wołek kukurydzowy czy ryżowy

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
piotrekbasen
Posty: 2
Rejestracja: 6 sie 2008, o 20:52

wołek kukurydzowy czy ryżowy

Post autor: piotrekbasen »

Witam
Chciałbym skorzystać z waszej wiedzy ponieważ osoby uważane przeze mnie za autorytet w tej dziedzinie rozkładają ręce i ja też. A wiec te sympatyczne robaczki zalęgły mi się w domu i chodzą po ścianach podłodze o ile miesiąc temu zauważałem je sporadycznie tak w tej chwili co dziennie widzę około 20 sztuk. Właściwie zdjęcie je świetnie opisuje mogę jeszcze dodać że mają dość twardy odwłok chitynowy mam nadzieję że nie wypijają zemnie krwi jak śpię. pozdrawiam i proszę o fachowe odpowiedzi.
1.jpg
1.jpg (9.29 KiB) Przejrzano 439 razy
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: grzyb_m »

Dział nie ten Powinieneś umieścić to w dziale zoologia. Na pewno jest to przedstawiciel Ryjkowcowatych (Curculionidae). Wygląda trochę jak Wołek zbożowy Sitophilus granarius
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: WojtekB »

Ten temat nie pasuje do tego działu.
zoologia-vf14.htm
Nie znam się zbytnio na owadach, ale z wyglądu mogę powiedzieć, że ten owad należy do rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae), ale jaki to gatunek to nie mam pojęcia (może jakiś wołek ?).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: malgosi35 »

może być jeszcze wołek kukurydzowy, ryżowy.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: milka.1985 »

zobacz do swojego skladziku czy w mące nie masz przypadkiem jakiś larw bo w 90% to właśnie będzie wołek zbożowy jeśli mieskzasz w bloku, możliwe, że owady te przeszły od sąsiada radze porozmawiać z nimi o tym, czy nie mają kłopotów z ww owadami
piotrekbasen
Posty: 2
Rejestracja: 6 sie 2008, o 20:52

Re: Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: piotrekbasen »

Witam
I dziękuję wszystkim za szybką i fachową opinię poczytałem w Internecie poszukałem zdjęcia i rzeczywiście jest to wołek, teraz jestem spokojniejszy. Ale jeśli ktoś zna jakiś skuteczny sposób na pozbycie się wołków to proszę jeszcze pisać z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Jakiego robaka domowego przedstawia zdjęcie?

Post autor: _Marcin_ »

Ogólnie trzeba znaleźćgniazdo i zlikwidować, zakażone produkty spożywcze wyrzucić,
zdezynfekować pomieszczenie(i meble) odpowiednim insekcydem i powinno być OK.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości