Płuca w fazie prenatalnej

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: plankk »

Jak wygląda sprawa płuca i ich funkcji w fazie prenatalnej? Wiem, że pęcherzyki płucne rozwiają się w 28. tygodniu. Tlen dostarczany jest przez wymianę z łożyskiem. Wycztałam, że płuca wypełnione są wodami płodowymi. Też znalazłam, że jest przewód Botalla, który odprowadza krew z komory prawej do aorty płucnej. Ponadto między przedsionkiem lewym a prawym jest otwór owalny, którym także na skutek różnicy ciśnień więcej, krew z prawego przedsionka wędruje do lewego. Moje pytanie brzmi czy cała krew idzie tymi dwiema drogami? Czy jakaś część jest kierowana do płuc?

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie odnośnie porodu. Skoro dziecko ma płuca wypełnione wodą, to w którym momencie następuje ich opróżnienie? Wraz z pierwszym krzykiem?

Jeżeli mój opis zawiera jakiś błąd prosiłabym o sprostowanie. Niestety nie mam żadnej książki, która może mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu, a internet nie jest najlepszym źródłem wiedzy.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: Stalowy »

W fazie prenatalnej pęcherzyki płucne są zapadnięte - nie ma w nich ani trochę powietrza. Otwór owalny, przewód Bothala itd. to anatomiczne struktury, które omijają praktycznie całkowicie krążenie małe i krążenie u płodu odbywa się tylko w krążeniu dużym - z pominięciem cz. prawej serca.

Wymiana gazowa występuje w łożysku, skąd (o ile dobrze pamiętam), krew utlenowana jest odbierana przez sieć nn. włosowatych i płynie najpierw żyłami pępkowymi, a potem ż. główną dolną do serca - do prawej komory, skąd otworem owalnym przepływa do komory lewej i jest tłoczona na obwód. Stamtąd następnie ponownie trafia tętnicami pępkowymi do sieci nn. włosowatych i obwód się zamyka.

Podczas pierwszego krzyku dziecka, kiedy zaczerpuje ono pierwszy haust powietrza dochodzi wypełnienia pęcherzyków powietrzem, które zostanie tam już do samego końca życia - powietrzem zalegającym. (a część jego nawet po śmierci, to było 150 ml. ale nie pamiętam jak się nazywało). W tym momencie, gdy pęcherzyki się wypełnią dochodzi do zmiany ciśnienia i dochodzi do zamknięcia zastawki otworu owalnego (i w efekcie późniejszego jego zarośnięcia - pozostaje po nim blizna zwana okienkiem owalnym). Teraz krew już nie może pominąć prawej cz. serca i zostaje tłoczona przez prawą komorę do obiegu małego. Zarasta tak samo przewód Bothala i szereg innych struktur charakterystycznych dla płodu.

Co do płynu, to przypuszczam, że jest on wchłaniany do naczyń w momencie rozprężenia pęcherzyków płucnych.

Polecam książki do anatomii, jeżeli masz dostęp do jakiejś biblioteki większej - A. Bochenek z krążenia.
gercio

Re: Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: gercio »

Stalowy pisze:a potem ż. główną dolną do serca - do prawej komory, skąd otworem owalnym przepływa do komory lewej i jest tłoczona na obwód.
Od żył pępkowych część krwi przewodem żylnym trafia do żyły głównej dolnej, a część do krążenia wrotnego wątroby i stamtąd krew żylna trafia do ż. głównej dolnej. Z ż. g. dolnej do prawego przedsionka, większa część krwi kierowana jest do otworu owalnego do lewego przedsionka, a część trafia wraz z krwią z zatoki wieńcowej i ż. głównej górnej do pnia płucnego. Z pnia płucnego cz. krwi przewodem tętniczym trafia do aorty, a mała część do krążenia płucnego.
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: plankk »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Jak tylko się nadarzy okazja to na pewno zajrzę. Póki co mam jeszcze jedno pytanie
gercio pisze:a mała część do krążenia płucnego.
plankk pisze:Wycztałam, że płuca wypełnione są wodami płodowymi.
Czy mam rozumieć, że wody płodowe zawierają krew? I jak wygląda sprawa żyły płucnej i lewego przedsionka? Do lewego przedsionka przepływa krew z prawego przedsionka, a co z żyłą płucną? Napływa coś tą drogą? I jak tak to co? Wody płodowe wypełniające płuca?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: Stalowy »

Ponieważ ogólnie rzecz biorąc zauważ, że obydwa obiegi nie są od siebie ściśle oddzielone jakąś fizyczną barierą, to jest możliwość w niewielkim stopniu przecieków do kr. płucnego, nie ma to jednak większego znaczenia. Żyły płucne są w zasadzie nieaktywne - tak jak wspomniał Gerazol, część krwi biegnie pniem płucnym jednak ogromna jej większość przechodzi przewodem tętniczym (lub inaczej przewodem Bothala) z powrotem do obiegu dużego - do aorty.

Co do wód płodowych, to muszę powiedzieć, że nie wiem: tego już nie pamiętam. Na pewno jednak nie jest to krew. Krew występująca pozanaczyniowo to praktycznie zawsze zjawisko patologiczne (wyjątkiem jest np. śledziona, gdzie krew wylewa się do miąższu).

PS: z ciekawości: pytasz z wnikliwości, czy potrzebujesz tego do szkoły / na studia?
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Płuca w fazie prenatalnej

Post autor: plankk »

Dzięki za wyjaśnienie.

PS. Z wnikliwości, tylko i wyłącznie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości