Podwyżka VAT

Komentujemy polityków, stan państwa, gospodarkę...
Awatar użytkownika
Litawor

Re: Podwyżka VAT

Post autor: Litawor » 1 wrz 2010, o 10:45

jou_t0mM4sHqQ272 pisze:Przeforsuj swoje pomysły w sejmie, żeby weszły w życie, obrońco uciśnionych.
Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, nikt Cię nie zmusza do odzywania się. Zmiany nie zaczynają się na szczytach władzy, najpierw musi zmienić się świadomość społeczeństwa.

Swoją drogą, o ile cieszę się, że niektórzy chcą dyskutować, to mam wrażenie, że nikt nie przeczytał żadnego z tekstów, do których zamieściłem linki.

lith

Post autor: lith » 1 wrz 2010, o 10:55

Litawor, nie moi rodzice chyba się nie łapali w III próg... ale gdybym miał układać podatki pod siebie to bym wszystkich użytkowników tego forum zwolnił z podatku, a resztę obciążył 60% i 3 dni tygodniowo pańszczyzny :D

Ze 'względów ideologicznych' uważam, że wszystkich należy traktować równo, niezależnie od dochodów, a nie popierać nakładanie dodatkowych podatków na najbogatszych tylko dlatego, że się nie ma tyle kasy co oni. Bo dla mnie to jest zwykła zazdrość/zawiść ze strony ludzi + działanie pod publiczkę ze strony władzy (bo dowalą tylko 5% obywateli, a całą reszta będzie się cieszyć... co nie zmienia faktu, że lda mnie to jest niesprawiedliwe.

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 1 wrz 2010, o 11:26

To nie jest zawiść, tylko utylitaryzm. Tylko na pierwszy rzut oka podatek liniowy jest sprawiedliwy. Odprowadzenie takiej samej proporcji (procentu) dochodów od osób zarabiających rocznie 12 tys. i 120 tys. w nieproporcjonalny sposób ogranicza ich możliwości konsumpcji. Dla biologa powinno być zrozumiałe, że nie wszystkie zmiany mają przebieg liniowy. Również obciążenie, jakim są podatki, nieproporcjonalnie dotyka osoby o różnych przychodach.

Fakt, że podatek liniowy znacznie bardziej ogranicza możliwości konsumpcyjne biedniejszych ma też przełożenie ekonomiczne, bo konsumpcja jest głównym motorem gospodarki.

Awatar użytkownika
przyrodnik
Moderator w spoczynku

Post autor: przyrodnik » 1 wrz 2010, o 11:38

Ze 'względów ideologicznych' uważam, że wszystkich należy traktować równo, niezależnie od dochodów

a kościół i podatki :evil:

lith

Post autor: lith » 1 wrz 2010, o 19:06

przyrodnik, No ja jestem jak najbardziej za :), ale nie zmieniajmy tematu :>

Litawor, właśnie nie wiem czemu tak nieproporcjonalnie. Nie rozumiem na jakiej podstawie mamy oceniać, że ktoś ma już wystarczająco dużo kasy i resztę można mu zabrać... przecież takie coś to jest właśnie promowanie niecnierobienia, nierozwijania przedsiębiorstw i całe szczęście, ze taki chory system zmieniono.
Może komuś kto zarabia 12k rocznie wydaje się, że ktoś zarabiający 120k nie ma co z kasa robić... nie bierze pod uwagę, że może chciałby zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa, coś zmodernizować, coś rozbudować... może osoba zarabiająca więcej więcej nie wyda na chleb... ale na pewno nie będzie sobie banknotami ścian wyklejała tylko też tą kasę na coś wyda, też napędzając gospodarkę, tyle, że może trochę inne gałęzie.

I co tu jest nieproporcjonalnego? Jaka różnica dla gospodarki czy jedna osoba wyda 100 tys. czy 100 osób po 1 tys?

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 10 wrz 2010, o 12:39

lith pisze: Litawor, właśnie nie wiem czemu tak nieproporcjonalnie. Nie rozumiem na jakiej podstawie mamy oceniać, że ktoś ma już wystarczająco dużo kasy i resztę można mu zabrać...
Rozważmy dość skrajny przykład: liniowy podatek dochodowy na poziomie 50%. Dwie osoby, jedna zarabia 1200 zł miesięcznie brutto, druga 12 tys. zł. Po odprowadzeniu podatku pierwszej zostaje 600 zł, drugiej 6 tys. zł. Chyba widać dość wyraźnie, że taki sam podatek znacznie bardziej upośledza standard życiowy osoby pierwszej - w jej przypadku decyduje o zdolności do przeżycia lub jej braku. W przypadku drugiej osoby decyduje o tym, jaki telewizor sobie kupi, albo czy wakacje spędzi nad morzem polskim, czy... jakimś tam innym, nie wiem, gdzie jeżdżą bogaci :p

przecież takie coś to jest właśnie promowanie niecnierobienia
Równie dobrze podatek liniowy może promować "nicnierobienie", bo pozwala znacznie mniejszym wysiłkiem uzyskać duże przychody.
nie bierze pod uwagę, że może chciałby zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa, coś zmodernizować, coś rozbudować...
Dochody przedsiębiorstwa są czym innym niż dochód indywidualny. PIT obejmuje dochody indywidualne, jest to podatek od osób fizycznych.
ale na pewno nie będzie sobie banknotami ścian wyklejała tylko też tą kasę na coś wyda, też napędzając gospodarkę, tyle, że może trochę inne gałęzie.
Bogaci dużą część dochodów oszczędzają, co jest dobrze zbadanym faktem (jeśli przeczytasz przytoczone przeze mnie teksty, to się o tym dowiesz). A jeśli wydają, to często na dobra importowane, które dla polskiej gospodarki mają małe znaczenie, albo wręcz za granicą.
I co tu jest nieproporcjonalnego? Jaka różnica dla gospodarki czy jedna osoba wyda 100 tys. czy 100 osób po 1 tys?
Na to Ci właśnie wyżej odpowiedziałem, poza tym jeśli nie dla gospodarki, to dla samego społeczeństwa ma znaczenie, czy jedna osoba "przepie***" 100 tys., a 99 osób będzie szukać ubrań po śmietnikach, czy 100 tys. osób będzie godziwie żyć.

lith

Post autor: lith » 11 wrz 2010, o 15:05

Ja tam jestem za tym na co sobie kto zarobi to ma. O ile nie mam nic przeciwko jakiejś tam kwocie zwolnionej z podatku... czyli rzeczywiście dla tych naj, najbiedniejszych co wiążą ledwo koniec z końcem to ok. Ale to czy ktoś zarabia 2k, 20k, czy 200k miesięcznie to już nie robi różnicy. Każdy z nich jest w stanie za to przeżyć i to ich sprawa co zrobią z pieniędzmi, bo to oni je zarobili. I według mnie powinno to iść proporcjonalnie, jak jest 19% to ten co zarobi 2k miesięcznie będzie państwu oddawał 380 zł... a ten co zarobi 200k miesięcznie będzie oddawał 38000 zł miesięcznie. Czyli w każdego uderzy to mniej więcej sprawiedliwie w stosunku do jego dochodów. Decyzja czy ktoś sobie kupi szynkę za 20 zł czy za 15 zł nie wiem czym się różni od tego czy ktoś inny sobie kupi telewizor na 10k, czy 5k?

Państwo jeżeli już to powinno zapewnić absolutne minimum, a jak ktoś chce coś więcej to już wszyscy powinni mieć takie same szanse i być równo traktowani.

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 12 gru 2010, o 22:56

Tekst luźno powiązany z naszą dyskusją, pokazuje, dlaczego akumulacja pieniędzy w rękach nielicznej grupy jest groźna.

lith

Post autor: lith » 30 gru 2010, o 15:23

Z tą różnicą, że tu piszą o jakiś naj, najbogatszych i może im wychodzi że kasy nie wydają. Jednak Ci który się na tych progach różnicują to daleko im do tego 1% najbogatszych, jak najbardziej mają co z kasą robić, często są zadłużeni kredytami, to właśnie oni mogą coś zrobić, bo ich aspiracje nie kończą się na przetrwaniu od 1go do 1go. tylko właśnie nowe inwestycje, nowe firmy, nowe miejsca pracy, wzrost gospodarczy. To właśnie osoby powiedzmy klasy średniej zazwyczaj łapały się na przechodzenie z jednego progu podatkowego w kolejny i związane z tym utrudnienia. I dochodziło do sytuacji, ze nie opłaca się rozwijać działalności, bo przy wyższym podatku trzeba by robić praktycznie za darmo, albo nawet dopłacać do interesu... jak dla mnie to była chora sytuacja.

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 30 gru 2010, o 16:58

Ciekawe, że w Szwecji, gdzie progresja podatkowa jest nieporównywalnie większa, ludzie nie mają żadnych oporów przed rozpoczynaniem działalności gospodarczej i jakoś uważają to za opłacalne:
guardian.co.uk/money/2008/nov/16/sweden-tax-burden-welfare

Nie ma żadnych dowodów na to, że niższe podatki dochodowe zachęcają do działalności gospodarczej. A wyższe podatki od osób fizycznych nie utrudniają działania samym przedsiębiorstwom, bo podkreślam jeszcze raz, że te obejmuje podatek CIT, a nie PIT.

Poza tym, o ile w Polsce mniej osób jest na tyle bogatych, żeby swoje dochody po prostu trzymać w bankach, zdecydowanie większa część dochodów lepiej zarabiających idzie na produkty zagraniczne albo wprost zostaje za granicą (wakacje zagraniczne itp.). Konsumpcję krajową finansuje część społeczeństwa zarabiająca mniej (i zaledwie część dochodów tych, którzy zarabiają więcej).

No i ostatnia rzecz - sytuacja taka jak w USA tworzy się przez dziesięciolecia. Jeśli nie chcemy doprowadzić do takiego nagromadzenia kapitału u niewielkiej części społeczeństwa, powinniśmy o tym myśleć teraz.

lith

Post autor: lith » 30 gru 2010, o 17:44

No to zależy już kto jaką działalność prowadzi, jedni łapią się na cit, inni na pit.... tak czy inaczej dotyczy to zwykły, przeciętnych obywateli, a nie niewielką grupkę jakiś najbogatszych.

Jeżeli rozwiązaniem miałoby być promowanie zarabiania mało... bo wtedy tylko martwię się o to, żeby mi na żarcie stykło, a zarabiający więcej mieli być za to karani... bo skoro nie kupi polskiego produktu to trzeba mu kasę zabrać w inny sposób to dla mnie jest po prostu nie fair.

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 30 gru 2010, o 18:10

Akurat na CIT to się aż za dużo dochodów łapie... I powinno się temu przeciwdziałać.

Jakie promowanie zarabiania mało, o czym mówisz? Po pierwsze podatek naliczany jest tak, że dopiero od części dochodu ponad określonym pułapem odlicza się większy procent, do pozostałej części stosuje się niższy próg, co w ogóle wyklucza sytuację w której przy przejściu na wyższy próg PIT zostaje mniejsza suma niż przy niższym dochodzie. Jeśli mimo to uważasz, że fakt, iż realny dochód roślnie wolniej wraz ze wzrostem dochodu brutto może zniechęcać do zarabiania więcej... nie mam jak Cię przekonać, ale to dosyć naiwne myślenie, które nie ma żadnego pokrycia w danych empirycznych. Już to wcześniej pisałem, nie będę się więc rozpisywał, bo musiałbym się powtarzać.

Akurat niewiele krajów w Europie ma niższy najwyższy próg niż Polska. A podatek liniowy jest spotykany tylko w krajach postkomunistycznych (najbardziej zindoktrynowanych przez neoliberalizm) i Islandii.

lith

Post autor: lith » 30 gru 2010, o 19:56

Nie wiem, czy w jakiś danych to się pokrywa czy nie... za to nie raz się spotkałem z opowieściami osób którym nie opłacało się rozszerzanie działalności, bo wiązałoby się to z konkretnymi kosztami, a wyższa stawka (zazwyczaj chodziło o różnicę między 30, a 40%) sprawiała, że po prostu byłaby to gra nie warta świeczki.
Od 2008 jest imo i tak zdecydowanie lepiej.

ODPOWIEDZ