entalpia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
domino_r
Posty: 74
Rejestracja: 30 sty 2008, o 09:52

entalpia

Post autor: domino_r »

Entalpia tworzenia tlenku azotu(II) w temp. 298K wynosi 180,7 kJ/mol. Oblicz entalpie reakacji:
a) N2(g) + O2(g) 2NO(g)
b) NO2(g) 0,5N2(g) + 0,5O2(g)

moze ktos mi pomoc?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: entalpia

Post autor: Batha »

wzór na zmianę entalpii w reakcji chemicznej to:
ΔH=ΣΔHprod - ΣΔH sub
ΣΔHprod to suma entalpii produktów z uwzględnieniem współczynników stechiometrycznych
ΔH pierwiastków to 0

więc dla reakcji a) będzie:
ΔH= 2*180,7 kJ- (0+0)= 361,4 kJ

reakcja b) jest źle napisana. przypuszczam, że tam nie będzie NO2, bo nie podałaś dla niego danych
Awatar użytkownika
domino_r
Posty: 74
Rejestracja: 30 sty 2008, o 09:52

Re: entalpia

Post autor: domino_r »

pff. caly problem ze wlasnie tam brzmi cale zadanie, dokladnie. przepisalam je slowo w slowo z pewnego arkusza, który dała nam nauczycielka.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: entalpia

Post autor: lizard_kain »

i wtym arkuszu też był błąd w bilansie . ? Coś mi się wydaje ,że zamiast NO2 powninno byc NO .
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: entalpia

Post autor: persil1991 »

Na początek wybaczcie, że wziąłem się za odkurzanie, ale po co zakładać sto takich samych tematów.
A teraz do rzeczy.
batha pisze:wzór na zmianę entalpii w reakcji chemicznej to:
ΔH=ΣΔHprod - ΣΔH sub
Czyli jest jakiś wzór na entalpię, tak? Nie trzeba wypisywać sobie tych wszystkich stanów pośrednich itp?
Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie tego wzoru. Niezbyt rozumiem użyte w nim symbole (zwłaszcza to takie dziwneE"), a także nie wiem kiedy co się podstawia.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: entalpia

Post autor: Batha »

to dziwne E to grecka litera sigma oznacza sumę. można też go spotkać w Excelu.
ΣΔHprod czyli suma entalpii produktów
ΣΔHsub to suma entalpii substratów
ΔH to zmiana entalpii
to jest wzór na zmianę entalpii. entalpii nie można policzyć dokładnie, wszystko zależy od stanu, jaki przyjmiemy za początkowy (np energia potencjalna książki na stole- jeśli punkt zero to podłoga, książka ma energię potencjalną, jeśli tym punktem jest stół, książka ma zerową energię potencjalną)
stany pośrednie? poczytaj sobie o prawie Hessa, a coś się wyjaśni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości