niezwykłe bakterie

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
botanik :-)
Posty: 99
Rejestracja: 22 maja 2008, o 14:13

niezwykłe bakterie

Post autor: botanik :-) »

chciałbym otworzyć temat o bakteriach.ale nie mówię tu ozwykłych bakteriach typu Escherichia coli która mieszka sobie w okrężnicy jelita grubego i przyczynia się do wytwarzania witamin.chodzi mi raczej o niezwykłe bakterie o ponadprzeciętnych zdolnościach,jeśli ktoś jakieś zna, niech pisze o nich jak najwięcej, środowisko życia, forma życia, ewentualnie zdjęcia i inne ważne informacje.to może ja zacznę pierwszy:)

ELEKTRYCZNE BAKTERIE
bakterie zostały odkryte przez naukowców z Biodesign Institute.okazuje się, że istnieją bakterie, które potrafią wytwarzać energię elektryczną.w mikrobiologicznym ogniwie paliwowym można wykorzystać każdy rodzaj ścieków, ponieważ to właśnie składnikami ścieków żywią się owe bakterie.elektrycznych bohaterów charakteryzuje niezwykła różnorodność metaboliczna, przez co mogą żywić się każdym składnikiem ścieków.w celu prowadzenia badań zbudowano specjalne ogniwo MFC (Microbial Fuel Cell),w którym obecne są elektrody: katoda i anoda.proces ogólnie polega na tym, że bakterie wygenerowane podczas oddychania elektrony przekazują na anodę,z kolei stąd wędrują one w zewnętrznym przewodzie generując prąd elektryczny.anoda dla tych bakterii jest tak jak tlen dla człowieka, ponieważ wytwarzają one na niej biofilm (są do tego zdolne, bo mają matrix mezosomalny bogaty w substancje optycznie czynne).dzięki temu biofilm bogaty w bakterie staje się wraz z anodążywą elektrodą".bakterie takie żyją także w krowim łajnie.dowiedziono, że z jednego krowiegoplacka można otrzymać energię rzędu 300 mV.
Bakterie żyją w ściekach i odchodach przeżuwaczy oraz ich żołądkach. Są heterotrofami symbiotycznymi (celulolitycznymi) oraz wolno żyjącymi. Przeprowadzają oddychanie beztlenowe, a jego produktem ubocznym są wybijane na zewnątrz organizmu elektrony.


BAKTERIE ASFALTOWE
odkryto bakterie, które żywią się naturalnym asfaltem i olejami ciężkimi.badacze tłumaczą, że bakterie te wytwarzają enzym umożliwiający rozkładanie ropy naftowej (przypomnę, że szeroko pojmowana ropa naftowa to mieszanina węglowodorów z domieszką siarki i azotu!).to niezwykłe, że organizmy te potrafią przetrwać w mieszaninie olejów ciężkich, która zawiera wiele wysokotoksycznych substancji i zero wody.produktem ubocznym działalności bakterii jest metan.uczeni uznali, że organizmy te zostały schwytane tysiące lat temu w asfaltową pułapkę, albo są to zmienieni przez ewolucję mieszkańcy podziemnych zbiorników oleju.
Bakterie żyją w glebie przyasfaltowej. Są ekstrmofilami, które potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Produktem metabolicznym jest metan.


zapraszam do dyskusji o tych niezwykłych stworzonkach:)
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: niezwykłe bakterie

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Bakterie szklane
Wiem, że parę lat temu na Roraimie odkryto bakterie, które żywią się szkłem.
Niestety nie wiem niczego dokłądniej. Była to jedynie wzmianka w filmie o całej wyprawie na ten płaskowyż.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości