Podreczniki - 1 rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
vahti
Posty: 1110
Rejestracja: 30 kwie 2009, o 19:46

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: vahti »

Atlas sobie daruj, a skrypty do ćwiczeń dadzą wam w zakładzie.
corsera
Posty: 38
Rejestracja: 24 sie 2010, o 18:36

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: corsera »

Czy mógłby ktoś napisać do których przedmiotów na 1 roku lekarskiego nie opłaca się ani kupować ani wypozyczać książek, a wystarczą tylko skrypty i wykłady? Chemia? Angielski? Pierwsza pomoc? Czy do genetyki trzeba jakieś książki? Bo na stronie umb nie natknęłam się na żadne propozycje. Aha i jeszcze takie troche głupie pytanie, no ale kto pyta nie błądzi - czy skrypty są do wypożyczenia w bibliotece czy kupuje się je w odpowiednich zakładach?

Ponad to doszły mnie słuchy, że rocznik 2012/13 czekają pewne zmiany typu - studia trwają 5 lat, a 6 rok to praktyki wyłacznie, że taki w-f ma być nieobowiązkowy. czy ktoś coś wie na ten temat?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Agher »

Z opcji ani kupić ani wypożyczyć to na pewno da sie przeleciec chemie. Pierwsza pomoc ma skrypt ale on jest po prostu do wypożyczenia lub skserowania od kogoś kto ma . Angielski = podręcznik kupuje sie i jest on wybierany i zamawiany przez prowadzącego lub jak ktoś chce moze kupić na własna rękę.

Od 2012 nie ma biologii medycznej (przynajmniej na pierwszym roku) a to na biologii były podstawy genetyki, więc teraz nie masz co sie tym martwić. Dopiero na genetyce klinicznej coś sie przyda. Obecnie jest to przedmiot na IV roku.

Ćwiczenia do biochemii są do wypożyczenia dla wszystkich w bibliotece, z histologii chyba kupuje sie w zakładzie.

Z wf nie wiadomo, póki co nie ma w planie zajęć. Są dwie opcje - albo rzeczywiście nie będzie obowiązkowego i bedą po prostu sekcje dla chętnych, albo po prostu z racji natłoku zajęć na pierwszym roku wf został przeniesiony. Znam kilka kierunków gdzie wf maja np na 2 i 3 czy 3 i 4 roku, także ta opcja tez jest możliwa. Tutaj będziecie musiel demoralizacji na uczelni co i jak. Co do samych studiów - teraz przez 5 lat masz normalne zajęcia, na 6 roku masz tylko zajęcia praktyczne w ramach obecnego stażu i zaraz po tym piszesz lekarski egzamin końcowy.

Awatar użytkownika
vahti
Posty: 1110
Rejestracja: 30 kwie 2009, o 19:46

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: vahti »

Z tego co nam mówili, WF ma być w formie fakultetów, nawet kazali nam wypełniać ankietę co by nas interesowało jako studentów na zajęciach z WF w ramach fakultetu, żeby zachęcić ludzi do chodzenia.
Kancjanela
Posty: 20
Rejestracja: 1 sie 2012, o 10:33

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Kancjanela »

A co w takim razie na pewno warto kupić z podręczników?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Agher »

Kancjanela pisze:A co w takim razie na pewno warto kupić z podręczników?
Tak naprawdę to można nawet nic nie kupować, a wszystko dostaniesz z biblioteki lub sobie doczytasz w czytelni. Kupować to warto dla własnej wygody - nie martwisz się o to, że ktoś Ci może podebrać książkę po terminie wypożyczenia lub w przypadku zainteresowań - kiedy będziesz wiedział, że coś Ci się przyda dłużej niż dany przedmiot trwał.
Kancjanela
Posty: 20
Rejestracja: 1 sie 2012, o 10:33

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Kancjanela »

A jak to jest z wypożyczeniami w bibliotece? Na jaki okres są wypożyczane podręczniki? Wiem, że to zależy od ilości dostępnych podręczników i zapotrzebowania, ale tak mniej więcej
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Agher »

Kancjanela pisze:A jak to jest z wypożyczeniami w bibliotece? Na jaki okres są wypożyczane podręczniki? Wiem, że to zależy od ilości dostępnych podręczników i zapotrzebowania, ale tak mniej więcej
Wszystko zależy od statusu książki. Są podręczniki, które są wypożyczane na 150 dni, inne na 60. Jest też osobna pula niektórych najnowszych książek, które są dostępne na 15 dni. (taka jest teoria, ale też trochę starszych dzieł, które są w bardzo małej ilości kopii są wypożyczane w tym trybie). No i w sytuacji, w której wszystkie pozycje są akurat wypożyczone z tych 3 kategorii, a ktoś bardzo potrzebuje danego podręcznika zawsze jest możliwość wypożyczenia na noc (dostajesz książkę o 18.00 i musisz oddać rano o 8.00). Książki z kategorii 150 i 60 dniowej można za pośrednictwem strony biblioteki przedłużać, o ile nikt nie zarezerwował takiej pozycji.

Co się tyczy pierwszorocznych - we wrześniu macie spotkanie biblioteczne (terminy są/będą na stronie biblioteki UMB). Tam nauczą was co i jak oraz dostaniecie zestaw książek na pierwszy rok - także nie ma co się martwić wypożyczaniem podręczników - każdy dostanie zestaw zgodnie z rozlosowanym numerkiem na szkoleniu (dlatego warto na nie przyjechać!). Minus jest taki, że osoby z dalekim numerkiem dostaną książki starsze, ale nie ma co się martwić - Bochenki są dla wszystkich
Kancjanela
Posty: 20
Rejestracja: 1 sie 2012, o 10:33

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Kancjanela »

Skoro Bochenki są dla wszystkich to nie opłaca mi się go kupować?
A atlas Sobotty sobie kupić czy też korzystać w bibliotece?
corsera
Posty: 38
Rejestracja: 24 sie 2010, o 18:36

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: corsera »

Ahaa. czyli mam rozumieć, że nie muszę się martwić, wywiadywac i robić sobie listę książek jakie chce wypożyczyć na szkoleniu tylko dostane już gotowy zestaw, tak?

I dołączam się do pytania o Sobottę, bo planuję zakupić Skawinę i się zastanawiam czy nie warto jeszcze zaopatrzyć się w atlasy Sobotty. Przydadzą się one w kolejnych latach nauki?
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: SilentShout »

Sobotte dostaniecie w biblio na szkoleniu, list robić sobie nie musicie, zestawy są już przygotowane, kwestia wylosowania dobrego numeru
a co do kupowania Bochenków. jak rozmawiałam ze znajomymi z I roku leku, to nie wiem czy ktoś na UMB jeszcze się uczy z tych książek.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Agher »

eee. uczą się uczą, kwestia tylko tego jak się uczysz - jeden woli czytać tekst i zapamiętywać kontekst i najważniejsze informacje (bochn), inny woli trzaskać na pamięć wyliczanki (skawinka) . Ja generalnie polecam uczenie się anato ze zrozumieniem, a nie na wkuwanie. Więcej zostaje w głowie i łatwiej się potem powtarza materiał.
Kancjanela
Posty: 20
Rejestracja: 1 sie 2012, o 10:33

Re: Podreczniki - 1 rok

Post autor: Kancjanela »

To oznacza, że nic nie muszę kupować? To dobrze
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości