Mitoza

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Mitoza

Post autor: dermatogen »

Czy ten proces można zobaczyć przez mikroskop? Wystarczy świetlny czy potrzebny jest jakiś lepszy? Zobaczyłem takie doświadczenie w pewnej książce i trochę mnie to zdziwiło. Jeśli tak, to jaki preparat należy użyć?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mitoza

Post autor: malgosi35 »

Można w zwykłym świetlnym. Będzie jednak trudno.
Najlepiej nadają się komórki stożka wzrostu korzenia cebuli. Pewnie nie uda ci się cienko uziąć preparatu. Trzeba rozpuścić ścianę komórkową (nie pamiętam w tej chwili pełnej metodyki). i następnie wybarwić np. roztworem karminu.

Przy pewnej dozie szczęścia uda Ci się może zobaczyć mitozę i bez tych zabiegów.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mitoza

Post autor: _Marcin_ »

ArtMys pisze:Czy ten proces można zobaczyć przez mikroskop?
Można zobaczyć.
ArtMys pisze:Wystarczy świetlny czy potrzebny jest jakiś lepszy?
W zasadzie wystarczy zwykły mikroskop świetlny do zobaczenia komórek w stadium mitozy
w preparacie mikroskopowym.Tylko trzeba wybarwić chromosomy.
Do obserwacji przyżyciowych tego procesu stosuje się mikroskopy świetlne wyposażone w kontrast fazowy,DIC a także mikroskopy fluorescencyjne.
ArtMys pisze:jaki preparat należy użyć?
Najlepsze są ze stożków wzrostu korzenia/łodygi, ze zwierzęcych komórek też da rade, tylko jest to o wiele bardziej skomplikowane(metodyka i procedura preparowania).
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Mitoza

Post autor: dermatogen »

A jak to można wybarwić? Da się to przeprowadzić tak w warunkach domowych?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Mitoza

Post autor: _Marcin_ »

ArtMys pisze:A jak to można wybarwić? Da się to przeprowadzić tak w warunkach domowych?
Nie wiem czy barwniki będą dyfundować przez ściany komórkowe, bo jak nie to trzeba by
było użyć jakiś enzymów(może celulazy,pektynazy?) żeby ścianę strawić.
Co do barwników to te specyficzne dla jądra powinny być ok(najlepsze: barwnik Giemsy i
barwienie metodą Feulgena- wybarwiają chromosomy),karmin,czerwień jądrowa, hematoksylina.
ArtMys pisze:Da się to przeprowadzić tak w warunkach domowych?
Myślę że tak.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Mitoza

Post autor: badger »

Mayr E pisze:Nie wiem czy barwniki będą dyfundować przez ściany komórkowe
chyba będą bo z tego co pamiętam na botanice mieliśmy wybarwiony macerat ze ścianami komórkowymi a powstały przez rozpuszczenie blaszki środkowej, niestety nie pamiętam czym
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości