co na maturze????

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ajuwerda
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2007, o 13:42

Re: co na maturze????

Post autor: ajuwerda »

Moze byc pytanie np Czy mozna odroznic za pomoca proby Tollensa lub Trommera glukoze (aldoza) od fruktozy (ketoza). Wystarczy napisac, ze nie, ze oba cukry daja pozytywny wynik, ale UWAGA! przy ketonach i aldechydach! aldehydy daja pozytywny wynik proby tollensa i trommera, a ketony nie! To tylko w przypadku cukrów. Aha nalezy tez pamietac, ze proba nie zachodzi w temperaturze pokojowej, ale przy podgrzaniu (w przypadku proby Trommera z Cu(OH)2), W TEMPERATURZE POKOJOWEJ Cu(OH)2 reaguje z alkoholami polihydroksylowymi dajac lazurowo- niebiesie zabarwienie. I tak samo w przypadku cukrow (tez maja przeciez kilka grup OH )

[ Dodano: Czw Maj 15, 2008 23:14 ]
dessder pisze:a FE(OH)2 szaro zielonkawy
Fe(OH)3rdzawy osad
mnie uczono Fe(OH)2- BIALY,

[ Dodano: Czw Maj 15, 2008 23:15 ]
Moge cos jeszcze z organicznej wyjasnic jak cos jest nie jasne. (oprocz izomeri optycznej). Organicznej osobiscie najmniej sie boje.
dessder
Posty: 64
Rejestracja: 20 mar 2008, o 22:07

Re: co na maturze????

Post autor: dessder »

albo nie rozumiem albo przy cukrach przeciez są aldozy i ketozy. i tuutaj i to i to daje pozytywny wynik w próbie tollensa i trommera. i aby je odroznic to juz przy NaHCO3 zadziałać Br2(aq).
ajuwerda
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2007, o 13:42

Re: co na maturze????

Post autor: ajuwerda »

dessder pisze:albo nie rozumiem albo przy cukrach przeciez są aldozy i ketozy. i tuutaj i to i to daje pozytywny wynik w próbie tollensa i trommera. i aby je odroznic to juz przy Br2(aq) zadziałać NaHCO3.
tak tak:) sa aldozy i ketozy. Ketoza dlatego ulega tym proba, bo przez enolizacje przechodzi w ketoze. Aldoza to glukoza, ketoza to fruktoza.

Ale! normalnie ketony jako zwiazki nie daja pozytywnego wyniku zadnej z tych prob.

aldehyd od ketonu mozna odroznic za pomoca proby Tro i Toll, natomiast aldoze od ketozy tylko woda bromowa w towarzystwie wodoroweglanu sodu.

Aldozy- cukry z grupa aldehydowa
ketozy- cukry z grupa ketonowa

aldehydy i ketony- to osobna grupa zwiazkow
dessder
Posty: 64
Rejestracja: 20 mar 2008, o 22:07

Re: co na maturze????

Post autor: dessder »

lol2. ja wiem wiem, ale odniosłam sie do innego zdania z Twojej wypowiedzi, w ten sposób, że zrozumiałam iż myslisz ze w cukrach sa ketony etc pozdrawiam i powodzenia. trzęsę portkami. ale o 18 ide na
w imieniu niektorych maturzystów dziękuję za maturę cke, oke, xyz i c*dp
ajuwerda
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2007, o 13:42

Re: co na maturze????

Post autor: ajuwerda »

a bo ja tak kijowo tlumacze:D to byl moj debiut POWODZENIA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości