palenie tytoniu u 17latka ...

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
reexo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2008, o 19:46

palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: reexo »

Witam, mam 17 lat i od mniej więcej 3 lat z przerwami paliłem sobie papierosy. Średnio paczka (max) na 2 dni.
Teraz są Wakacje i popalam sobie koło 2-3-4 (max) papierosów na dzień. Proszę powiedzieć mi, czy jeżeli teraz rzucępalenie poprawi mi się mój organizm oraz w jakim stopniu. W jakim stopniu mogę już mieć zniszczony i co zrobić aby przekonać się czy nie mam raka płuc, jelita itp. wywołanego przez ten nałóg. Proszę bardzo o pomoc, bo nie mogę nikomu się zwierzyć, że palę, jedynie pomocy mogę szukać na forum. Pozdrawiam!

p.s. proszę o potraktowanie mojej wypowiedzi w sposób BARDZO poważny. To dla mnie ważne!
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: Claudia »

Po rzuceniu palenia po jakiś paru dniach będziesz dużo jadła i troszkę wnerwiona.jak masz silna wolę to wytrzymasz (wiem, że to nie na temat ale po obserwacji znajomej chciałam to napisać)
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: badger »

Jesteś w na tyle młodym wieku że to na pewno bardzo korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie, nie ma się nad czym zastanawiać! Wątpię żeby rak mógł się rozwinąć po tak krótkim okresie palenia. A masz jakieś niepokojące objawy? Żeby wykryć raka płuc to chyba najprościej zrobić rtg klatki.
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: Dib00 »

Odnośnie rzucenia palenia.
Kiedy zgasisz ostatniego papierosa:
* W ciągu 20 min. - tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy.
* W ciągu 8 godz. - ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się.
* W ciągu 24 godz. - ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy.
* W ciągu 48 godz. - Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie.
* Od 2 tyg. do 3 miesięcy - układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się kondycja fizyczna.
* Od 1 do 9 miesięcy - wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie.
* Po 1 roku - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę.
* Po 5 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę. Obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
* Po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
* Po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

reexo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2008, o 19:46

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: reexo »

dzięki bardzo za odpowiedzi. Mam ostatnią paczkę cameli niebieskich. Czy jeżeli je wypalę, jak ostatnią paczkę w życiu, nic mi nie zaszkodzi?
Objawów żadnyuch nie mam a rtg robiłem i nic nie wykazało, ale bolą mnie czasem jądra i nie wiem od czego.

Claudia, jestem mężczyzną

Dziękuję, że tak zareagowaliście . czyli jak paliłem 3 czy tam 3,5 lat z przerwami miesięcznymi i jak teraz rzucę to jest szansa, że będę zdrowy do końca życia? czy choroby mogą nawet po czasie wystąpić?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: Padre Morf »

Dib00 napisała juz co i jak więc nie będę sie powtarzał. Powrót organizmu do normy jest procesem długotrwałym dlatego kilkudniowa przerwa w paleniu nic w tym wypadku nie da. Nie sądzę, żebyś miał jakoś mocno zniszczone płuca - do tego potrzeba kilkunastu lat palenia dużej liczby papierosów (rekordzista, którego znam palił 60 dziennie).
badger pisze:Wątpię żeby rak mógł się rozwinąć po tak krótkim okresie palenia.
Różnie bywa. Rtg klatki piersiowej w zupełności wystarczy.
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: Claudia »

reexo pisze:
Claudia, jestem mężczyzną
No i znowu nie popatrzyłam na znaczki.sorry ale nie martw się - nie ty pierwszy i nie ostatni
zmień tak zdania jakby były kierowane do ciebie
reexo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2008, o 19:46

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: reexo »

Claudia, ok.

Morfeusz, dzięki. A powiedzcie mi, żebym nie musiał zakładać następnego tematu. Dlaczego (czasem) co 2-3 tygodni bolą mnie jądra? czy to normlane zjawisko procesu dorastania?
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: fimona »

reexo, nie panikuj, nie ejst az tak zle, 3 lata palenia to wcale nie tak zle no wiadome-lepiej jesli w ogole bys nie palil, ale jestesmy tylko ludzmi. poza tym nie paliles strasznie duzo. znam ludzi ktorzy pala po 2 paczki dziennie (olaboga!)

do tamtych zdrowotnych popraw dorzucilabym jesczze te plusy dla urody ^^
tzn, nie bedziesz smierdzial-no co tu duzo mowic.
zeby i recę beda bielsze
wyglad cery i wlosow sie poprawi
to na pewno!

i na koniec: jesli chcesz rzucac to walcz od TERAZ, od tej chwili. po co palic i mowic ze to ostatnia paczka.ostatni papieros? niech ostatnim bedzie ten wypalony ostatnio
buzki, tzrymam kciuki za Ciebie!
reexo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2008, o 19:46

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: reexo »

dzięki bardzo fimona, już raz rzuciłem na rok. dokładnie to w październiku ubiegłego roku a zaczałem sobie podpalać jakoś miesiąc temu. Ale macie racje, po co kolejną paczkę wypalać, jako ostatnią dzięki za wypowiedzi, troszkę podnieśliście mnie dodatkowo na duchu.
Pozdrawiam

p.s. raz jeszcze każdemu wielkie dzięki!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: Padre Morf »

reexo pisze:Morfeusz, dzięki. A powiedzcie mi, żebym nie musiał zakładać następnego tematu. Dlaczego (czasem) co 2-3 tygodni bolą mnie jądra? czy to normlane zjawisko procesu dorastania?
Dojrzewasz i to jest przyczyną bólów Masowa produkcja hormonów i plemników może czasami dawać takie objawy
reexo
Posty: 5
Rejestracja: 2 lip 2008, o 19:46

Re: palenie tytoniu u 17latka ...

Post autor: reexo »

Morfeusz, dzięki. Mogę dziś spać spokojnie i dzięki za troskę jeżeli chodzi wytłumaczenie mi znaczeń palenia w moim wieku i po co rzucić. Pozdrawiam, temat można zamknąć. Dzieki!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości