozumiem dlaczego nie zarośnie. Po co chodzić z czymś co nie jest nam do niczego potrzebne przez całe życie?
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Pępek

Post autor: Guru »

Dinobryon pisze:Po co chodzić z czymś co nie jest nam do niczego potrzebne przez całe życie?
bo pepek jest tak jakby blizna
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Pępek

Post autor: tin »

Dokładnie-blizna. U niektórych zarasta prawie całkowiecie i moze byc tylko plamką ledwo widoczną gołym okiem. to zalezy od wielu czynników-miejsca, sposobu przecięcia pępowiny, czy wreszcie ułozenia się jej po odcieciu. Kwestia indywidualna. Ale nie jest regółą posiadanie dołka.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Pępek

Post autor: Guru »

tin pisze:Ale nie jest regółą posiadanie dołka.
przy nasilonym bliznowaceniu wystepuje pepek wypukly, mozna go korygowac w klinikach ylko po co
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Pępek

Post autor: tin »

Mnie sie wszystkie blizny goja bardzo szybko i całkowicie, a ta jakoś całkowicie się nie chce (żart oczywiście )
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Pępek

Post autor: Savok »

Z tych samych wzgledow dla ktorych niektore panie decyduja sie na korekcje ladnego biustu na rozmiar Z
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Pępek

Post autor: Guru »

Savok pisze:Z tych samych wzgledow dla ktorych niektore panie decyduja sie na korekcje ladnego biustu
czyli z glupoty
Zbroja
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2007, o 16:24

Re: Pępek

Post autor: Zbroja »

Ja osobiście uważam że pępek jest super ! Nia wyobrażam sobie mojego brzucha bez tego charakterystycznego wgłębienia! A to że jest do niczego nie potrzebny to mi wcale nie przeszkadza!
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Pępek

Post autor: Anielica88 »

Mi on cłakowcie nie przeszkdza:p moze sobie wystepowac:p w sumie to taki charakterystyczny znak, bo sa rozne rodziaje pepkow, jak juz zaznaczyl Tin zalezy to od
tin pisze:wielu czynników-miejsca, sposobu przecięcia pępowiny, czy wreszcie ułozenia się jej po odcieciu. Kwestia indywidualna. Ale nie jest regółą posiadanie dołka.
Mozna nawet do posiadania pepka podchodzic nie jak do jakies wady ale zalety:p
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Pępek

Post autor: malwka »

no ja bym wolała mieć pępek-dołek Taką dziurkę, no ale z mojego lekko wypukłego też jestem zadowolona hehe
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości