Poglądy polityczne

Komentujemy polityków, stan państwa, gospodarkę...
Awatar użytkownika
Litawor

Poglądy polityczne

Post autor: Litawor » 26 sie 2009, o 01:57

Widząc, że dyskusja w temacie o wyborach do Parlamentu Europejskiego zmienia się w rozmowę o ideologiach politycznych i partiach (co ciekawe, temat zaczął wzbudzać zainteresowanie, chociaż dawno już po wyborach), uznałem, że przyda się temat, w którym będzie można toczyć swobodne dyskusje/kłótnie o wszelkich kwestiach ogólnych, np. czy socjalizm to zło, a wolny rynek to nasza jedyna nadzieja itp.

Na dobry początek zapraszam do określenia swoich poglądów politycznych. Jeśli ktoś nie jest pewny, warto sprawdzić: testpolityczny.pl Test ten nie jest idealny, niektóre odpowiedzi są tendencyjne, mam też wrażenie, że autor nie do końca rozumie niektóre poruszane przez siebie kwestie, przez co nie uwzględnia wszystkich możliwych poglądów. Jednak lepszego w języku polskim chyba nie ma.

Ja sam określiłbym siebie jako socjalliberała - kluczowe znaczenie ma dla mnie wolność jednostki, jednak uważam, w przeciwieństwie do klasycznych liberałów, że w wolność tę godzą również nierówności ekonomiczne czy niejednakowy dostęp do edukacji. Świat nie jest taki prosty, że wysiłek zawsze jest jednakowo nagradzany. Zbyt wiele jest w życiu czynników, na które nie mamy wpływu, żeby pozostawiać ludzi samym sobie. Wydaje mi się, że każdy, kto podąży myśleniem najbardziej znanego filozofa politycznego, Johna Rawlsa: pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_sprawiedliwo%C5%9Bci_Rawlsa przyjmie poglądy zbliżone do moich (pomijając kwestie takie jak aborcja, tutaj decyduje co innego). Dochodzi tu też kwestia, o której w poprzednim temacie wspomniała yeast - wiele wskazuje na to, że nieregulowany wolny rynek nie jest wcale niezawodnym, magicznym tworem.

Z braku lepszych partii na polskiej scenie politycznej, gdyby odbyły się teraz wybory, głosowałbym na SLD. Kiedyś z sympatią patrzyłem na SdPl, ale ta partia nie ma przyszłości, zresztą zraziły mnie do niej ostatnie koalicje, jakie zawarła.

Pavlus

Re: Poglądy polityczne

Post autor: Pavlus » 26 sie 2009, o 05:11

No to moze najpierw o moich pogladach.
Panstwo powinno odpowiadac za infrastrukture, wojsko, policje i sady. Jestem jak najbardziej za prywatyzacjami- KGHM i inne "polskie perelki". Do tego jeszcze poszanowanie wlasnego kraju na arenie miedzynarodowej i jestem w niebie.
Oczywiscie jestem przeciwny wprowadzeniu euro, czemu? zgadnijcie czemu "kryzys" nas ominal?
A teraz cos miedzy polityka a tym forum czyli aspekt opieki medycznej.
Drogi kolego co chcesz glosowac na SLD- AWS po wygranych wyborach chcialo przeprowadzic reforme sluzby zdrowia. Byla calkiem niezla, ale niestety rzady przejelo SLD, ktore stworzylo mutanta tej reformy- NFZ. Nie ma nic gorszego niz brak konkurencji na rynku opieki zdrowotnej. Poza tym, SLD to banda prymitywow bez wykrztalcenia. To w wielkim skrocie. Detale przedyskutujemy pozniej.
Na kogo glosowac? Tusk- odpada, pelna kompromitacja dwukrotnie juz. Kaczory- przez pewien czas ich szanowalem, ale w zasadzie to same shit co tusk. SLD- no comments. Swoj glos oddaje na UPR.

bajer

Post autor: bajer » 26 sie 2009, o 09:52

Pavlus pisze:Poza tym, SLD to banda prymitywow bez wykrztalcenia
piszesz o "wykrztałceniu" a sam nie umiesz napisać tego słowa poprawnie, smutne ;) poza tym SLD banda oszołomów bez wykSZtałcenia? Zobacz sobie chociażby wykształcenie pana Ryszarda Kalisza ;) w SLD są bardzo inteligentni i mądrzy ludzie i przynajmniej plan mają ludzki a nie naiwny dla łatwowiernych ;)

dodatkowo kasy chorych wcalen ie były lepsze od NFZ ;) a AWS nie dlatego stracił poparcie że dobrze rządził ;) po prostu zawiedli na całej linii przy swoich rządach i dlatego z ponad 30% spadło do 7% i już nie mieli szans wrócic i bardzo dobrze bo z UPRem to 2 najgorsze partie, obecnie rolę tę przejęło LPR, a UPR ciągle tam gdzie byc powinno, dla dobra Polski ;) i nie dyskutuję z UPRowcami bo z doświadczenia wiem że wszyscy tylko rzucają błotem na innych (post wyżej) więc nie mam zamiaru się zniżać do tego poziomu

od siebie dodam tylko że akurat socjaldemokrata chyba najlepiej mnie określa więc jedyna partia na jaką mogę oddać głos żeby nie kłóciło się to z moimi poglądami to SLD ;)

Pavlus

Post autor: Pavlus » 26 sie 2009, o 14:30

bajer pisze:
Pavlus pisze:Poza tym, SLD to banda prymitywow bez wykrztalcenia
piszesz o "wykrztałceniu" a sam nie umiesz napisać tego słowa poprawnie, smutne ;) poza tym SLD banda oszołomów bez wykSZtałcenia?)
Ok. Nie bede nastepnym razem pisal postow po pijaku, bo jeszcze orta walne... o mui borze, borze mui....
Sprawa kas chorych jest taka, ze mialy sie one przeksztalcic w niezalezne firmy ubezpieczeniowe. A NFZ to najgorszy syf jaki moze istniec. Placisz 8% swoich zarobkow, ale opieke dostaje sie taka sama niezaleznie czy zarabiasz 1000 czy 200000. Chyba kazdy ma prawo decydowac czy chce sie ubezpieczac i na jaka kwote?
Nadal sadze, ze SLD to prymitywy, nawet na najwyzszych szczeblach panstwowych zasiadaja chamidla. Kwasniewski... wstyd.

yeast

Post autor: yeast » 27 sie 2009, o 20:48

Pavlus pisze:Oczywiscie jestem przeciwny wprowadzeniu euro, czemu? zgadnijcie czemu "kryzys" nas ominal?
Bo nie mamy w Polsce tak rozbudowanego sektora bankowego jeszcze. Euro ma na to mały wpływ. Poza tym nie ominął tylko walnęło nieco mniej.

[ Dodano: |27 Sie 2009|, o 21:50 ]
Pavlus pisze:Placisz 8% swoich zarobkow, ale opieke dostaje sie taka sama niezaleznie czy zarabiasz 1000 czy 200000. Chyba kazdy ma prawo decydowac czy chce sie ubezpieczac i na jaka kwote?
Yhm, to się właśnie nazywa tzw. solidarność społeczna. Ale rozumiem, że prawo dżungli jest lepszą alternatywą?

Pavlus

Post autor: Pavlus » 28 sie 2009, o 14:47

Solidarnosc spoleczna... pfff. Taka jest ta solidarnosc, ze mozna w ryj dostac na ulicy, albo "co sie gapisz"? Wlasnie takim dresom oplacasz zakladanie szwow, gipsu i operacje po dzgnieciu nozem.

yeast

Post autor: yeast » 29 sie 2009, o 22:35

Pavlus pisze:Taka jest ta solidarnosc, ze mozna w ryj dostac na ulicy, albo "co sie gapisz"? Wlasnie takim dresom oplacasz zakladanie szwow, gipsu i operacje po dzgnieciu nozem.
Coz, jesli tak rozumiesz to pojecie, to chyba nie ma o czym dyskutowac. Swoja droga to wlasnie dbanie o socjal, szczegolnie edukacje i opieke nad dziecmi przeciwdziala wielu tego typu patologiom.

armistice

Post autor: armistice » 23 paź 2009, o 22:25

yeast pisze:Swoja droga to wlasnie dbanie o socjal, szczegolnie edukacje i opieke nad dziecmi przeciwdziala wielu tego typu patologiom.
Zobacz na szwecje i zobacz jak ten kraj przez taki system jest zniszczony, ile jest alkoholików i nakromanów ile jest ludzi bez przyszlosci. Dobry socjal = ludzie korzy chca dojsc do czegos w zyciu badz dorobic sie pieniedzy chcą uciec z państwa, a ludzie bez przyszlosci, tzw margines sie dobrze bawi.

Tak pozatym ja jestem konserwatywnym liberałem, uważam ze państwo powinno mieć jak najmniejszy wplyw na obywatela. Uważam też, ze teraz niby jest "demokracja" ale i tak państwo w kazda szczeline rzycia chcą wejsc, nawet w to w jakim wieku dzieci maja isc do szoly albo nawet w to jak maja wychowywać dzieci (chodzi tu o nie uzywanie przemocy wobec nich), nawet nie mozna wyzywać prezydenta :|. Aktualnie żyjąc w państwie absurdu, nie moge sie doczekać kiedy zdobęde wykształcenie i wyjade z tego poronionego kraju, gdzie kazdy polityk chce sie dorobić na polityce i gdzie jest afera na aferze z politykami w roli glownej. Wspomne afere z Polańskim, gdzie minister spraw zagranicznych wyslal list do usa, z prosbą o umozenie sprawy gwałtu :|. Smiech na sali na kazdym kroku, dlatego nie akceptuje tego kraju absurdu, gdzie poltycy bawią sie "władzą". Pozatym zdaje mi sie ze polityka w polsce jest na takim etapie ze elem glownym jest euro a reszta rzeczy jest pominięta.

EU zniszczy rozwój panstwa. Tak jak sie to stało w wielu panstwach po wprowadzeniu euro.

yeast

Post autor: yeast » 24 paź 2009, o 21:49

Zobacz na szwecje i zobacz jak ten kraj przez taki system jest zniszczony, ile jest alkoholików i nakromanów ile jest ludzi bez przyszlosci.
Hmm, chcialabym, zeby Polska byla taka "zniszczona". Generalnie za duzo socjalu moze tez nie jest dobre (poza tym to kwestia jakosci a nie ilosci bardziej - nie chodzi o to, zeby dac wiekszy zasilek dla bezrobotnych), ale w Polsce jest go zdecydowanie za malo.

Awatar użytkownika
Litawor

Post autor: Litawor » 25 paź 2009, o 11:43

armistice pisze: Zobacz na szwecje i zobacz jak ten kraj przez taki system jest zniszczony, ile jest alkoholików i nakromanów ile jest ludzi bez przyszlosci.
Ja patrzę. I nie widzę. Szwecja nie jest dla mnie ideałem, nie podoba mi się nadmierna ingerencja państwa w prywatne sprawy obywateli, ale jeśli chodzi o aspekty socjalne, powinna być dla wszystkich wzorem.

Awatar użytkownika
godziasia

Post autor: godziasia » 25 paź 2009, o 12:13

hmm, Litawor, z tego testu wyszło mi, że najbliżej mi do nacjonalizmu :P
nie będę się tu rozpisywać, nawiążę tu tylko do jednego z pytań z tego testu: czy udział w wyborach powinien być obowiązkowy? W pierwszej chwili na myśl mi przyszło, że tak, bo jest to nasza obywatelska powinność, jednak po dłuższej refleksji, to na obecną chwilę na kogo tu niby głosować? Rząd Tuska się kompromituje, bez dwóch zdań, jest z pewnością lepszy niż PiSu, co nie zmienia faktu, że do określenia "dobrym" duuużo mu brakuje. SLD zapoczątkowało to bagno, jakie obecnie mamy, m.in. właśnie z tym patologicznym NFZem (moja mama jest kierownikiem ośrodka, więc widzę, jak to dziadostwo zatruwa życie), PiS miał już swoje 5 minut, miejmy nadzieję, że ostatnie w ich karierze. Tak wprawdzie to politycy tylko obiecują złote góry przed wyborami, a potem albo nie wywiązują się W OGÓLE ze swoich obietnic, albo w naprawdę znikomej części. Czy w tym kraju nie ma już ludzi uczciwych, którzy chcą czegoś dobrego dla kraju? Czy naprawdę zostały już w polityce same "świnie" (przepraszam za wyrażenie, ale brak mi tu lepszego)? Wszędzie tylko tacy, którzy jak już się usadzą na stołku, to szybko nabijają kasę "na gorsze czasy". Jeden gość, którego lubię, to Palikot, bo on ma pieniędzy jak lodu (już pomijam fakt czy doszedł do nich uczciwie), i nie ma problemu z wypowiadaniem tego co myśli.
Ech, parafrazując, źle się dzieje w państwie polskim...

WojtekB

Post autor: WojtekB » 25 paź 2009, o 18:08

Mi z testu wyszło, że jestem chadekiem :/ przyznam szczerze, że kiedyś popierałem program polityczny PIS z paroma wyjątkami, program gospodarczy PIS-u mi nie podchodził.

Obecnie nie interesuję się polityką, gdyż jak napisała poprzedniczka
godziasia pisze: źle się dzieje w państwie polskim...
dlatego :)

armistice

Post autor: armistice » 25 paź 2009, o 19:25

yeast pisze:Hmm, chcialabym, zeby Polska byla taka "zniszczona". Generalnie za duzo socjalu moze tez nie jest dobre (poza tym to kwestia jakosci a nie ilosci bardziej - nie chodzi o to, zeby dac wiekszy zasilek dla bezrobotnych), ale w Polsce jest go zdecydowanie za malo.
Czlowiek z reguły kiedy jest wykształcony i na dodatek inteligentny, jest niezależny od socjalu. Natomiast kiedy mamy do czynienia z ludzmi bez wykształcenia, i bez przyszłośći, ic ludzie jak najbardziej beda potrzebowac socjalu.
Sęk w tym, ze jestem przeciwny socjałowi dlatego, ze :
- politycy maja wiekszy dostep do pieniedzy podatników, przy czym duzo kradną,
- jest to system, w ktorym człowiek-leń, człowiek bez wykształcenia lub człowiek-alkoholik się wcale nie motywuje, i zostaje taki jaki jest i je pieniądze porządnych podatników.

We wspaniałej polsce socjał myśle ze jest na dobrym poziomie, bo jakby było go za duzo, mielibysmy jeszcze bardziej porąbany kraj. A cieszylbym sie gdyby byl na jeszcze mniejszym poziomie.
Litawor pisze:powinna być dla wszystkich wzorem.

Powinna jezeli bysmy chcieli zdegenerowac calkowicie warstwe ludzi niewykształconych lub bezrobotnych. Powinna jezeli chcielibysmy generować wieksze patologie niz juz są.

ODPOWIEDZ