Po stosunku - antykoncepcja..

Forum seksualne poruszające szerokie problemy płci i relacji między osobnikami tej samej lub przeciwnej płci, potrzebami oraz zaburzeniami
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: yeast »

Maszpewnie rację, ale z drugiej strony skazujesz tę dziewczynę na niezłą panikę. Wiem, że popularne sądomowe sposoby na brak tabletek - niektórzy biorą większą ilość tabletek antykoncepcyjnych i to bez zadnej kontroli. Jeśli taka wpadka skończy się ciążą, to też może skończyć się aborcją itp. To chyba lepiej jest spróbować pomóc? Jakie konkretnie Postinor ma przeciwskazania, że tak trudno je zdiagnozować?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Padre Morf »

yeast pisze:Wiem, że popularne sądomowe sposoby na brak tabletek - niektórzy biorą większą ilość tabletek antykoncepcyjnych i to bez zadnej kontroli.
To nie sposób domowy tylko tzw. metoda Yuzpe. Dotyczy ona tylko niektórych tabletek antykoncepcyjnych.
yeast pisze:To chyba lepiej jest spróbować pomóc? Jakie konkretnie Postinor ma przeciwskazania, że tak trudno je zdiagnozować?
Samo próbowanie pomocy to nie wszystko. Jeśli próby pomocy kończą sie źle dla pacjentki lekarz ma spore problemy.
Co do samego Postinoru sytuacja jest ogólnie mówiąc niejasna. W ulotce znajduje sie informacja, że lek działa skutecznie do 72h po. W pharmindexie można natomiast znaleźć informacje, że dokładny mechanizm działania leku nie jest znany a skuteczność spada w czasie:
do 24h - skuteczność 95%
24-48h - 85%
48-72h - 58%
W związku z tym, że skuteczność po 48h wynosi niewiele ponad 50% wielu lekarzy nie wypisze tabletek w takiej sytuacji (zbyt duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu).

Co do przeciwwskazań to nie są one jasno określone - różne źródła i badania podają różne przeciwwskazania. Najczęściej przewijają sie zaburzenia krzepnięcia (ryzyko rośnie w przypadku zażywania niektórych tabletek antykoncepcyjnych - postinor dodatkowo je zwiększa), anemie, uszkodzenie wątroby oraz ciąża (zygota już zagnieżdżona w ścianie macicy).
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Aniaww »

Morfeusz - a czy można zapobiegawczo poprosić swojego lekarza o receptę i wykupić lek, aby potem potrzymać go w domu? Na pewno ma minimum dwuletni okres przydatności, więc może trochę poleżeć w szufladzie, a potem w razie W nie ma stresu - jest pod ręką.

Oczywiście pamiętamy że nie jest to normalna metoda antykoncepcji, tylko w nagłych wypadkach.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Iwus »

Aniaww pisze:czy można zapobiegawczo poprosić swojego lekarza o receptę i wykupić lek
To chyba zależy od lekarza ,ale zawsze lek moze trafić w niepowołane ręce.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Padre Morf »

Iwus pisze:To chyba zależy od lekarza ,ale zawsze lek moze trafić w niepowołane ręce.
Dokładnie dlatego to już zależy od konkretnego lekarza i tego jak dobrze zna pacjentkę, której wypisuje taki lek.
fllora
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwie 2008, o 21:21

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: fllora »

test powtórzyłam oczywiście, taki sam wynik (negatywny, ale czerwona kreska ), ale jeszcze się nie ciesze
Stwierdziłam, że co będzie to już będzie
Czekam teraz na okres, jeśli się nie pojawi, zrobię tak jak doradzaliście - test kwi.

Co do lekarza z ostrego dyżuru.broń Boże nie mam o nic do niego pretensji, ale myślę, że delikatniejsze podejście do sprawy byłoby przyjemniejsze dla mnie i dla niego. On po prostu na mnie nawrzeszczał, powyzywał i kazał wyjść z gabinetu. Tylko o takie zachowanie mam żal, nic poza tym.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za wszelaką pomoc
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: fimona »

dobzre fllora ze masz takie podejscie na pewnym forum pzreczytalam piekne haslo babeczki ktora wpadla:wolalabym smierc niz ciaze / nic tylko pogratulowac.
trzymaj sie!
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: tin »

Niektóre kobiety niestety traktują taka antykoncepcję jako sprawdzony środek na wpadki(mówię o przypadkach, a nie forumowiczach)
A jak podaje farmindex skuteczność spada z upływem czasu. Z tego co podaje, z tego co pamiętam, że ulotka, użycie postinoru zmniejsza jego skuteczność przy następnym użyciu.
Jak działa postinor? Tak naprawdę mechanizm działania nie polega na działaniu wczesnoporonnym i raczej wyklucza się koncepcje jego działania antynidacyjnego ( zapobiegającego zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka)
Przypomnijmy- po uwolnieniu z pęcherzyka Graafa jajeczko może zostać zapłodnione przez 24 godziny. Plemnik w drogach rodnych kobiety przez 3 dni jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej.
Działanie postinoru polega na przesunięciu owulacji o te 3 dni- ale nie jest to metoda zamiast antykoncepcji- dlatego ,że stosowanie postinoru kolejny raz zwłaszcza w tym samym cyklu- zmniejsza jego skuteczność.
Znacznie bezpieczniejsze jest stosowanie antykoncepcji przed stosunkiem (co musi być powiedziane w tym temacie), a zażywanie leków o tak dużej zawartości hormonów więcej niż raz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń do dużego.
I nie mówię tu tylko o schorzeniach osoby, która tabletkę wzięła, ale głównie o schorzenia dziecka, które jednak może zostać poczęte.
Fakt. jestem facetem, więc ciężko mi was będzie przekonać drogie panie.
Dlatego posłuchajcie innych kobiet )
Zanim weźmiecie Postinor Duo
Mam 24 lata i chłopaka z którym jestem od 1,5 roku.Zawsze jako środek antykoncepcyjny stosowałam tabletki, niestety pewnego dnia z powodu ciągłych nawrotów zapalenia pęcherza musiałam zrobić pół roku celibatu i tabletki odstawiłam.Po pół roku przerwy pewnego wieczoru w przypływie namiętności kochaliśmy się stosując tylko prezerwatywę która nam pękła Ponieważ były to moje płodne dni to po upływie 24h zażyłam Postinor Duo. Okres dostałam w terminie, niestety było coś z nim nie tak, a mianowicie był strasznie skąpy i trwał tylko jeden dzień.Strasznie sie wystraszyłam i poleciałam do lekarza, który rozłożył ręce twierdząc, że po takiej dawce hormonów jaka była w tabletkach, z organizmem mogą się dziać cuda . Na pytanie czy te tabletki wpłyną jakoś na wynik testu ciążowego odparł, że mogę zrobić test ale nie koniecznie wynik będzie wiarygodny i dalej mi mówił tylko tyle, że teraz już nic nie jest na 100% wiadome po tych hormonach i że dopiero w 6tygodniu najwcześniej można zrobić badanie usg bo najwcześniej wtedy będzie już coś widać. Te 6 tygodni to był dla mnie horror. Nie spałam po nocach, nie jadłam, wpadłam w depresję.Jedyne co mogłam to płakać i modlić się do Boga o litość. Po tygodniu od wzięcia Postinoru zaczęłam żałować,że to zrobiłam.
Podam link, bo warto trochę poczytać.

Kod: Zaznacz cały

wizaz.pl/forum/showthread.php?t=109402
Jak czytamy powyżej, także testy ciążowe po postinorze nie są do końca miarodajne.

Martwi mnie też, że coraz więcej kobiet szuka porady w internecie, niekiedy opisując intymne szczegóły dużo dokładniej niż odważyłoby się ginekologowi, co może też wpłynąć na poprawność porad ( i tak na pewnym forum czytamy, że postinor należy wziąć przed snem dwa dni pod rząd&ltodstęp 12 h zwiększa się w ten sposób do 24h, a rano trzeciego dnia już jest po problemie).

Moim komentarzem nie chce urazić autorki tematu. Chce tylko zwrócić uwagę na pewien problem

Ps. Oglądał ktoś wczorajdr Housea"? Jeśli tak to rady typu postinor przed snem

Na koniec. Morfeusz co sądzisz o wyróżnionym tekście? :
No i warto wspomnieć,ż e zaleca się również jego stosowanie osobom przyjmującym pigułkę antykoncepcyjną w razie zapomnienia- powyżej 12 godzin .
Oprócz zalecanego w ulotce schematu przyjmowania jednej tabletki do 72 godzin-po 12 godzinach powtórzenie, przez Oddział Francuski Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji promowany jest protokół polegający na przyjęciu do 72 godzin po stosunku dwóch tabletek na raz. ostatnio pojawiły się prace potwierdzające skuteczność postinoru nawet do 120 godzin po stosunku, ale skuteczność postinoru jest bardzo trudna do zbadania.
Na pewno powoduje zaburzenie cyklu miesiączkowego- może przesunąć się miesiączka, nieprawidłowe krwawienie- tak więc jest z jego stosowaniem związana niedogodność i nikt nie traktuje go jak podstawowego sposobu zapobiegania ciąży.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Padre Morf »

Co do cytatu na temat działania postinoru:
Tak naprawdę mechanizm działania nie polega na działaniu wczesnoporonnym i raczej wyklucza się koncepcje jego działania antynidacyjnego ( zapobiegającego zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka)
Tak naprawdę nie wiemy jak działa Postinor. Gdyby rzeczywiście miał przesuwać owulację w czasie to wzięcie go po owulacji (dziewczyna kochała sie z facetem w dniu owulacji, do owulacji doszło i doszło do zapłodnienia) byłoby całkowicie bezsensowne. Tymczasem badania bezsprzecznie potwierdzają, że Postinor jest skuteczny w przypadku opisanym przeze mnie w nawiasie.

W indeksie leków MP można przeczytać, że:
"Stosowany jako antykoncepcja postkoitalna blokuje zagnieżdżenie blastocysty, wywiera wpływ na skład śluzu szyjkowego. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, tmax wynosi 1,6 h. W dużym stopniu wiąże się z białkami osocza. t1/2 – 9–14,5 h metabolizm zachodzi w wątrobie. Wydalany w postaci metabolitów z moczem i kałem."

Zresztą w dalszej części dyskusji jest mowa o tym, że postinor nie jest bombą hormonalną. Pytanie tylko jak nazwać środek, który zawiera kilkukrotnie większą dawkę hormonów? Postinor zawiera 0.75mg lewonorgestrelu (typowe tabletki antykoncepcyjne 3-5 razy mniej).

Jeśli chodzi o przyjmowanie 2 tabletek na raz - nie jest to dla mnie żadna nowość. Kolejny cytat z MP:
"Dawkowanie: P.o. W przypadku antykoncepcji postkoitalnej należy przyjąć 1 tabletkę 0,75 mg lub 1,5 mg jak najszybciej po stosunku płciowym (maks. do 72 h) w przypadku zastosowania tabl. 0,75 mg należy po 12 h przyjąć kolejną tabl. 0,75 mg."

Czyli albo przyjmuje sie 1,5mg (2 tabletki na raz) albo dwie oddzielnie z odstępem 12h.
Co do 120h nie wypowiem sie - żadne znane mi albo moim kolegom źródło nie potwierdza tych rewelacji.
TommyTheTiger
Posty: 1
Rejestracja: 15 lip 2008, o 23:22

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: TommyTheTiger »

Mam pytanie całkiem serio. Wiem, ze moja dziewczyna miala miec na dniach miesiaczke.
Uprawialismy seks bez zabezpieczenia bo zazwyczaj tak robimy. jestem ostrozny(bylem) i zawsze wychodzilem na dluższą chwile przed. Jednak dzisiaj nie zapanowalem nad sobą i wytrysnąlem po raz pierwszy(tak mi sie wydaje) juz na jej wargi sromowe.
Jaka jest szansa, ze dojdzie do zapłodnienia:twisted:
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Padre Morf »

TommyTheTiger pisze:Uprawialismy seks bez zabezpieczenia bo zazwyczaj tak robimy. jestem ostrozny(bylem) i zawsze wychodzilem na dluższą chwile przed.
Stosunek przerywany to marna metoda antykoncepcji :]
pyszcz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lip 2007, o 17:35

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: pyszcz »

Ponieważ dziewczyna była przed miesiączką, to szansa nie jest jakaś ogromna. Ale biorąc pod uwagę wasz sposób zabezpieczania się to generalnie jest :p

A ja mam jeszcze pytanie nt. Postinoru - kiedyś słyszałam, że receptę na ten lek może wypisać nawet. weterynarz. To prawda?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Po stosunku - antykoncepcja..

Post autor: Padre Morf »

A ja mam jeszcze pytanie nt. Postinoru - kiedyś słyszałam, że receptę na ten lek może wypisać nawet. weterynarz. To prawda?
Jeśli jest to lek weterynaryjny to tak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość