poprawa matury 2019- stara podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Mi na przyklad bylo duzo latwiej sie nauczyc organicznej, nawet samemu z podrecznika nowej ery wydaje mi sie ze ten dzial jest latwiejszy do ogarniecia. Wynik jaki chcesz uzyskac tez nie jest tak strasznie wysoki, wiec powinienes dac rade
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Jak się zastanowić, nie mam nawet nowego licealnego podręcznika do chemii. Mam stary, niebieski podręcznik Pazdro do organicznej z końca ubiegłego wieku.

Mam kilka zbiorów zadań (stary Pazdro, Tydzień po tygodniu, Chemia Reycha i Krzaczkowska (?)).

Sam, jak pisałem, ogarnąłem zadania obliczeniowe dzięki Śliwie.

Ale mimo wszystko z organą mógłbym sobie nie poradzić - jak patrzyłem na zeszłoroczną maturę rozszerzoną, to naprawdę niewiele wiedziałem. A jednak zdecydowana większość zadań jest właśnie z organicznej (tak mi się wydaje po przejrzeniu kilku matur).
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

No na maturze jest ok.50% organicznej a pazdro to nie podrecznik tylko zbior, z niego sie raczej nie nauczysz organicznej tylko jak juz wycwiczysz. Kup uzywany podrecznik za 2 dychy i tyle ja lubie nową ere, jest milo napisany
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Dobra, pomyliłem autorów, chodziło mi o Chemia organiczna Danikiewicza
Awatar użytkownika
Vanilla_Sky95
Posty: 242
Rejestracja: 10 paź 2017, o 12:14

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Vanilla_Sky95 »

Z chemii kupcie sobie poręczniki Rożaka - 3 części
Ze zbiorów polecam arkusze Barbary Pac, zbiór Pazdro. Za to wszystkie możliwe arkusze jakie wam wpadną w ręce, zaczynając od CKE z 2002 roku aż po arkuszach Kaznowskiego kończąc. Serio jak się przerobi ileś tysięcy zadań z arkuszy to naprawdę dużo daje. Róbcie też podstawy, wstępne, OKE, próbne no wszystkie po prostu jakie wam wejdą w ręce.

Biologia do teorii polecam podręczniki nowej ery- chyba najlepsze jeśli chodzi o materiał. Wyrzuććie wszystkie Campbelle albo inne Ville. Szkoda czasu na te cegły, bo matura z biologii to minimum wiedzy a maksimum pisania odpowiedzi i rozumienie schematów i procesów.
Z biologii za to nie róbcie żadnych zbiorów zadań- nie ma sensu, wiem po sobie. Od razu leććie z arkuszami ale TYLKO CKE i OKE. Nie ma sensu się bawić w rozwiązywanie niematuralnych arkuszy wydawnictw lub innych portali. Skupcie się na CKE, a uwierzcie jest ich mnóstwo, więc w rok na spokojnie przerobicie je po 2-3 razy. Nie ma innego sposobu na wynik w okolicy 80%.


Powodzenia
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Dlaczego polecasz też arkusze autorskie? Myślałem, że podstawą są te od OKE.
A książki Rożaka nie są teraz tzw. białym krukiem?
etiw
Posty: 7
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 11:15

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: etiw »

Są dostępne w necie więc nie wiem czy to taki biały kruk.

Matura z bio-chemu jest serio taka trudna, że jak pracujecie na etat (~40 godzin w tygodniu przy długości tygodnia - 168 godzin)to macie wątpliwości czy dacie radę nauczyć się chemii organicznej, która zajmuje może ze 250 stron w podręczniku nowej ery od września do maja?
Awatar użytkownika
Vanilla_Sky95
Posty: 242
Rejestracja: 10 paź 2017, o 12:14

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Vanilla_Sky95 »

Dlaczego polecasz też arkusze autorskie? Myślałem, że podstawą są te od OKE.
A książki Rożaka nie są teraz tzw. białym krukiem?
Te arkusze bazują na jej słynnym zbiorze, który dla mnie był nie do przejścia- nie rozumiałem odpowiedzi, zadania były dużo za trudne i niematuralne w moim odczuciu. Arkusze- rewelacja, wszystko pod maturę, zadania zgodne z myśleniem CKE czyli jak najbardziej polecam. Dość gruba ksiażka, ale zadania są bardzo różnorodne- nie na jedno kopyto jak Witowski tylko inne dane. Nie. Dużo lepsze.

Co do Rożaków- fakt. Są ciężko dostępne, ale polecam je zdobyć. Nie ma lepszych podręczników do chemii. Nie ma i koniec- tym bardziej do naszej formuły do 2014 roku. Wszystko jest łopatologicznie wyjaśnione, czemu ta reakcja zachodzi tak, a nie inaczej. Nawet mechanizmy reakcji w organicznej są doskonale wytłumaczone. W ogóle organiczna tam to sztos nad sztosami. Dzięki tym podręcznikom zrozumiałem teorię co przełożyło się na zadania i finalnie na wynik z chemii.

Polecam (
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Vanilla_Sky95 pisze:
18 wrz 2018, o 13:31
Te arkusze bazują na jej słynnym zbiorze, który dla mnie był nie do przejścia- nie rozumiałem odpowiedzi, zadania były dużo za trudne i niematuralne w moim odczuciu.
You lost me. Mówisz o zbiorze Barbary Pac?
Dość gruba ksiażka, ale zadania są bardzo różnorodne- nie na jedno kopyto jak Witowski tylko inne dane. Nie. Dużo lepsze.
Ponownie chodzi o panią Pac?
Wszystko jest łopatologicznie wyjaśnione, czemu ta reakcja zachodzi tak, a nie inaczej. Nawet mechanizmy reakcji w organicznej są doskonale wytłumaczone. W ogóle organiczna tam to sztos nad sztosami. Dzięki tym podręcznikom zrozumiałem teorię co przełożyło się na zadania i finalnie na wynik z chemii.
Jeśli łopatologicznie, to coś dla mnie, organy nie ogarniam za grosz.
Jaki miałeś wynik z chemii? Jak pisałem wcześniej, mnie nie potrzeba dużo, ledwo 50-60%
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

Ja NIENAWIDZIALAM organicznej.
Za I razem napisalam mature na 50%.
Teraz się zawzięłam. Napisałam na 93%.

POKOCHAŁAM organiczna, naprawde. Ją trzeba zrozumieć. Jest bardzo logiczna. Jak przebrniesz wszystko z niej to zacznie być do zrobienia na czuja Nie poddawaj się. Była moim wrogiem numer 1 A później stala sie moim konikiem. )
1/6 SUM WLK
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

bedziedobrzeXd pisze:
21 wrz 2018, o 19:55
POKOCHAŁAM organiczna, naprawde. Ją trzeba zrozumieć. Jest bardzo logiczna. Jak przebrniesz wszystko z niej to zacznie być do zrobienia na czuja Nie poddawaj się.
Ja nie tyle, co nie lubię organicznej - po prostu jej nie umiem.

Bardzo ładny wynik - kudos.

Ja wiem, że cała chemia jest logiczna, ale czuję właśnie, że bez korepetycji się nie obędzie, bo raz już próbowałem uczyć się samemu i napisałem jeszcze gorzej niż za pierwszym razem.
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: bedziedobrzeXd »

Polecam:
1. Czytasz teorie, ale mało - z jednego działu czyli np. alkany, alkeny, alkiny
2. Robisz zadania Witowskiego z tego działu - KAŻDE
3. Czytasz teorię jeszcze raz.
4. Wyszczególniasz błędy, wypisujesz sobie charakterystyczne rzeczy jak odbarwianie wody bromowej itp.
5. Robisz zadania trudniejsze.

I tak każdy dział. Mnie Wituś uratował
1/6 SUM WLK
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

bedziedobrzeXd pisze:
21 wrz 2018, o 20:12
Mnie Wituś uratował
Czyli Witkowski + Rożak do ogarnięcia teorii pozwoli te 55-60%? Wyżej nie potrzebuję, choć wiadomo, lepiej celować w górę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości