Podyplomówka

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Podyplomówka

Post autor: Gekon »

Dokładnie. Nie wiem dlaczego ,ale dużo osób krytykuje i poniża analitykę. Wiele osób chce studiować ten kierunek, a wywyższanie farmacji jest czymś bezsensownym. W skrócie : każdy chwali swoje s
kierunek123
Posty: 16
Rejestracja: 19 lut 2008, o 16:44

Re: Podyplomówka

Post autor: kierunek123 »

Po pierwszym roku moge powiedzieć że 10 odpadło, 10 chciało sie przenieśc na lek, stomę farme, reszta została.

Zdarza się że koledzy studenci farmacji czuja się jakby lepsi i chodza jak nadmuchani, ale to zależy chyba od wychowania i nie jest to regułą. Jedni rozumieją że na świecie potrzebny jest i dekarz i stolarz i oni się nie krytykują wzajemnie. Lekarz oczywiście to szanowany zawód, ale wierzcie mi że te 40 osób co zostało nie będzie umierało z powodu tego że lekarzami nie są, bo nie chcieli nim być po prostu. (bo czasem bywa że ktoś nie chce być lekarzem albo prawnikiem, niktórych to może dziwić)
Olaa
Posty: 95
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:06

Re: Podyplomówka

Post autor: Olaa »

kierunek123 pisze:bo czasem bywa że ktoś nie chce być lekarzem albo prawnikiem, niktórych to może dziwić
heheh zgadzam sie w 100% ludzie nie rozumieja ze mozna nie chciec byc lekarzem albo prawnikiem i ze istnieja inne kierunki, tez szanowane i dajace w przyszlosci rownie fajna i dobrze platna prace:)
Linus
Posty: 79
Rejestracja: 16 mar 2008, o 21:32

Re: Podyplomówka

Post autor: Linus »

Tak samo niektórzy studenci na lekarskim zachowują się wobec studentów farmacji Co do zawodu lekarza to mówi się że jest szanowany i w ogóle ale ostatnio spotykam się z samą nie chęcią ludzi do lekarzy( i w sumie z niektórymi opiniami się zgadzam) także z tym szacunkiem do zawodu lekarza też bywa różnie i wcale nie oznacza że jak się skończy medycynę to wszyscy będą cię wielbić więc jaki z tego morał ? Robić swoje i nie patrzeć na innych !
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: Podyplomówka

Post autor: Bart »

pozwolę wtrącić swoje przysłowiowe trzy grosze do dyskusji związanej z porównaniem innych kierunków przyrodniczych z Analityką Medyczną:

Śmieszy mnie fakt, iż niektórzy uważają farmację za kierunek bardziejprestiżowy od analityki. Weźmy pod uwagę choćby możliwości zawodowe absolwentów - zakładająć, że po obu tych kierunkach pracę znajdziemy, to po farmacji większość (co nie znaczy wszyscy), o ile mi wiadomo, znajdują zatrudnienie w aptekach. W aptekach zajmują się głównie (co nie znaczy, że tylko) sprzedawaniem leków. I jak by nie gdybać o roli farmaceuty w procesie farmakoterapii, to jest to forma bycia sprzedawcą. Analityk medyczny (diagnosta) zajmuje się w wersjiklasycznej ścieżki zawodowej diagnostyką mikrobiologiczną, serologiczną (tak, po odpowiedniej specjalizacji), wykonuje badania krwi, moczu, czasem pewnie i kału. Tylko, że diagnosta robi coś (moim zdaniem) o wiele ciekawszego niż podawanie leków. Oczywiście i farmaceuta i analityk może pracować w odpowiednich firmach (koncerny farmaceutyczne i inne) czy zrobić doktorat i podjąć pracę naukową. Tak czy inaczej wolałbym diagnozować niż przed 8 godzin dziennie na stojąco leki sprzedawać.
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: Podyplomówka

Post autor: 270285 »

Bart pisze:czasem pewnie i kału
Nie pewnie ale na pewno
Czasem jeszcze trafia się PMR, przecieki, wysięki, pot ma chlorki i inne cuda.
kierunek123
Posty: 16
Rejestracja: 19 lut 2008, o 16:44

Re: Podyplomówka

Post autor: kierunek123 »

zależy od specjalizazji
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Podyplomówka

Post autor: Padre Morf »

Bart pisze:serologiczną (tak, po odpowiedniej specjalizacji),
nie trzeba specki - wystarczy papier z RCKiK

Do listy materiału dodałbym jeszcze plwocinę i różnego rodzaju wymazy. Ostatnio zdarzyło mi się badać popłuczyny oskrzelowe.
EdyŚka*

Re: Podyplomówka

Post autor: EdyŚka* »

Czytam, czytam i nie wierzę w to, co widzę. Bo z postów niejakiej Aspirynki wynika, że ewidentnie jestem jakimś podgatunkiem studenta Uniwersytetu Medycznego, bo zamiast farmacji studiuję analitykę. Zaczęłam ten temat, ponieważ jestem studentką analityki medycznej i oprócz specjalizacji jakie można zrobić po tych studiach myślałam, jeszcze nad studiami podyplomowymi, żeby poszerzyć swoją wiedzę i móc być lepszym specjalistą. A spytałam o podyplomówkę z farmacji, bo to o niej najwięcej słyszałam. Poza tym nie jestem jakaś niedowartościowana i z kompleksem farmaceuty, bo na farmacje też się dostałam ], jednakże na 1 roku nie można studiować obu kierunków na raz ]. Nie zamierzam się dowartościowywać przez 2 kierunek, po prostu u mnie w rodzinie jest to tradycja rodzinna. Co ciekawe na naszym UM indywidualny tok nauczania na analityce ma o dziwo sporo studentów farmacji. Po prostu nie każdy jest tak ukierunkowany, niektórzy chcą czegoś więcej. Dziwi mnie, że niektórzy studenci farmacji pałają, aż taką niechęcią do analityków, i traktują protekcjonalnie.
Jak powiedział Bart, twierdzenie, że farmacja jest czymś lepszym niż medycyna labolatoryjna to bzdura, tych kierunków nie można porównywać w ten sposób.
Bart pisze:to po farmacji większość (co nie znaczy wszyscy), o ile mi wiadomo, znajdują zatrudnienie w aptekach. W aptekach zajmują się głównie (co nie znaczy, że tylko) sprzedawaniem leków. I jak by nie gdybać o roli farmaceuty w procesie farmakoterapii, to jest to forma bycia sprzedawcą. Analityk medyczny (diagnosta) zajmuje się w wersjiklasycznej ścieżki zawodowej diagnostyką mikrobiologiczną, serologiczną (tak, po odpowiedniej specjalizacji), wykonuje badania krwi, moczu, czasem pewnie i kału.

Zgadzam się z tą wypowiedzią. Bardzo często tak jest, że farmaceuci mają ograniczone możliwości, żeby się wykazać swoimi umiejętnościami czy wiedzą podczas pracy w aptece. Dlatego nie widzę nic złego w tym, że ktoś kończy drugi kierunek, choć równie dobrze może zrobić inną specjalizację.

Nie oczekiwałam też, że po podyplomówce z farmacji, będę mieć uprawnienia jak po 5-letnich studiach magisterskich, bo to byłoby absurdem z powodu różnic programowych.

Aspirynka na przyszłość radzę, że jeśli ktoś nie ma pojęcia o czym mówi albo potrzebuje odreagować swoje frustracje to niech nie zniechęca innych, bo nie każdy na tych studiach jest jakimś odpadkiem, a w ten sposób uogólniając wyrządzasz dużą krzywdę.
I nie ma się czego obawiać drodzy farmaceuci, bo analitycy nie zajmą wam waszego placu zabaw

[ Dodano: Nie Gru 28, 2008 13:26 ]
Mam pytanie, a co można robić po zrobieniu studiów podyplomowych Laboratoryjnej Genetyki Medycznej?
Pozdrawiam
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Podyplomówka

Post autor: malllwiśka »

Odświeżam temacik Mam pytanie, czy ową podyplomówkę z analityki medycznej można zrobić również po studiach technologii chemicznej, mając tytuł inżyniera, czy tylko po zwykłej chemii Bo mam właśnie dylemat i nie wiem co wybrać, technologię chemiczną czy analitykę medyczną, czy ktoś mógłby doradzić, bo jeśli można zrobić taką podyplomówkę z analityki po owej technologii, to tak jak mieć dwa zawody, dobrze myślę ?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Podyplomówka

Post autor: Padre Morf »

malllwi&#x15Bka pisze:Mam pytanie, czy ową podyplomówkę z analityki medycznej można zrobić również po studiach technologii chemicznej, mając tytuł inżyniera, czy tylko po zwykłej chemii
Tylko po zwykłej chemii - po technologii chemicznej nie jest to możliwe.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Podyplomówka

Post autor: Biochejter »

malllwiśka pisze:Mam pytanie, czy ową podyplomówkę z analityki medycznej można zrobić również po studiach technologii chemicznej, mając tytuł inżyniera, czy tylko po zwykłej chemii
Tylko po chemii, TCh nie. Może być jednak chemia inżynierska (np. PWr ma Chemię w zestawie, jak też TCh). Wszystko jest napisane w ustawach i rozporządzeniach
malllwiśka pisze:Bo mam właśnie dylemat i nie wiem co wybrać, technologię chemiczną czy analitykę medyczną, czy ktoś mógłby doradzić, bo jeśli można zrobić taką podyplomówkę z analityki po owej technologii, to tak jak mieć dwa zawody, dobrze myślę ?
Gdyby było można po TCh ją robić to owszem, dobrze myślisz ]
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Podyplomówka

Post autor: deVries »

Teraz ja odkopuję temat. Wie ktoś może jak wygląda przepisywanie przedmiotów ze studiów magisterskich (farmacja) na podyplomowkę z analityki oraz w jaki sposób wpływa to na jej koszty (jak bardzo obniża)?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość