poprawa matury 2019- stara podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: avis »

O tym właśnie pisałam.
To Ty masz być szczęśliwy i spełniony.
Odetnij się od toksycznych ludzi, którzy podcinają Ci skrzydła.

MASZ JEDNO ŻYCIE.

Przeżyj je tak jak chcesz, przeżyj je na 100%.
Kołczing - level master
Tez nie rozumiem Po co ich sluchasz? Jakby mnie nikt nie wspieral to bym miala to w d. i robila i tak co chce.
Super hiper a teraz zejdźmy na ziemię i patrzmy realnie. Studia dzienne szczególnie na których jest dużo zajęć wymagają finansowania głównie przez rodziców. Jak ktoś ma wolny zawód typu tłumacz lub grafik to może ze zleceń wyciągnąć tyle że się utrzyma ale przy weekendowej pracy np w knajpach to można sobie dorobić ale ciężko się za to utrzymać i być niezależnym finansowo. Chyba że ktoś 2 pensje wyciąga z napiwków ale to się rzadko zdarza. Pracą w weekendy i w tygodniu na dłuższą metę można się zajechać.
Generalnie zielone światło od rodziców trzeba mieć przynajmniej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania.
Ale gdzies tam slyszalam (chyba gdansk np.) ze dla ludzi starszych ze stara formula czy cos, jest mniej miejsc,w sensie tylko kilka. Ale nie wiem czy to aktualne informacje staralam sie o tym nie myslec
Niektóre uczelnie wprowadziły limit dla osób z magisterką. Np śum miał dla takich osób przeznaczone 5 % ogółu miejsc w tym 18 miejsc w kato i 12 zabrze. Było to 2 lata temu nie wiem czy ten limit zmniejszano czy zwiększono. Oznacza to że jeżeli próg punktowy wynosi 153 a osoba zamykająca listę starszaków z magisterką ma 165 to osoba z tytułem mgr i punktacja 160 się nie dostanie. Nie wiem tez czy ta lista obejmowała stacjo i nie stacjo. Generalnie trzeba zapoznać się regulaminem rekrutacji na 2019. Każda uczelnia ustala sobie własne limity.
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Avis

Niekoniecznie - mnie rodzice raczej nie beda w stanie wspierac finansowo - ewentualnie jedzeniem w sloiku, a wiem, ze sobie poradze. Sa rozne opcje, poza praca w weekendy, dorabianie sezonowo za granica (zakladajac, ze sie nie ma poprawek.) a w ostatecznosci kredyty studenckie. Kilka lat wstecz sama zakladalam, ze nie mam szans na studia w innym miescie bez wsparcia finansowego rodzicow, dlatego nie myslalam nawet o zadnym ambitniejszym kierunku, ale da sie. Chlopak pisal ze juz pracuje, wiec pewnie tez troche hajsu moze sobie odlozyc na start.

A co do limitow, to kolezanka podeslala mi jakis regulamin GUMedu i tam juz te limity nie obowiazuja, wiec moze na innych uczelniach rowniez.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: avis »

Niekoniecznie - mnie rodzice raczej nie beda w stanie wspierac finansowo - ewentualnie jedzeniem w sloiku


Żarcie jest drogie każdy słoik jest na wagę złota
Sa rozne opcje, poza praca w weekendy, dorabianie sezonowo za granica (zakladajac, ze sie nie ma poprawek.)
Właśnie jak się nie ma poprawek, gorzej jak komuś wypadnie więcej niż 1 i wtedy bd trzeba naprawdę przysiąść i zarabianie za granicą nie wypali a tego się nie da przewidzieć nawet jak bd się dużo uczyć.

Ja kiedyś wylądowałam w szpitalu i część przedmiotów pisałam we wrześniu bo musiałam najpierw walczyć o dopuszczenie do egzaminów a też nie przypuszczałam że mi się zdrowie tak posypie i wakacyjne plany wypoczynkowo zarobkowe szlag trafi.
a w ostatecznosci kredyty studenckie.
dla osób które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25 roku życia.
Chlopak pisal ze juz pracuje, wiec pewnie tez troche hajsu moze sobie odlozyc na start.
na start na pewno ale trzeba też dotrwać do końca. Poza tym trzeba wsiąść poprawkę na dodatkowe wydatki typu zęby ci się posypią albo samochód spieprzy którym dojeżdżasz na uczelnie, możesz mieć warunek itp.

Powiem tak nie znam osobiście osoby która studiowała by dziennie jakikolwiek kierunek medyczny i byłaby 100 % niezależna od rodziców. Ludzie sobie dorabiają pracą w weekendy albo mają stypendia naukowe ale to jest dodatkowy zastrzyk gotówki by odciążyć rodzinny budżet a nie by się samodzielnie utrzymać.
A nawet jeśli ktoś jest super hiper taki niezależny to i tak wypadało by mieć dodatkowy wentyl bezpieczeństwa by w razie w jak się finanse posypią móc poprosić po ludzku rodziców o wsparcie.
Unoszenie się honorem daleko nie zajedziesz.
A co do limitow, to kolezanka podeslala mi jakis regulamin GUMedu i tam juz te limity nie obowiazuja, wiec moze na innych uczelniach rowniez.
Dlatego trza sobie samemu sprawdzić by mieć aktualne informacje a nie posiłkować się forum.
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Na szczescie od przyszlego roku osoby, ktore zaczely studia po 25 roku zycia, tez beda mogly wziac kredyt studencki
Iwyx
Posty: 34
Rejestracja: 19 paź 2018, o 14:21

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Iwyx »

Jesteś pewny z tym kredytem? Możesz dać wiarygodne źródło?

Jak tam idą przygotowania? Gdzie jesteście? Ile czasu dziennie na naukę?

Ja zaczynam
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

"Zmiany od stycznia 2019 r. wprowadza Konstytucja dla Nauki, zwana też Ustawą 2.0, reformującą krajowe szkolnictwo wyższe. 
Nie wkleje tu linku, wiec mozna sobie wygooglowac. A czy zrodlo wiarygodne - samemu ocenic. Wg mnie tak.
Nauka idzie, ale troche powoli
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: James Bond »

Serio poprawiacie mając 24/5/6 lat?
Nawet jeśli się dostaniecie to 12 lat wyciągnięte z życiorysu. Ja nie dawno, bo 6 października skończyłem 25 lat. Byłem w Poznaniu dostałem mieszkanie, prace i zrezygnowałem. Wróciłem do siebie.
Wróciłem, bo opanował mnie strach, lęk, stres, niezdecydowanie, i wiedziałem że nic z tego nie będzie.

A Wy jak tam? Działacie?
Iwyx
Posty: 34
Rejestracja: 19 paź 2018, o 14:21

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Iwyx »

No właśnie te lata, trochę lipa. Ja mam 22 lata, żałuję, że nie pisałem popraw wcześniej. Podejdę sobie teraz 1-3 razy, może się uda, alternatywnie uczę się programować, by nie klepać tak całkiem biedy. Próbuję, bo ZAWSZE, bez względu na to co sobie zaplanuję myślę o medycynie i nawet jak zamierzam studiować coś innego to cały czas mam w głowie lek. Chciałbym być kardiochirurgiem.

Piszę nową formułę, ale brak tematu. Dlaczego progi tak pospadały? Myślicie, że za rok będzie podobnie lub jeszcze spadną? Teraz to już nie wygląda tak trudno, po 75% i właściwie już można myśleć o leku. Sam wiem, że nie przerobiłem całego materiału z biologii za 1.razem, mało się uczyłem, zadań nie robiłem prawie wgl, arkusz może z jeden i ~50% było więc te 75-80% są w moim zasięgu, wierzę w to.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Mårran »

Jak w takim tempie będą się otwierać nowe leki, to progi nie wzrosną
Pani Buka
Iwyx
Posty: 34
Rejestracja: 19 paź 2018, o 14:21

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Iwyx »

No tak, progi zostaną na tym samym poziomie lub jeszcze spadną, jest łatwiej niż było, gdy pisałem maturkę, te 2 czy 3 lata temu. Nie wiem czy to dobrze czy źle, łatwiej się dostać, jakość lekarzy raczej nie spadnie, przecież to i tak jest kilkanaście lat nauki, czy ktoś zda maturę na 70 czy na 90% to mała różnica. Pewno będą powstawać nowe leki, bo lekarzy brakuje bardzo dużo z tego co się orientuję?

Marran, mam pytanie do Ciebie, Ty jesteś lekarzem, prawda? Jak to jest z finansami podczas studiów? Czy jest czas, by pracować chociażby na pół etatu? Może jakieś call center z elastycznym grafikiem? Czy raczej nauka, książki? To jest moja największa obawa - te finanse, martwię się tym o dziwo bardziej niż samą maturą
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Mårran »

Pracować jak najbardziej się da, weekendy wolne (chociaż my miewaliśmy zaliczenia w soboty), w tygodniu różnie. ZA MOICH CZASÓW pierwsze dwa lata to były bzdurne isię OBOWIĄZKOWE zajęcia do późna, ale potem luz blus, popołudniami głównie wykłady, na które mało kto chodził (ja chodziłam, nie polecam).
Czy da się z tego wyżyć - nie wiem. Na pewno jakiś dodatek do budżetu. Ja nie pracowałam, ale miałam naukowe, które za moich czasów wzrosło.
Pani Buka
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

James Bond pisze:
19 paź 2018, o 15:38
Serio poprawiacie mając 24/5/6 lat?
Nawet jeśli się dostaniecie to 12 lat wyciągnięte z życiorysu. Ja nie dawno, bo 6 października skończyłem 25 lat. Byłem w Poznaniu dostałem mieszkanie, prace i zrezygnowałem. Wróciłem do siebie.
Wróciłem, bo opanował mnie strach, lęk, stres, niezdecydowanie, i wiedziałem że nic z tego nie będzie.

A Wy jak tam? Działacie?
Jakie 12 lat? Studia trwają 6, a potem to rezydentura, podczas której masz normalną pensje (tak, wiem, ze nie są to lekarskie miliony"). Jeśli chodzi o czas to niestety nie wiem jak to wyglada w praktyce, ale domyślam się, że na życie prywatne nie ma się tyle czasu co pracownik biurowy, który pracuje od 8 do 16. Chyba każdy jest tego świadomy. Rób jak uważasz. A my SERIO".
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Osobiście jestem zdania, że lepiej mieć kilka lat opóźnienia, niż całe życie. I lepiej późno niż za późno . Nie wyobrażam sobie pracować 30 lat w branży, w ktorej sie nie spełniam, bo popelnilam bląd mlodosci".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości