Kosowo jest dumne, niepodległe i wolne

Komentujemy polityków, stan państwa, gospodarkę...
parva

Re: Kosowo jest dumne, niepodległe i wolne

Post autor: parva » 19 lut 2008, o 22:17

badger pisze:Chiny od atlantyku po pacyfik :P
Ciekawa koncepcja :) Zobaczymy za 50 lat czy się spełni :P
JakubikF pisze:naród Kosowarów (bo tak się ich odmienia)
Pomyliłam się :oops: Kosowian mi bardziej pasowało ;) Ale będę pamiętała na przyszłość :) Oczywiście zgadzam się z Tobą w 100%

Korczaszko

Post autor: Korczaszko » 20 lut 2008, o 13:18

Ehh tylko że podobno Kosowo to państwo mafijne (nie wiem aż tak dobrze nie znam ich sytuacji) :/ zjechali się Albańczycy i wzieli sobie ziemię w posiadanie, w przeciwieństwie do Irlandczyków czy Czeczenów, Kosowarów nie popieram

Jakusz
Moderator w spoczynku

Post autor: Jakusz » 20 lut 2008, o 19:43

pani Korczaszko pisze:Ehh tylko że podobno Kosowo to państwo mafijne (nie wiem aż tak dobrze nie znam ich sytuacji) :/ zjechali się Albańczycy i wzieli sobie ziemię w posiadanie, w przeciwieństwie do Irlandczyków czy Czeczenów, Kosowarów nie popieram
Źródła podają, że wzrost znaczenie i ilości ludności pochodzenia albańskiego rozpoczął się w XVII wieku, a zatem ponad 400 lat temu... To jednak sporo czasu, aby dany teren przestał kulturowo należeć do jakiegoś narodu. Obecna przestępczość zorganizowana nie ma nic wspólnego z 400-letnią historią Kosowarów. Z twojej wypowiedzi wynikałoby, że to "zjechanie się" Albańczyków nastąpiło stosunkowo niedawno (np. XX wiek) i byli to głównie przestępcy mafijni. To obraz absurdalny tamtejszej sytuacji.

[ Dodano: Sro Lut 20, 2008 20:58 ]
A i jeszcze jedna sprawa mi się przypomniała. Otóż kiedy Polska wybijała się na niepodległość w 1918 roku to zewsząd można było słyszeć głosy "pokraczny bękart traktatu wersalskiego", "państwo powstałe kosztem innych narodów [Ukrainców, Białorusinów]" itd. Dziwie się wielu Polakom, którzy są tak przeciwni niepodległemu państwu Kosowo, szczególnie, że Polska w tej kwestii ma wiele historycznych doświadczeń. My też chcieliśmy być dumny, wolni i niepodlegli jak Kosowarzy i także nam tego odmawiano, choć działo się to w innych czasach.

Korczaszko

Post autor: Korczaszko » 20 lut 2008, o 21:36

Tylko, że nasze państwo istniało wcześniej i nie zjechaliśmy się znikąd byliśmy pierwotnymi mieszkańcami

Jakusz
Moderator w spoczynku

Post autor: Jakusz » 23 lut 2008, o 11:20

pani Korczaszko pisze:nie zjechaliśmy się znikąd
Faktycznie... Albańczycy kosowscy wcale nie przybyli z terenów Albanii tylko urwali się z choinek. Pragnę przypomnieć, że w czasie gdy na tych terenach osiedlali się późniejszy Kosowarzy nie było ani Albanii ani Serbii, więc nie działo się to na zasadzie "kolonizacji" serbskich terenów i narzucania przez osiedlającą się ludność własnych rządów. Albania i Kosowo znajdowały się wtedy w obrębie imperium osmańskiego. Proces zasiedlania następował bez dążności do przejęcia kontroli na terytorium Kosowa przez Albańczyków, co wydaje mi się sugerujesz pani Korczaszko.

Historia pokazuje, że gdy pewne terytoria nie są we władaniu danego państwa przez długi czas to traci ono możliwość ich odzyskania z uwagi na zmiany jakie powoli na nim zachodzą - kulturowe, etniczne, religijne, a także polityczne. Tak stało się choćby ze Śląskiem i Pomorzem Zachodnim, które to miały silne związki z państwem polskim na początku jego istnienia. Te tereny wbrew temu co się mówi obecnie (a co jest spowodowane propagandą komunistyczną po wojnie), nie zostały ODZYSKANE przez Polskę po drugiej wojnie światowej tylko zostały zagarnięte, albo inaczej przyznane jako rekompensata, za utratę terenów wschodnich II Rzeczypospolitej. Pomorze Zachodnie oraz Śląsk nie były już wtedy polskie w żadnym wypadku. Pomorze Zachodnie utraciliśmy w 1007 r. a roszczeń do Śląska zrzekł się na rzecz Czechów Kazimierz Wielki w 1335 r.

Mrówek

Post autor: Mrówek » 9 kwie 2008, o 20:00

ja jestem za dla niepodległością Kosowa każdy ma prawo żyć w wolnym i swoim kraju.

nogonorek

Post autor: nogonorek » 18 kwie 2008, o 14:55

po co wspierac te anarchistyczna holote?niech slask tez oglosi niepodleglosc-przeciez tam zyja tez ludzie ktorzy maja prawo do samostanowienia,albo mam lepszy pomysl wrocmy do panstw-miast...zgadza sie ze kazdy ma prawo do zyc w wolnym i wlasnym kraju tylko ze 90% kosowa stanowia albanczycy,a kraj albania przeciez istnieje i jest calkiem niedaleko.to jest analogiczna sytuacja jakby na naszej ziemi osiedlili sie kiedys niemcy i chcieliby suwerennego panstwa

ODPOWIEDZ