Ile chromosomów....

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Bobo
Posty: 31
Rejestracja: 1 paź 2007, o 18:51

Re: Ile chromosomów....

Post autor: Bobo »

Jeszcze mam problem z jednym.

W komórkach naskórka pewnego ssaka znajduje się 40 chromosomów. Odpowiedz i uzasadnij odpowiedzi na następujące pytania:
a) Ile chromosomów występuje w erytrocytach tego ssaka?
b) Ile chromosomów występuje w komórkach wątrobowych tego ssaka w metafazie podziału mitotycznego?
c) Ile tetrad tworzy się w komórkach tego organizmu w profazie I mejozy? Ile łącznie chromatyd weźmie udział w tworzeniu wszystkich tych tetrad?
d) Ile chromosomów znajdzie się w plemnikach, a ile w komórkach jajowych wytworzonych przez osobniki każdej z płci?

W ogóle nie wiem jak się za to zabrać, wszystko mi się miesza
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Re: Ile chromosomów....

Post autor: nxxx »

Bobo pisze: a) Ile chromosomów występuje w erytrocytach tego ssaka?
0, bo erytrocyty nie mają jąder
d) Ile chromosomów znajdzie się w plemnikach, a ile w komórkach jajowych wytworzonych przez osobniki każdej z płci?
chyba 20
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Ile chromosomów....

Post autor: malgosi35 »

b) chromosomów będzie 40 ale każdy bedzie miał po 2 chromatydy.
c)20 tetrad i 80chromatyd

[ Dodano: Sro Kwi 09, 2008 19:53 ]
a)0
d)20
Bobo
Posty: 31
Rejestracja: 1 paź 2007, o 18:51

Re: Ile chromosomów....

Post autor: Bobo »

dziekuję
Wzorując się na ryc (tej z linka) i przedstawionym w tkście kluczu, ułóż inny klucz do oznaczania tych obiektów.

Czyli mogę np, że 1 kwadrat to kręgowce, 1 kółko to bezkręgowce?
Ale nei wiem jak dalej zbudować to drzewo Ogólnie z takimi zadaniami z klasyfikacji mam problem, bo nie wiem czy robię to dobrze, a nikt nie moze mi sprawdzic
agaga
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2008, o 11:26

Re: Ile chromosomów....

Post autor: agaga »

mam dopiero podstawy genetyki a nie bylam na lekcji z podzialow mitozy i mejozy i nie rozumiem jednej rzeczy. na pierwszym rysunku mam chromosom skladajacy sie z jednej chromatydy( ) a na drugim juz z dwoch(gt< ). skad sie ona tam bierze? czy ona jest dobudowywana czy przylaczana?

a durgie pytanie (moze dziwnie to zabrzmi) ale co pierwsze zanika otoczka jadrowa czy jaderko?

Zakładaj własne posty dla swoich tematów.
Ostatnio zmieniony 8 cze 2008, o 21:11 przez agaga, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Ile chromosomów....

Post autor: Jakusz »

agaga pisze:mam dopiero podstawy genetyki a nie bylam na lekcji z podzialow mitozy i mejozy i nie rozumiem jednej rzeczy. na pierwszym rysunku mam chromosom skladajacy sie z jednej chromatydy( ) a na drugim juz z dwoch(gt< ). skad sie ona tam bierze? czy ona jest dobudowywana czy przylaczana?
Chromosom istniejący jako pojedynczapałeczka to silnie skręcona podwójna nić DNA (jednakże jedna nić). Gdy chromosom składa się z dwóch chromatyd, oznacza to, że są to już dwie podwójne nici połączone centromerem. Ta dodatkowa podwójna nić powstaje na drodze replikacji DNA. Proces ten bazuje na tym, jak zbudowana jest ta pierwsza nić i na jej podstawie dobudowuje drugą (proponuje zajrzeć do tematu z wiązanego z replikacją DNA, a rozjaśni Ci się to bardziej)

[ Dodano: Nie Cze 08, 2008 14:03 ]
agaga pisze:a durgie pytanie (moze dziwnie to zabrzmi) ale co pierwsze zanika otoczka jadrowa czy jaderko?
Dobre pytanie

W komórce która się nie dzieli (czyli takiej między podziałami) chromosomy są rozplecione w całkiem długie podwójne nici DNA. Cześć tego DNA (tzn. części tych chromosomów) odpowiedzialna za produkcję rybosomów skupia się w jednym miejscy tworząc zagęszczenie czyli jąderko. Podczas podziału następuje kondensacja chromosomów, co zmienia te długie nici w zupełnie krótkie, zatemzabierają one swoje kawałki wcześniej budujące jąderko jąderko przestaje istnieć. Dopiero po kondensacji w dalszych etapach rozpada się otoczka jądrowa.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Ile chromosomów....

Post autor: malgosi35 »

Chromosom możemy zobaczyć tylko w trakcie podziału komórki - mejozy lub mitozy.
Początkowo (w profazie: w leptotenie) chromosomy są długie cienkie i widzimy tylko pojedyńczą nić, choć są już tam dwie cząsteczki DNA(powstały wcześniej w interfazie w wyniku replikacji). Z biegiem czasu chromosomy stają się któtsze i grubsze (kondensacja i spiralizacja) i w pewnym momencie pojawiają się dwie chromatydy połączone centromerem (to tzw chromosom metafazowy)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości