poprawa matury 2018

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
bulaj
Posty: 102
Rejestracja: 3 lip 2017, o 17:02

poprawa matury 2018

Post autor: bulaj »

Witam ! Zakładam wątek dla poprawiających maturę w 2018r. Opiszę pokrótce moją sytuację.

Jak sugeruję temat będę poprawiał za rok maturę z dwóch przedmiotów : biologia i chemia. Jest to moja pierwsza poprawa i mama nadzieję, że ostatnia Ale dlaczego w ogóle poprawiam maturę ? Cóż, zamierzam iść na kierunek lekarski a w tym roku matura poszła mi nie najlepiej (biologia - 53 %, chemia - 65 % ) . Nie będę ukrywał, ale sądzę, że powodem tego jest fakt, że poświęciłem za mało czasu na naukę. Zwłaszcza biologii, czego obecnie żałuję. Ale nie najważniejsze są porażki, a to jak sobie z nimi radzimy (przynajmniej chcę tak wierzyć ). Dlatego podjąłem decyzję o zostaniu przez rok w domu i nauce tych dwóch przedmiotów . Naukę zamierzam rozpocząć od połowy sierpnia. Z biologii teorii zamierzam się uczyć z podręcznik Nowej Ery Biologia na Czasie i z vademecum Ewy Pyłki-Gutowskiej .Z chemii z podręczników Nowej Ery Chemia na czasie z vademecum maturalnego wydawnictwa Pazdro autorstwa Kamila Kaznowskiego.
Jeśli chodzi o zbiory zadań to kupiłem sobie kilka. Zadania przedmaturalne z chemii wydawnictwa Pazdro , Biomedica, wiadomo Witowski i Czarnocki.
Jestem świadom, że musiałbym znacznie polepszyć swój wynik (o co najmniej 21 % ) aby dostać się na kierunek lekarski, ale postanowiłem, że dam sobie rok czasu, żeby dać z siebie wszystko , bo czuję, że bym żałował, że po pierwszym niepowodzeniu odpuściłem i nawet nie spróbowałem (nawet gdybym się za rok nie dostał i ostatecznie poszedł na inny kierunek studiów).

Teraz mam kilka pytań

1) Jako, że czuję, że z biologii moim głównym błędem była zbyt mała wiedza teoretyczna (chemię uważam za bardziej ścisłą i tu bym położył większy nacisk na zadania ) to zastanawiam się czy nie doczytywać jeszcze z innych źródeł. Mam w domu : biologię Villego, Cambela, Jedność i różnorodność . Mam taki plan, by z niektórych trudniejszych tematów doczytywać z tych książek . Warto ? Które działy uważacie za dobrze i w miarę zwięźle napisane w tych pozycjach jako uzupełnienie wiedzy w kontekście maturalnym. Zwłaszcza myślałem o przeczytaniu całego metabolizmie, ponieważ ostatnio dużo jest zadań z tego działy na maturze.
Pytam, bo mam wątpliwości czy te książki zbytnio nie wykraczają wiedzą od poziomu maturalnego i czy nie zawierają zwyczajnie za dużo informacji i szczegółów niepotrzebnych na maturze, których czytanie mi długo zajmie. Zwłaszcza tu mam na myśli Villego i Cambela (Jedność i różnorodność wydaje mi się bardziej na poziomie maturalnym ).W ogóle warto je otwierać w kontekście nauki do matury ?

2) Kiedy myślicie, że jest dobry czas na rozpoczęcie rozwiązywania arkuszy maturalnych ? Na pewno główny nacisk będę kładł na to w kwietniu i marcu, kiedy planuję robić jeden arkusz dziennie ? Tyle wystarczy, czy lepiej zacząć już w marcu . Dodam, że posiadam więcej arkuszy z chemii niż z biologii.

PS. Nie dodałem, ale zamierzam chodzić z biologii i chemii na korepetycje, zresztą tak samo jak z drugiej i trzeciej klasie licuem. Ktoś powie po co , skoro chodzenie przez dwa nie dało mi dobrego wyniku na maturze. Zgoda, tylko wydaje mi się, że przez te dwa lata nie przykładałem się należycie do nauki i przy zmianie podejścia może to mi tylko pomoc, choć oczywiście zdaje sobie sprawę, że najważniejsza jest własna praca i nikt za Ciebie się nie nauczy. W ogóle jakbym miał komuś radzić to jakby ktoś z różnych względów mógł wybrać tylko korepetycje tylko z jednego przedmiotu to gorąco zalecam chemię. Wydaje mi się, że trudniej jej nauczyć się samemu niż biologii, bo chemia jest bardziej ścisła i oparta na zadaniach i w sumie (przynajmniej na maturę) teorii z chemii jest mniej niż z biologii. Ponadto nawet jak czegoś nie wiesz rozwiązując zadanie to czytając odpowiedź z biologii ona Ci wystarcza, a z chemii nawet jak znasz sam suchy wynik (np. cm=2 mol/dm3) to jeszcze nic nie znaczy bo jak nie wiesz skąd się to wzięło i jak do tego dojść to sam wynik Ci nic nie powie. I tu może pomocny być korepetytor.
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: poprawa matury 2018

Post autor: Piotrr »

Jeśli doda Ci to otuchy to kiedy byłem na twoim etapie, moje finalne wyniki z biologii i chemii były jeszcze gorsze. I też chodziłem wtedy na korki jakoś półtora roku przed maturą. ale jak słusznie zauważyłeś. w głowie było nie takie nastawienie i wtedy nawet najlepszy korepetytor nie pomoże. Ale jak zmieniło się myślenie to proszę można? No można. Powodzenia
W końcu lekarz
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: poprawa matury 2018

Post autor: kinga1505 »

Korepetycje warto brac, ale musi byc to ktos naprawde sprawdzony, kto ma efekty, bo inaczej jest to bez sensu. Podreczniki Nowej Ery z biol i chem sa dobre tylko na poczatek(nie maja duzo waznych informacji). Wg mnie najlepiej zaczac od podrecznika Nowej Ery, potem repetytorium Pylki- Gutowskiej, potem zbiory. Zeszyty Czarnockiego sa bardzo dobre, warto przerobic, poza tym Teraz Matura Nowej Ery, bardzo dobre sa tez wszystkie zbiory wydawnictwa Omega, na stronie CKE jest tez zbior zadan CKE , warto przerobic. Z chemii na poczatek warto zaczac od Witowskiego, Teraz Matura Nowej Ery, arkusze maturalne wydawnictwa Pazdro(nie sa drogie,bardzo polecam), zbiory wydawnictwa Pazdro Kamila Kaznowskiego, Maturalnie, ze zdasz Wsipu, jest tez zbior z arkuszami wydawnictwa Omega(bardzo polecam!). Jesli starczy czasu to zbior Persony jest tez dobrym utrwaleniem. Przerabialam jeszcze zbior Pazdro do chemii, ale mam mieszane uczucia , jest dosc czasochlonny i nie wiem czy oplaca sie go robic, chociaz wielu nauczycielu go poleca. Nie ma sensu wg mnie czytac takze villego(chyba ze pojedyncze tematy, na dluzsza mete czasochlonny) , Campbell moim zdaniem jest bardziej ok. Co do arkuszy to nie zostawialabym ich tak na ostatnia chwile, pamietam ze zawsze w kwietniu przed maturami bylam juz po calym roku przemeczona , co zmniejsza efektywnosc nauki.
bulaj
Posty: 102
Rejestracja: 3 lip 2017, o 17:02

Re: poprawa matury 2018

Post autor: bulaj »

Miałbym 2 pytania natury technicznej do osób, które choć raz poprawiały maturę : Czy jeśli poprawia się maturę z więcej niż jednego przedmiotów (tych samych co się już raz pisało ) i zakładając, że za drugim razem uzyska się wyższy wynik z wszystkich przedmiotów to dostaje się osobny aneks dla każdego przedmiotu czy jeden aneks na którym są wyniki z wszystkich poprawianych przedmiotów (tych z których się uzyskało wyższy wynik niż rok temu )? I drugie pytanko: Hasło do obiegu na stronie CKE zostaje to co było w tym roku ? Nie będzie generowane nowe hasło?
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: poprawa matury 2018

Post autor: _włóczykij »

Spokojnie znam osobe, co poprawiala mature I dostala sie za 6 razem(7 raz pisala).
I podobnym jestem przypadkiem
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: poprawa matury 2018

Post autor: black-cat »

bulaj pisze:
27 lip 2017, o 19:34


2) Kiedy myślicie, że jest dobry czas na rozpoczęcie rozwiązywania arkuszy maturalnych ? Na pewno główny nacisk będę kładł na to w kwietniu i marcu, kiedy planuję robić jeden arkusz dziennie ? Tyle wystarczy, czy lepiej zacząć już w marcu . Dodam, że posiadam więcej arkuszy z chemii niż z biologii.
Ja bym zaczęła nawet od samego rozpoczęcia przygotowań. Naprawdę:) Początki pewnie nie będą łatwe, ale z czasem będziesz udzielać odpowiedzi wręcz automatycznie. Ja tak zrobiłam: rozwiązywałam arkusze maturalne od początku przygotowań, podstawy i rozszerzenia, próbne, oficjalne, różnych wydawnictw, wszystko to, co wpadło pod rękę. A potem bardzo ostro oceniałam swoje odpowiedzi wraz z kluczem.Jeśli chodzi o biologię to jest taka fajna książeczka, bodajże Sposób na maturę, biologia", są tam przykładowe zadania maturalne z najczęściej popełnianymi przez zdających błędami, wyjaśnione, w jaki sposób należy udzielać odpowiedzi pod klucz". Warto chociażby przejrzeć.
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: poprawa matury 2018

Post autor: Mårran »

Do arkuszy warto zajrzeć szybko, bo można wtedy uniknąć zakuwania podręczników na pamięć z najmniejszymi szczegółami, bo wie się, że nie warto.
Pani Buka
violethill
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2016, o 14:20

Re: poprawa matury 2018

Post autor: violethill »

1) moim zdaniem Campbell jest dobry do doczytania i oglądania schematów (często występują na maturze), poza tym te książki wykraczają poza wiedzę maturalną. Stare książki, które wpadły mi w ręce polecam: genetykę Lewińskiego, anatomię i fizjologię Hosera. Stare operony są też dobre. Nie ma już tych książek w księgarniach, ale kupić można na olx czy grupach fejsbukowych. Choć z Nowej Ery można się nauczyć, to także faktycznie sporo informacji brakuje, ale dużo można wymyślić samemu. I nie sama teoria jest ważna, bo co Ci po wiedzy, jeśli nie będziesz umiał jej sprzedać. Arkusze, arkusze i jeszcze raz arkusze. Myślałeś by wybrać się na wgląd? Może wcale nie brakowało Ci tak wiedzy, co nie wpasowałeś się w model odpowiedzi. W moim przypadku tak niestety było

2) Jak najwcześniej. Możesz od początku nawet, a później zwiększać ilość wraz z powtórkami. Arkuszy nie zabraknie, a to daje brdzo dużo

Od siebie polecam do nauki chemii zbiory Barbary Pac - ciężkie, ale na maturze nic Cię nie zaskoczy. I wbrew pozorom korepetycje z biologii mogą okazać się pomocne, jeśli masz je np. z egzaminatorem bądź osobą, która zna się dobrze na kluczu. Wiele osób znakomicie obkutych wykłada się właśnie na nim. Korepetycje mogą pomóc, ale sam musisz mieć świadomość na jakim poziomie jest stan Twojej wiedzy i stale się sprawdzać, ćwiczyć, powtarzać.
Awatar użytkownika
nataliaciszewska
Posty: 9
Rejestracja: 7 paź 2017, o 12:33

Re: poprawa matury 2018

Post autor: nataliaciszewska »

Pamiętam swoją poprawę matury, to były czasy! Na pewno warto, tylko nie dajcie się zwariować. Nie można całymi dniami siedzieć przy książkach, nabawicie się depresji. Systematyczność i optymizm, to chyba złote zasady sukcesu. )
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2018

Post autor: bedziedobrzeXd »

jak tam przygotowanka?
1/6 SUM WLK
Awatar użytkownika
lodreipeina
Posty: 20
Rejestracja: 15 sie 2017, o 17:06

Re: poprawa matury 2018

Post autor: lodreipeina »

Z chemii szlifuję teraz termochemię, z biologią dałem sobie spokój,nie mam czasu na dwa przedmioty ponieważ pracuję. Ustawiłem sobie za cel podwyższyć moje 83% na 90%+
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: poprawa matury 2018

Post autor: _włóczykij »

nataliaciszewska pisze:
7 paź 2017, o 12:46
Pamiętam swoją poprawę matury, to były czasy!
Raz poprawiałas?
Awatar użytkownika
nataliaciszewska
Posty: 9
Rejestracja: 7 paź 2017, o 12:33

Re: poprawa matury 2018

Post autor: nataliaciszewska »

Tak, raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości