poród

Forum seksualne poruszające szerokie problemy płci i relacji między osobnikami tej samej lub przeciwnej płci, potrzebami oraz zaburzeniami
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: poród

Post autor: Padre Morf »

agatakon pisze:Taka opcja jest dobra, odciąża personel, który - umówmy się - zwykle ma co robić, bo porody rozkładają się w czasie zgodnie z prawem serii.
Pół biedy jak są same porody. Nieraz bywa tak, że pacjentka rodzi na SORze bez ginekologa tylko ze mną i położną. Ginekologa nie ma bo np. jeden przyjmuje poród pośladkowy, drugi ratuje macicę kobiecie krwawiącej jak świnia w rzeźni (wybaczcie porównanie).
yeast pisze:Znowu musisz zapłacić (Morfeusz co prawda twierdzi, że w niektorych szpitalach nie, ale jakos jeszcze o takim nie słyszałam).

Kod: Zaznacz cały

poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071212/BIALYSTOK/71211051
Jak widać szpitale są ba nawet opisuje je prasa.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: poród

Post autor: agatakon »

yeast pisze:
agatakon pisze:Mnie na przyklad pielegniarka, ktora mierzyla cisnienie, za kazdym razem jak przychodzila, glaskala po rece i mowilawiem, wiem kochana, ze to boli, ale za to ile potem bedzie radosci".
I co, wystarczy?

Życzliwość zawsze pomaga. Yeast, jeśli oczekujesz, że zachowanie personelu spowoduje, że przestanie boleć, to sorry. ale nic z tego.
yeast pisze:To, że w USA darmowa służba zdrowia to fikcja, już chyba wszyscy wierzą. Ale argument, że gdzieś jest gorzej do mnie średnio trafia, bo zawsze można się porównać do Zimbabwe i wyjdzie, że u nas jest super.
Nie chodzi o to, że w USA jest gorzej czy lepiej, tylko o to, że zarodzenie po ludzku wszędzie się płaci, przy czym w Polsce mniej niż w różnych innych krajach. Jeśli znasz takie miejsce, gdzie jest pod tym względem lepiej, to daj znać. Może i jest. No i, umówmy się, USA to raczej przeciwny biegun niż Zimbabwe.
yeast pisze:Ale traktowanie rodzącej kobiety w stylu:szybciej, czego się tak drze, następny proszę", chyba jest nie na miejscu. Czasem wystarczy po prostu nie komentować, jesli juz ktoś nie potrafi się zdobyć na dobre słowo.
Próbuję powiedzieć, że scenariusz porodu może być wcale nie taki zły w aspekcie zachowania personelu. Mnie nikt tak nie traktował (i oczywiście znam różne podobne przypadki). A mógłby - byłam na egzogennej oksytocynie, skurcze wsysały mi mózg do macicy, tymczasem w porodzie wciaż brak postępu, więc darłam się tak, że szyby dzwoniły, dużo głośniej niż przeciętna. Przychodził od czasu do czasu personel i pytał:Ojej, a kto to tak krzyczy? Coś się stało? Aha. boli. A ja już myslałam, że nagle dziecko poszło naprzód i trzeba zwoływać zespół. Jasne, że są i inne opowieści. Ale myślę, że w tej chwili, statystycznie rzecz biorac, jest dużo lepiej niż było kiedyś i mówiąc o postawie personelu poródówki trzeba być sprawiedliwym.
yeast pisze:Poza tym to jest szerszy problem z lekarzami w Polsce - nie tłumaczą co i po co robią, traktują pacjenta per noga i jako kłopot. Często zachowują się tak nawet bardzo dobrzy lekarze. A przecież samopoczucie pacjenta tez ma związek z jego zdrowiem i wpływa na wyleczenie itp. Nastawienie rodzącej pewnie też ma wpływ na przebieg porodu. Druga strona medalu jest to, że w polskich warunkach finansowych trudno jest właśnie o dostęp do znieczulenia albo choćby pojedynczej porodówki (jakaś kurcze intymność powinna być).
Postawa lekarzy. tak, to jest temat na gorące dyskusje, tyle że w osobnym wątku (może ktoś założy taki wątek?). Jeśli chwilowo ograniczymy się do omawiania postawy lekarzy na porodówkach, to z moich obserwacji wynika, że krótko uzasadniają swoje decyzje, krótko odpowiadają na pytania. Poród to akurat nie jest sytuacja na długie wywody, jeżeli nawet pacjentka jest wykształcona, uświadomiona medycznie i oczytana.
A we wszelkich sytuacjach poza porodówką - cóż można powiedzieć ponad to, że lekarze są różni? Znam kilkunastu lekarzy bardzo dobrze (pracowałam w szpitalu), więc bronić ich nie będę. Ale bądźmy obiektywni i od czasu do czasu przemyćmy w swojej krytyce dobre słowo, na które z pewnością niektórzy z nich zasługują.
Zresztą powiedzmy sobie szczerze: jeżeli pacjent się orientuje i czuje niedosyt informacji, może dać to lekarzowi do zrozumienia. Trzeba być ostrożnym, bo niektórzy lekarze nie znoszą mądrzących się pacjentów i można dostać po głowie. Ale dogadać się od czasu do czasu można. Poza tym prawo mówi, że pacjent ma prawo do wszelkich informacji na swój temat i trzeba to lekarzom przypominać, a jak nie słuchają - do Izby Lekarskiej zgłosić, do sądu pozwać, w prasie ośmieszyć.!
Znowu wrócę do USA: tu jest pod tym względem jeszcze gorzej. Ale to już inny temat.

[ Dodano: Wto Maj 20, 2008 17:11 ]
Morfeusz pisze:
Morfeusz, to w twoim szpitalu białostockim?
A co do cen - hmmm. za poród rodzinny OK, ale ta pojedyncza sala trochę zaporowa. Ja w 1997 płaciłam za poród rodzinny w komfortowej, osobnej sali 300 zł, teraz mi się nie chce przeliczać na dzisiejsze warunki, ale to nie była koszmarna suma.
Natomiast co do znieczulenia z/o to słyszałam, że musi być drogo, żeby kobiety jednak wybierały opcję rodzenia siłami natury, lepszą z różnych względów (np. hormonalnych).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: poród

Post autor: Padre Morf »

agatakon pisze:Jasne, że są i inne opowieści. Ale myślę, że w tej chwili, statystycznie rzecz biorac, jest dużo lepiej niż było kiedyś i mówiąc o postawie personelu poródówki trzeba być sprawiedliwym.
Z tym, że to są głównie opowieści właśnie. Swego czasu jak pracowałem w Białymstoku moja znajoma opowiadała koleżankom, że na porodówce warunki są straszne, tynk sie sypie ze ścian a pacjentki rodzą w norach. Potem się przyznała, że na porodówce nigdy nie była, nie rodziła tylko słyszała od koleżanki. Edukacyjna wycieczka po porodówce i oglądanie sal gdzie kobiety rodzą załatwiła sprawę.
agatakon pisze:Poród to akurat nie jest sytuacja na długie wywody, jeżeli nawet pacjentka jest wykształcona, uświadomiona medycznie i oczytana.
Dokładnie. Nie tak dawno temu odbierałem poród nagły i zaszła konieczność nacięcia krocza. Pytam więc pacjentkę czy sie zgadza. Pacjentka się zastanawia a mi tu zaraz krocze pęknie i będzie po zawodach. No więc naciąłem i dziecko urodziło się bez komplikacji. W takich sytuacjach jeśli pacjent nie może podjąć decyzji decyzję podejmuje lekarz.
agatakon pisze:Trzeba być ostrożnym, bo niektórzy lekarze nie znoszą mądrzących się pacjentów i można dostać po głowie.
Niektórzy pacjenci naczytają sie różnej maści poradników (przeglądałem parę i zastanawiam sie kto je pisze) albo usłyszą coś od znajomych i potem bardzo ciężko jest im cokolwiek wytłumaczyć (bo oni wiedzą lepiej co im jest i jak należy ich leczyć).
Morfeusz, to w twoim szpitalu białostockim?
tak pracowałem tam swego czasu. Teraz pracuję w innym (inne miasto) i też mamy darmowe z-o. Zasadniczo wszystkie szpitale, z którymi miałem jakąś styczność miały z-o do porodu za free.
agatakon pisze:Natomiast co do znieczulenia z/o to słyszałam, że musi być drogo, żeby kobiety jednak wybierały opcję rodzenia siłami natury, lepszą z różnych względów (np. hormonalnych).
To jest przede wszystkim kwestia braku kadry. Poród może odbyć sie bez ginekologa bo może go odebrać położna albo lekarz medycyny ratunkowej w przypadku porodu nagłego (sporo jest takich porodów nie zawsze można pacjentkę odtransportować na ginekologię). Znieczulenie z-o musi natomiast wykonać anestezjolog i musi być obecna pielęgniarka anestezjologiczna. Jak jeden anestezjolog znieczula operację, drugi siedzi na OIT (i nie może z niego wyjść) a trzeci np. uwija sie na SORze to nie ma kto zrobić znieczulenia rodzącej. Pół biedy jak operacja jest w miarę prosta (np. wyrostek) bo wtedy mogę wyjść z bloku i znieczulić poród (mimo, że teoretycznie nie powinienem). Nad stanem rodzącej będzie czuwała pielęgniarka anestezjologiczna i w razie czego mnie wezwie. Natomiast jeśli operacja jest skomplikowana (torakochirurgia/kardiochirurgia etc) to z bloku nie wyjdę i znieczulić nie ma kto.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: poród

Post autor: yeast »

agatakon pisze: Yeast, jeśli oczekujesz, że zachowanie personelu spowoduje, że przestanie boleć, to sorry. ale nic z tego.
nie oczekuję, pisze juz od kilku postów, że chodzi mi o życzliwośćP. Bol to inna sprawa.
agatakon pisze:Nie chodzi o to, że w USA jest gorzej czy lepiej, tylko o to, że zarodzenie po ludzku wszędzie się płaci, przy czym w Polsce mniej niż w różnych innych krajach.
Hmm, to ciekawe, bo w starej UE jest nieco lepiej (Niemcy, Szwecja). Dlaczego porownujesz nas do USA, gdzie opieka zdrowotna jest faktycznie w calości platna (no chyba, że ktos chce się leczycpaństwowo", ale to ponoc jest tragedia:/).

[ Dodano: Sro Maj 21, 2008 08:43 ]
agatakon pisze:Ale myślę, że w tej chwili, statystycznie rzecz biorac, jest dużo lepiej niż było kiedyś i mówiąc o postawie personelu poródówki trzeba być sprawiedliwym.
Tu pewnie masz rację.

[ Dodano: Sro Maj 21, 2008 08:47 ]
Morfeusz pisze:Teraz pracuję w innym (inne miasto) i też mamy darmowe z-o. Zasadniczo wszystkie szpitale, z którymi miałem jakąś styczność miały z-o do porodu za free.
No w trojmiescie z tym nie jest tak różowo (inna sprawa, że tu szpitale sa tak zadłużone, że niektore maja zamknąć ).

[ Dodano: Sro Maj 21, 2008 08:49 ]
Morfeusz pisze:Niektórzy pacjenci naczytają sie różnej maści poradników (przeglądałem parę i zastanawiam sie kto je pisze) albo usłyszą coś od znajomych i potem bardzo ciężko jest im cokolwiek wytłumaczyć (bo oni wiedzą lepiej co im jest i jak należy ich leczyć).
Są też sytuacje w druga stronę - pacjent widzi, że cos jest nie tak, że go źle leczą, że boli i nie przestaje mimo leków, a sie go zlewa. Moja mamusie tak leczyli na wrzody żoladka przez kilka lat, ktorych nie miała (potem sie okazało, że ma kamienie żólciowe - drobna róznica).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: poród

Post autor: Padre Morf »

No w trojmiescie z tym nie jest tak różowo (inna sprawa, że tu szpitale sa tak zadłużone, że niektore maja zamknąć
w klinicznym i wojskowym są za free. Mam dyżury tu i tu wiec sie orientuje. Co do innych szpitali sie nie wypowiem (mam styczność z ACMMiT a tam porodów nie przyjmują). Za krótko siedze na wybrzeżu, żeby dobrze poznać środowisko medyczne.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: poród

Post autor: yeast »

No wojskowy szpital to w ogóle jest klasa:).

[ Dodano: Czw Sie 21, 2008 10:48 ]
Co wy na to?

Kod: Zaznacz cały

kobieta.wp.pl/kat,26333,wid,10276255,wiadomosc.html
Chodzi tylko o kasę,czy naprawdę o zdrowie Polek? I czemu w Polsce jest tyle cesarek?
Flyala
Posty: 37
Rejestracja: 24 lip 2009, o 17:54

Nacięcie krocza obustronne -czy to się stosuje ?

Post autor: Flyala »

Witam ,mam pytanie do bardziej doświadczonych . Otóż ostatnio w gronie koleżanek -w tym tych w dwupaku , dyskutowałyśmy na tematy ciążowo-porodowe . Dodam że wszystkie w tej materii to amatorki .
Pojawił się wątek nacięcia krocza -wiem jak to mniej więcej wygląda-ale jedna powiedziała że podobno czasem tną kobietę z dwóch stron . Mnie to sie wydało jedną z miejskich legend którymi straszą się dziewczyny .
Ale jako że dostałam się na położnictwo jako alternatywny kierunek postanowiłam zgłębić temat . Zapytana kumpela z trzeciego roku medyka odpowiedziała mi że może przy kleszczowym tak się robi .
Mam znajomą która miała taki poród wiem że masakrytycznie ją pocięli ale wstydzę się tak wprost spytać
Tak więc jeżeli możecie to powiedzcie czy to jedna z urban legends czy rzeczywista praktyka medyczna ( wyobrażam sobie że traumatyczna dla kobiety ). Jakie są wskazania do tego ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: poród

Post autor: malgosi35 »

obustronne: może oznaczać cięcie na godzinei 8 i 4 a nie na 12.
Zresztą jaki byłby sene takiego zabiegu. No ale niech się mądrzejsi wypowiedzą
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: poród

Post autor: doktorka »

mnie, jako poloznika-hobbyste lol, nic nie wiadomo o cieciu obustronnym. generalnie sa 2 rodzaje ciec: srodkowe i srodkowo-boczne (do kolca kulszowego prawego najczesciej, czyli gdzies tak na 8-7 godzine). historie o cieciach z 2 stron wydaja mi sie wyssane z palca.

wskazania do ciecia krocza sa rozne, generalnie na 1 miejscu jest ryzyko pekniecia krocza- a wiec nota bene wlasciwie przy kazdym porodzie ciecie jest wskazane, gdyz pekniecie krocza samoistne posiada rozne niefajne skutki, m in np nietrzymanie stolca z powodu pekniecia miesni zwieraczy odbytu no i generalnie miesni dna miednicy. inne wskazania to np prozaicznie- zbyd duza glowka, ryzyko niedotlenienia plodu, pierwiastki szczegolnie po 30tce, wszelkie nieprawidlowe ulozenia glowki.

[ Dodano: |18 Sie 2009|, o 17:19 ]
aha, jeszcze zapomnialam dodac: ciecie srodkowe jest oczywiscie na godzinie 6 a nie 12, gdyby bylo na 12 mozna by sie pozbyc paru cennych rzeczy, w skrajnych przypadkach nawet pacjentki ze skrwawienia.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: poród

Post autor: malgosi35 »

obustronne: może oznaczać cięcie na godzinei 8 i 4 a nie na 12.
Zresztą jaki byłby sene takiego zabiegu. No ale niech się mądrzejsi wypowiedzą
Chciałam powiedzieć że zwykle tnie się na gdzienie 6, lub bocznie nia 8 lub 4.
Cięcie na obustronne na 6 i 12 (jak to sugeruje autorka pytania) jest raczej bez sensu.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: poród

Post autor: doktorka »

malgosi35 pisze:Cięcie na obustronne na 6 i 12 (jak to sugeruje autorka pytania) jest raczej bez sensu.
myslalam, ze chodzi o ciecie 8+4, to co prawda byloby bez sensu, ale nie byloby jakos wybitnie niebezpieczne, natomiast ciecie na 12 jest niebezpieczne i ani jedno- ani dwustronne ciecie z udzialem 12stej w glowie mi sie w ogole nie miesci.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: poród

Post autor: zdzisław »

cięcie krocza jest tzw chuchaniem na jeszcze zimne. Co prawda odpowiednie ćwiczenia są (ponoć) w stanie tak uelastycznić krocze, ze cięcie nie jest potrzebne. Tak czy inaczej jest to mniejsze zło. Nikt tego nie robić dla własnej wygody, tylko dla późniejszego komfortu pacjentki, o czym wielu zapomina wyciągając ten zabieg razem z znieczuleniem z całego ciągu zdarzeń zwanego porodem, poszukując taniej sensacji.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: poród

Post autor: doktorka »

zdzis&#x142aw pisze:Nikt tego nie robić dla własnej wygody, tylko dla późniejszego komfortu pacjentki, o czym wielu zapomina wyciągając ten zabieg razem z znieczuleniem z całego ciągu zdarzeń zwanego porodem, poszukując taniej sensacji.
no dokladnie tak jest. Nie wiem czemu cięcie krocza jest tak bardzo szykanowane, głównie przez media, kiedy akurat jest to zabieg nie tyle profilaktyczny, co pozwalający pacjentce na większy komfort zarówno podczas porodu jak i po porodzie. Przy tym wbrew wszelkim legendom miejskim- zupełnie bezbolesny, bo nacina się w skurczy i maksymalnym parciu, przez co tkanki są tak naciągnięte i niedokrwione, że bodźce bólowe są minimalne i najczęściej pacjentka nawet nie wie kiedy cięcia dokonano.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości