Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wygląda?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
grysiiia
Posty: 59
Rejestracja: 23 lip 2014, o 12:08

Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wygląda?

Post autor: grysiiia »

Witam,
od jakiegoś czasu męczą mnie pytania dotyczące medycyny. Jestem co prawda dopiero w klasie maturalnej, ale mam charakter zapobiegawczy i lubię myśleć w przód. Wiem, że na medycynę pójdę na pewno, ale w rodzinie nie mam nikogo, kto mógłby mi powiedzieć coś więcej na temat tego jak to teraz wygląda, dlatego piszę do Was z nadzieją, że jest tu ktoś dobrze w temacie rozeznany.

1. Po tych 5 letnich studiach jest staż? Ile trwa? Czy się na nim zarabia? I na czym on polega (co sie robi?)
2. Czy robiąc specjalizację zarabiam? Czy można zrobić przerwę w specjalizacji? (np. ciąża)
3. Jestem kobietą i planuje założyć rodzinę, tylko kiedy jest najodpowiedniejszy moment na ciążę? Bo po specjalizacji to chyba będę już trochę stara.
4. Dobra specjalizacja dla kobiety? W sensie, żeby ogarniać życie rodzinne i żeby fizycznie podołać (ja i mój kręgosłup chyba wykluczają mnie z chirurgii)
Ullaaa
Posty: 10
Rejestracja: 31 maja 2014, o 13:49

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: Ullaaa »

Punkt 1 bardzo dyskusyjny i dla niektórych drażliwy. Aktualnie jest, ale dla studentów, którzy są obecnie na 5 i 6 roku. Niżej nie ma, ale ma zostać przywrócony zanim te roczniki skończą studia. Tak zapowiedziała partia rządząca.

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: randomlogin »

1. Po 5 latach studiow jest jeazcze 6. rok studiow. Tak bylo, tak jest, i tak w dajacej sie przewidziec przyszlosci bedzie. Po tychze studiach staz jest, mialo go nie byc, ale obecnie ma byc tez dla tych, dla ktorych mialo go nie byc - jak wyzej. Staz jest platny 2007 brutto plus grosze za dyzury. Co sie robi to nie opowiesc na komorke.
2. To zalezy w jakiej wersji robisz specjalizacje, mozesz nic nie dostawac a mozesz zarabiac nawet lepiej niz na panstwowym, wszystko zalezy jak sie ustawisz. Przerwa na ciaze: krotka odpowiedz - tak, jest.
3. Kiedy chcesz. Znam przypadki zachodzenia w pierwsze ciaze na studiach, na stazu, na specjalizacji i po specjalizacji. Staz i jedna z wersji robienia specjalizacji (a takze praxowania po niej, choc wtedy to mniej popularna forma zatrudnienia) maja zalete w poztaci pelnego socjalu, bo umowa o prace.
4. Bedziezz zie zastanawiac jak to poznasz. Za typowo kobece a przy okazji bedace kopalniami kasy a prywacie (wiec latwo godzic cokolwiek innego) uchodza derma i oko, ale wybor sie do tych dsoch opcji nie ogranicza.

Ullaaa
Posty: 10
Rejestracja: 31 maja 2014, o 13:49

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: Ullaaa »

Randomlogin jak cenisz przywrócenie stażu w sytuacji, gdzie studenci są nawet na 4. roku i zaczynaliśmy z myślą, że to ich nie dotyczy? Co z umowami z uczelnią? Nie ma w nich mowy o stażu. Jestem za starym programem 6 lat+ 13 m-cy, ale ciekawa jestem jak to zostanie rozwiązane

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: randomlogin »

Staz nie jest i nigdy nie byl czescia studiow, wiec jego brak w umowie z uczelnia jest calkowicie naturalny. Uczelbia obiecuje uzyskanie tytulu lekarza - i to da. A to ze ten tytul nie bedzie sie przekladal na prawo wykonywania zawodu to nie jest sprawa uczelni. Wiec formalnych przeszkod z tej strony nie ma.
Jak oceniam? Pozytywnie mimo wszystko, oczyeiscie jest pozno, ale nieobjecie tym wszystkich rocznikow spowoduje, se raz bedzie rocznik podwojny, a potem rocznik pusty. To trudniejsze i organizscyjnie, i dla samych zainteresowanych.

Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: Mårran »

Również przywrócenie stażu oceniam dość (bo nie w pełni) pozytywnie. Kwestia, co się na tym stażu robi, a czego nie.
Pani Buka
Ullaaa
Posty: 10
Rejestracja: 31 maja 2014, o 13:49

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: Ullaaa »

Szkoda tylko, że nowa nazwa egzaminu poszła już w świat. Słyszałam, że przez to będą problemu w uznawaniu dyplomu za granicą.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: randomlogin »

To bylo dyskutowane na forum obszernie, szkoda powtarzac.

stokrotka500
Posty: 41
Rejestracja: 29 sie 2011, o 19:41

Re: Po medycynowe sprawy - staż, specjalizacja, jak to wyglą

Post autor: stokrotka500 »

Czy moze mi ktos wyjasnic, jak teraz oblicza sie srednia ocen do stazu? Rozumiem,ze wlicza sie wszystkie oceny niedostateczne, ale czy w gre wchodza oceny z zaliczen? czy tylko i wylacznie egzaminy sie licza?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości