Pisklę do identyfikacji

Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

To dobra dieta dla jerzyka. Gotowane żółtko i białko można w zasadzie dawać każdemu pisklakowi. Ja dołożyłbym jeszcze komary. Robaki zapewne mu nie zaszkodzą, ale warto uświadomić sobie, że jerzyki zdobywają pożywienie wyłącznie w powietrzu, a więc muchy i komary na pewno będą dobre.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

Kiedyś pisałem na forum:
WojtekB pisze:1) Jerzyki uzależnione są od dużej ilości drobnych owadów (do 12 mm długości):
ponad połowę stanowią błonkówki, 1/4 drobne chrząszcze, 10% muchówki i około 3% małe motyle
Choć już 2 lata temu fabiolkaa odchował częściowo młodego jerzyka mącznikami.

Andrzejdo Twoja pleszka też rośnie jak na drożdżach
Teraz dopiero znalazłem porównanie młodego kopciuszka i pleszki:

Kod: Zaznacz cały

brodowski-fotografie.de/beobachtungen/hausrotschwanz.html#close
Junger Hausrotschwanz und Weibchen
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

No właśnie! A wiec chyba Phoenicurus ochruros czyli KOPCIUSZEK!
Wskazywałoby też na to także gniazdo pod dachem. Co o tym myślisz?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

andrzejdo pisze:No właśnie! A wiec chyba Phoenicurus ochruros czyli KOPCIUSZEK!
Wskazywałoby też na to także gniazdo pod dachem. Co o tym myślisz?
Den Hausrotschwanz (Phoenicurus ochruros), czyli kopciuszek zwyczajny. Weibchen - samica jeszcze nie całkiem, bo upierzenie juvenalne, ale to chyba bardziej prawdopodobne niż pleszka.
kat_mil
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2010, o 11:40

Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: kat_mil »

Tak się złożyło,że opiekuję się małym ptaszkiem Nigdy wcześniej nie interesowałam się ptakami wiec nie znam ich gatunków jak i również systemu żywienia będę bardzo wdzięczna za udzielenie mi jakiś cennych wskazówek pozdrawiam
Załączniki
ptak (1).jpg
ptak.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: WojtekB »

Po tych zdjęciach trudno określić jaki to gatunek ptaka mogę przypuszczać spośród kilku gatunków.

Gdzie go znalazłaś

Być może to wyjaśni czyj to pisklak
Detektyw Monk

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: Detektyw Monk »

Mnie to wygląda na jakiegoś wróblowatego . Ich pisklęta jedzą wady,pająki,dżdżownice .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Mnie to wygląda na jakiegoś wróblowatego . Ich pisklęta jedzą wady,pająki,dżdżownice .
Chyba każdy widzi, że wróblak (wolę pisać śpiewający, ale praktycznie to samo w polskich warunkach ).

Co do karmienia to można dawać owady (pająki odpadają, dżdżownice trzeba specjalnie przygotować by się nadawały jako pokarm dla piskląt), ale najlepiej je podawać dopiero na późniejszym etapie opieki nad młodym ptakiem. Oczywiście dorosłym ptakom można je podawać jednak dla piskląt najlepsza będzie mieszanka nabiałowa receptury według J. Desselbergera i K. Rogaczewskiej
zobacz-ten-plik.pdf
(29.17 KiB) Pobrany 29 razy
Co do powyższego ptaka: przypuszczam, że to może być kopciuszek/pleszka (ostatnio dwukrotnie na forum) ewentualnie strzyżyk , jednak dopiero jak będzie lepsze zdjęcie profilu ptak (nie wiem czy dobrze widzę - on ma jeszcze puch ) to wtedy będziemy mieli pewność do jakiego (lub do jakich) gatunku go przypisać.
kat_mil
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2010, o 11:40

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: kat_mil »

Tak ja wiem że te zdjęcia są bardzo średniej jakości ( dorzucam nowe , trochę lepsze. Otóż ptaszka znalazłam na drodze jakieś 200 metrów przed lasem , dookoła były działki i żywopłot, rozglądałam się uważanie czy nie ma w nim jakiegoś gniazda, i ptasiej mamy ale niczego nie zauważyłam więc go zabrałam.Mam go w domu dokładnie 3 dzień jak go wzięłam do domku to miał już piórka ale teraz dostał takiego puchu właśnie, Jak dotąd karmiłam go białymi robaczkami i jajkiem drobno pokrojonym. Pozdrawiam
Załączniki
ptak (2).jpg
ptak (1).jpg
ptak.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: WojtekB »

Ciężko będzie rozpoznać, bo moje podejrzenia poszły w złym kierunku, bo zdjęcia profilu od razu zmienia postać rzeczy kat_mil czy Twój pisklak jest podobny do tego (pod względem ubarwienia) ?
kat_mil
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2010, o 11:40

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: kat_mil »

Hmm jest podobny tylko , że ten ptak ze zdjęcia ma troszkę jaśniejszą ta otoczkę piórek mój pisklak ma bardziej kremową , a tak poza tym to jest bardzo podobny
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: WojtekB »

kat_mil pisze:Hmm jest podobny tylko , że ten ptak ze zdjęcia ma troszkę jaśniejszą ta otoczkę piórek mój pisklak ma bardziej kremową , a tak poza tym to jest bardzo podobny
To wtedy może być

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85siorek
gąsiorek (Lanius collurio), choć sam nie wierzyłem (być może spóźniony lęg).

W tym wypadku cieszy mnie fakt uratowania tego pisklaka, bo gęsiorek jest coraz mniej licznym gatunkiem, objętym ścisłą ochroną.


Jednak poczekamy, aż dobrze się opierzy żeby mieć pewność, że to ten gatunek
kat_mil
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2010, o 11:40

Re: Podpowiedzcie co to za ptaszek ;)

Post autor: kat_mil »

Dzięki wielkie to za jakiś czas wrzucę kolejne zdjęcia ptaszka
A tym czasem poproszę o jeszcze jedna podpowiedź) po czym zauważyć że ptaszek jest już gotowy jeść samodzielnie?

Ogółem ten mój mały jest ciągle nie najedzony i bardzo bystry - karmie go w jednym miejscu i on już tak się nauczył ze jak tylko mnie widzi to wskakuje na to miejsce i głośno się domaga jedzenia

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości