Poprawa matury z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
supreme
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017, o 10:04

Poprawa matury z chemii

Post autor: supreme »

Na wstępie, zdaję sobie sprawę, że temat wałkowany wielokrotnie, jednak chciałbym troszkę odświeżyć, bo forum zawalone jest aktualnie pytaniami odnośnie tegorocznej matury.

W tym roku uzyskałem wyniki odpowiednio 87% z biologii i 60% z chemii, co niestety nie wystarczy na medycynę. Chciałbym ten wynik poprawić, rzecz jasna tylko z chemii. Od października zaczynam studiować biotechnologię.
Zdążyłem się już zaopatrzyć w 3 Tomy Witowskiego z chemii, Zbiór zadań Persony, Niebieski zbiór Pazdro, Repetytorium Pazdro oraz standardowe książki z Nowej Ery, To jest chemia 1/2.

Potrzebuję kilku porad. Czy książki są w porządku? Coś wymienić dodać?
Planuję przerabiać jeden dział tygodniowo, pierwsze teoria, następnie zadania.
Czy matury zacząć rozwiązywać po całej ukończonej powtórce, np. dopiero w lutym? Czy brać się za nie od razu, np. 1 tygodniowo. Dodatkowo, czy jestem sobie w stanie poradzić bez dodatkowych korepetycji, wiem, że pytanie może wydawać się głupie, bo sam powinienem ocenić swoje możliwości, ale chce wiedzieć od osób bardziej doświadczonych. Wynik poprawić z tych 60% do 80% co byłoby pełnią szczęścia. Plan wykonalny? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: lukasz471 »

Trudno powiedzieć z czego wynikał Twój wynik. Jeżeli nie jesteś dobry w obliczeniach, to słabo widzę szansę poprawy bez korepetycji. Jeżeli jesteś dobry w obliczeniach, to może Ci się udać. Zbiór materiałów całkiem dobry. Ja bym polecił jeszcze zbiór Barbary Pac. Nikt nie jest w stanie przez internet ocenić czy dasz radę poprawić tą maturę. Natomiast sprawdzony korepetytor po 3 godzinach zajęć jest w stanie Ci to powiedzieć- tj czy dasz sobie radę sam i na ile jesteś w stanie zdać maturę. Wszystko zależy od Twojego talentu, zapału i wytrwałości.
Foxqueen
Posty: 1
Rejestracja: 5 wrz 2017, o 19:45

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: Foxqueen »

Hej! Pomyślałam, ze sie wypowiem bo sama poprawiałam maturę (z 50% na 92%)

Tak wiec, odpowiadając na Twoje pytanie - książki sa jak najbardziej OK, Witowski to moim zdaniem podstawa, koniecznie przerób wszystkie części. Nie znam repetytorium Pazdro wiec nie wiem czy jest dobre ale od siebie bardzo polecam repetytorium z Nowej Ery, przeczytałam je całe z 10 razy ^^ jest swietnie napisane

Ja zaczęłam matury robic dopiero po przerobieniu całego materiału (styczeń / luty) i uważam ze tak jest najlepiej, bo wyniki mniej więcej odwzorowują Twoją wiedzę (i nie ma wymówki ze tego jeszcze nie powtarzałem"). No i dodam jeszcze cos oczywistego ze arkusze są BAARDZO ważne. Wiec warto robic wszystkie jakie sie tylko znajdzie, nawet te bardzo trudne z wydawnictw typu Tutor czy OKE Poznań.

Co do obliczeń: po przerobieniu setek zadań obliczeniowych z każdego działu uważam ze na poziomie maturalnym sa one wystarczająco łatwe zeby, mając chęci i determinację nauczyć sie ich samemu - Przyswajając sobie dokładnie teorię a następnie jak najwiecej ćwicząc. Jak juz przerobisz dużo zadań to zauważysz pewne ich schematy które sie ciagle powtarzają na maturach, wiec nie jest to nic strasznego.

No i na koniec. Może nie masz z tym problemu ale dużo osób jednak ma skupienie na maturze. bo można przez jego brak stracić masę punktów. Warto wiec sie sprawdzać i robić arkusze tak jak na maturze, z ograniczonym czasem, w skupieniu, aby upewnić sie ze nie robisz błędów wynikających z niedoczytania polecania lub po prostu bardzo głupich, nie spowodowanych niewiedzą (np. Liczba wodorow przy węglach w związkach strukturalnych).

No i to by było na tyle mam nadzieje ze pomogłam. Powodzenia
Awatar użytkownika
bedziedobrzeXd
Posty: 216
Rejestracja: 30 lis 2009, o 21:13

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: bedziedobrzeXd »

Tak jak juz ktoś napisał - teraz na czasie jest zbiór Barbary Pac Witowski odchodzi troszkę na drugi plan choć dalej jest na topie. Fajne zadania tez sa w książkach Fundamenty czy jakoś tak (nie wiem dokladnie bo robie na korkach) Jeśli chodzi o zadania obliczeniowe, to polecam oglądanie filmików na youtubie - musisz znać metody, schematy rozwiązywania. Jak już zaskoczysz to zrób jak najwięcej zadań z danego zagadnienia.
1/6 SUM WLK
supreme
Posty: 8
Rejestracja: 27 sie 2017, o 10:04

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: supreme »

Dziękuję za słowa otuchy i porady. Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Dzisiaj dostałem się na farmację, studia w tym samym mieście co biotechnologia więc problemu nie ma. Nurtuje mnie tylko kwestia, czy na farmacji miałbym tyle czasu na poprawę matury?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: lukasz471 »

Na 1 roku jest trochę nauki, ale nie aż tak dużo. Sądzę, że dałoby radę znaleźć czas na poprawę. Studia poza tym bardziej perspektywistyczne niż biotechnologia.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Poprawa matury z chemii

Post autor: Nitrogenium32 »

To zależy, jak sobie wszystko rozplanujesz. U mnie (WUM) sporo osób przygotowywało się na I roku do poprawy matury z biologii i chemii i dostało się na medycynę, ale głównie dlatego, że byli zdeterminowani i wtedy matura nie poszła jakoś świetnie dla osób przystępujących do niej pierwszy raz, więc progi trochę spadły.

Na pewno nie da się na farmacji wyłącznie przygotowywać do poprawy matury, ponieważ trzeba też zaliczać wejściówki i kolokwia. Natomiast materiał licealny z chemii nie pokrywa się z tym, który jest na farmacji, więc nauka na kolokwia i wejściówki to jedno, a przygotowanie do poprawy matury to drugie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości